przez admin

O monitoringu w domu – czym kierować się przy wyborze monitoringu?

Licho nie śpi, a ponoć „strzeżonego Pan Bóg strzeże”, bądź też „przezorny zawsze ubezpieczony”… Monitoring w domu jest tym narzędziem, które gwarantuje spokojny sen i bezpieczeństwo nie tylko właścicielom firm, ale również osobom prywatnym. Dziś będzie o tym, jaki rodzaj monitoringu wybrać do domu jednorodzinnego? Czym kierować się przy wyborze rodzaju kamer? Na co zwrócić uwagę podczas instalacji monitoringu?

Czym jest monitoring? Jakie są jego rodzaje?

monitoring

Z definicji monitoring to obserwacje zjawisk, obecności osób w otoczeniu danego obiektu budowlanego. Z pojęciem monitoringu domu wiąże się pojęcie monitoringu wizyjnego, który polega na ciągłym obserwowaniu (czasem połączonym z rejestracją zdarzeń) danego miejsca przy użyciu środków technicznych. Owe obserwacje mają na celu zapobiegać niepożądanym zdarzeniom, przestępstwom, rozbojom dzięki zastosowaniu kilku, a nawet kilkunastu niekiedy kamer połączonych w jeden system, instalację monitoringu.

Monitoring wizyjny określa się czasem skrótem monitoringu CCTV, czy też telewizją dozorowaną, czy też wideo nadzorowaniem. System monitoringu ogólnie rzecz biorąc, składa się ze wspomnianego zespołu kamer, urządzeń przesyłowych, elektronicznych nośników danych, urządzeń do ich rejestracji i odtwarzania oraz oprogramowania, pozwalającego na osiągnięcie określonej funkcjonalności systemu monitoringu.

Monitoring dzieli się na trzy rodzaje: tzw. monitoring z nadzorem (czyli człowiek, maszyna dokonuje analizy obserwowanych zdarzeń), monitoring bez nadzoru (materiał obserwacyjny „nagrywany” jest w formie zapisu np. wideo), czy też monitoring mieszany (gdzie mamy i nadzór i gromadzenie danych w formie zapisu). W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej mamy do czynienia z dwoma ostatnimi rodzajami monitoringu. Monitoring z nadzorem najczęściej dotyczy podmiotów gospodarczych.

Monitoring analogowy a cyfrowy

Inny podział monitoringu wizyjnego, biorący pod uwagę działanie systemy, wyróżnia trzy rodzaje monitoringu wizyjnego: analogowy, hybrydowy oraz cyfrowy (IP).

System analogowy (przewodowy) zbudowany jest z użyciem kabli koncentrycznych, łączących kamery z rejestratorem obrazu (zapis w rozdzielczości ok. 960 H). System ten zalecany jest do instalowania monitoringu na zewnątrz budynku, gdyż jest lepiej dostosowany do pracy w ciężkich, zmiennych warunkach pogodowych. system HD-TVI – hybrydowy, nadal oparty na kablach koncentrycznych, oferuje możliwość zapisu z rozdzielczością do 1080 H. Ma dość wysoką odporność na zakłócenia czy też opóźnienia powstałe w wyniku dekodowania sygnału z większych odległości. Monitoring IP – cyfrowy, oparty na połączeniu LAN. Cechuje się najwyższą rozdzielczością „nagrywanego obrazu”. Może być on nagrywany w jakości HD, Full HD, a nawet 4 K.

Jak właściwie dobrać system monitoringu?

Dobry, tzn. skuteczny monitoring powinien opierać się na dobrym planie. Należy przede wszystkim określić cel, jaki ma być osiągnięty dzięki zainstalowaniu systemu kamer. Od tej oceny zależeć będzie rodzaj i rozmieszczenie kamer. Od tego zależeć będzie również to, czy proponowane rozwiązania powinny być wyposażone w takie dodatkowe funkcje, jak np. aktywne bariery podczerwieni, zewnętrzne czujniki PIR odporne na zwierzęta, warunki atmosferyczne. Ważne jest, aby nic nie zakłócało poprawności dokumentowanych zdarzeń.

W przypadku monitoringu mieszkań i domu niekiedy poza dokładnym monitoringiem otoczenia konieczne jest również monitorowanie dyskretne wnętrza domu. Dyskretny monitoring to sprawdzony sposób np. na kontrolowanie pracy opiekunki, czy pomocy domowej. Wybierając dany rodzaj kamery nie tylko do dyskretnego monitoringu, ale również w ramach monitoringu wizyjnego jest dobranie jakości, parametrów technicznych urządzeń do konkretnych potrzeb klienta. Olbrzymi postęp technologiczny, dynamicznie zachodzące zmiany w możliwościach kamer sprawiają, że lepiej swój wybór skonsultować z producentem, bądź dostawcą systemów monitoringu, którzy swoim doświadczeniem i wiedzą pomogą dobrać właściwe parametry urządzeń.