przez admin

Czy warto inwestować  w odnawialne źródła energii?

odnawialne źródła energii

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się ekologiczne źródła energii. Zaliczamy do nich pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, kolektory, czy przydomowe elektrownie wiatrowe. Z jednej strony jest to związane z wprowadzeniem ustawy o OZE, z drugiej rosnącymi kosztami energii, które wydaje się, nie będą mieć końca. Za poszukiwaniem alternatywnych źródeł energii przemawia też brak dostępu wielu gospodarstw do sieci gazowej.

Odnawialne źródła energii to zdrowe powietrze i oszczędności

W dobie ogromnego zanieczyszczenia środowiska, powiększającego się smogu, chcemy, aby nasze rodziny miały czyste powietrze na co dzień. Coraz więcej mówi się również o możliwości uzyskania dotacji na instalacje fotowoltaiczne. Nie pozostaje to bez wpływu na zainteresowanie się społeczeństwa odnawialnymi źródłami energii. Zwłaszcza że okres zwrotu niektórych z nich, może wynosić zaledwie 6 – 10 lat. Rosnąca konkurencja wśród firm świadczących usługi fotowoltaiczne będzie powodowała dalszy spadek kosztów instalacji i skracanie się okresu zwrotu.

Fotowoltaika z pompami ciepła to wygoda

Coraz więcej osób decyduje się na łączenie różnych źródeł odnawialnych ze sobą. Pozwala to nie tylko generować oszczędności, ale także podnieść standard życia. Przykładem takich działań może być łączenie np. pompy ciepła z fotowoltaiką. To niecodzienne i ponadstandardowe rozwiązanie niweluje potrzeby korzystania z energii elektrycznej z elektrowni. Pozwala także cieszyć się ciepłą wodą użytkową, bądź klimatyzowanymi pomieszczeniami, bez konieczności wydania nawet złotówki. Jest to możliwe dzięki połączeniu pomp ciepła powietrze-woda, fotowoltaiki z rekuperacją. Połączenie pomp ciepła z instalacją fotowoltaiczną są tańszą alternatywą do budowy drogich domów pasywnych w celu ograniczenia zużycia energii. Jak wiemy domy pasywne, mają surowe wytyczne, co do kształtu bryły, czy użytych do budowy materiałów.

Odnawialne źródła energii to nowoczesność i prestiż

energia odnawialna

Poza aspektami ekonomiczno – środowiskowymi inwestycja w odnawialne źródła energii to sposób na podniesienie prestiżu, uznania wśród znajomych. Zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na najnowsze trendy i rozwiązania jeśli chodzi o odnawialne źródła energii. Mowa tu o, chociażby instalacji grzewczej i elektrycznej opartej wyłącznie na fotowoltaice. Odpowiednio dobrana moc i ilość paneli do zapotrzebowania energetycznego obiektu pozwala na optymalne połączenie konieczności wytwarzania energii z potrzebą magazynowania jej na potrzeby np. ogrzania budynku i dostarczenia ciepłej wody użytkowej. Łączenie różnych odnawialnych źródeł energii pozwala na zwrot z inwestycji w rozsądnym czasie.

Kolektory słoneczne idealne dla domów ogrzewanych paliwem stałym

kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne załatwiają problem ciepłej wody użytkowej latem, a sam koszt takiej instalacji jest stosunkowo niski. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane w budynkach zasilanych kotłami na paliwo stałe. Latem wytworzenie ciepłej wody użytkowej za pomocą prądu jest bardzo kosztowne, a palenie w piecu uciążliwe nie tylko dla środowiska, ale i dla domowników. Wadą tego rozwiązania jest jego żywotność zawierająca się w przedziale 10-15 lat. Doskonałym uzupełnieniem instalacji fotowoltaicznych w budynkach jednorodzinnych będą turbiny wiatrowe. Zwłaszcza po zachodzie słońca czy w pochmurne dni. W przypadku takich turbin, swego rodzaju ograniczeniem w zastosowaniu, mogą być dość duże ograniczenia prawne, wysoki koszt inwestycji, a także generowany duży hałas i brak dotacji rządowych.

Odnawialne źródła energii to przyszłość, które niedługo mogą stać się koniecznością. Staną się one tak oczywiste, jak okna energooszczędne z pakietami 3-szybowymi montowane w technologii „ciepłego montażu”. Oczywiście z upływem czasu jedne rozwiązania zastąpią nowsze bardziej wydajne i optymalne cenowo. Jednak już dziś wiadomo, że inwestycji w odnawialne źródła energii nie da się zatrzymać.

Inwestowanie w alternatywne źródła energii jest oczywiste. Czy to panele słoneczne, kolektory, czy pompy ciepła znacznie zmniejszają zanieczyszczenie powietrza, poprawiając jakość powietrza i stan zdrowia naszych najbliższych. Przyczyniają się do poprawy standardów jakości naszego życia.