przez admin

CZY NA OGRZEWANIE PODŁOGOWE MOŻNA STOSOWAĆ PODŁOGI DREWNIANE?

Ogrzewanie podłogowe a podłogi drewniane

Tak, ale… Jednak należy pamiętać o kilku istotnych parametrach, jakie powinno spełniać użyte do podłogówki drewno. Ogrzewanie podłogowe niesie za sobą wiele korzyści. Największą zaletą podłogówki jest stabilność rozkłady temperatury w całym pomieszczeniu. W odróżnieniu od tradycyjnego systemu grzewczego, opartego np. na kotłach grzewczych, ogrzewanie podłogowe zmniejsza różnicę temperatur między podłogą a sufitem do około 2 stopni Celsjusza. Co z tego mamy? Inwestując w podłogówkę, pozbywamy się ryzyka występowania niekorzystnych sfer przegrzania w pomieszczeniach (np. w pobliżu grzejników).

Jakie drewno na podłogówkę?

Drewno ma tzw. duży opór cieplny, co oznacza, że słabo przewodzi prąd. To dobry izolator i żeby mógł oddawać ciepło z instalacji podłogowej do pomieszczenia, musi być poddane odpowiedniej obróbce. W naturalnej formie drewno kurczy się i rozszerza pod wpływem zmiany wilgotności i temperatury. Z tych powodów lepiej sprawdzają się podłogi drewniane warstwowe (z odpowiedniego gatunku drzew) i mniejszej grubości niż lite deski. Najlepsze deski na podłogówki są z twardych gatunków typu dąb czy jesion. Odpowiednio przygotowane drewno, dzięki użytym na specjalnym podłożu warstwom, będzie odporne na rozsychanie się. Idealnym podłożem będzie buczyna, dębina lub sklejka.

Drewno warstwowe na podłogówkę jest najlepsze?

podłoga drewniana a ogrzewanie

Drewno warstwowe dobrze oddaje ciepło. Jest stabilniejsze od litej deski. Jeżeli w spodnich warstwach zastosowane będą dylatacje przewodzenie ciepła, będzie jeszcze większe. Deski warstwowe nie mogą przekraczać 14-15 mm grubości. Ich opór ciepła powinien być na poziomie 0,15 m2 K/W. Jest jeszcze jedna kwestia. Temperatura układu w ogrzewaniu podłogowym na podłogach z drewna, nie może przekraczać 26°C. Zazwyczaj podłogówka jest ustawiona na 20-22°C, więc jest to warunek do spełnienia. Drewno wielowarstwowe na podłogówkę najlepiej ułożyć z użyciem elastycznych klejów poliuretanowych. Nie zaleca się układać podłogi w tzw. systemie pływającym. Podłoga pływająca wymaga użycia dodatkowych podkładów zwiększających opór cieplny, podobnie jak powstająca wtedy naturalna poduszka powietrzna.

A co z litym drewnem na podłogówkę?

Cóż, nie chcemy niszczyć marzeń o parkiecie drewnianym, podłodze z litych desek na podłogówkę. Ogólnie rzecz biorąc, lite drewno jest niewskazane z powodu o wiele gorszych parametrów przewodzenia ciepła, dużym współczynniku skurczu i pęcznienia. Podłoga z litych desek narażona jest na olbrzymie deformacje i wybrzuszenia. Całkowicie należy wykluczyć użycie parkietu o grubości ok. 22 mm. Będzie nie tylko źle wyglądał, rozeschnie się i „odklei”. Grube lite drewno będzie całkowicie niestabilne, taka podłoga będzie „wstawać”.

Chcąc użyć na podłogówkę drewno lite, należy zakupić deski lite fazowane, na których efekty uboczne będą mało widoczne.

Podłoga drewniana tak, ale czy w każdym domu?

podłoga lita

Kwestię możliwości zastosowania drewna na podłogówkę mamy wyjaśnioną. Jeśli marzy Wam się podłogowe ogrzewanie i podłoga z drewna, jest to pragnienie jak najbardziej realne do spełnienia. Jeszcze tylko kwestia odpowiedniego przygotowania samego budynku. Ogrzewanie podłogowe sprawdzi się w budynkach które:

  • są zasilane nowoczesnym systemem grzewczym (gazowym lub z pompą ciepła), pracujących na stabilnych i niskich w stosunku do kotłów tradycyjnych na węgiel zakresach temperatur,
  • są dobrze wyizolowane,
  • mają niskie zapotrzebowanie na energię.

Jeśli budynek nie spełnia powyższych wytycznych a ogrzewanie i tak chcemy zainstalować, należy wybrać terakotę lub gres. Te materiały nie podlegają bowiem procesowi rozszerzania się i kurczenia jak drewno i bardzo dobrze przewodzą ciepło.

Reasumując, podłoga drewniana (warstwowa) zda egzamin w budynkach nowych, energooszczędnych z nowoczesnymi instalacjami grzewczymi. W pozostałych przypadkach użycie drewna na podłogówkę może być nie tylko kosztowne, ale i ryzykowne. Jeszcze jedna uwaga dotycząca podłogówki: w pomieszczeniach, których planujemy założyć podłogówkę, nie należy kłaść dywanów. Podłogówka jest wydajna tylko wtedy, kiedy nie będziemy jej przykrywać żadnymi wykładzinami, chodnikami, a meble będą wyposażone w nóżki o 10 cm wysokości. Już zupełnie na sam koniec ważna sprawa. W budynkach z ogrzewaniem podłogowym wilgotność powietrza w ciągu całego roku powinna oscylować pomiędzy 45% – 60%.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem Dlaczego warto inwestować w podłogówkę?