przez admin

Co musimy zaplanować pod drzwi przesuwne?

Drzwi przesuwne to nie tylko oszczędność miejsca. To również sposób na stworzenie interesujących aranżacji wnętrz. Inwestycja w drzwi przesuwne wymaga odpowiedniego przygotowania miejsca ich montażu. Błąd w pracach montażowych drzwi przesuwnych może wiązać się z poważnymi problemami z ich poprawnym funkcjonowaniem. Czasami może się wręcz okazać, że ich montaż nie będzie możliwy. Wszystko dlatego, że istnieje kilka rodzajów drzwi przesuwnych.

drzwi przesuwne

Pod drzwi przesuwne trzeba dobrać otwór drzwiowy

Montaż bywa „podchwytliwy”. Każdy z dostępnych rodzajów drzwi przesuwnych, wymaga dokładnego zwymiarowania otworu drzwiowego. Drzwi przesuwne różnią się przede wszystkim wysokością i szerokością od drzwi standardowych. Otwór drzwiowy musi mieć zupełnie inne wymiary. Dobrze zatem mieć na uwadze typ drzwi, jakie chcemy w danym pomieszczeniu zamontować już w fazie projektowania, celem uniknięcia np. kłucia ścian.

Biorąc pod uwagę, dajmy na to drzwi naścienne, wysokość otworu drzwiowego powinna mieć 202 cm, gdzie pod zwykłe drzwi otwór zostawia się wysoki na 207 cm. Nie można też zamontować ich w każdym miejscu długości ściany. Aby były w pełni funkcjonalne za otworem drzwiowym trzeba „zostawić” minimum tyle miejsca, ile ma szerokość skrzydła przesuwnego. A co, jeśli planowaliśmy drzwi standardowe, a w trakcie prac wykończeniowych podjęliśmy decyzję o montażu drzwi przesuwnych?

Obudowy muru do drzwi naściennych

Gdy pomysł na drzwi naścienne będzie na etapie wykańczania pomieszczeń, wystarczy zastosować specjalną obudowę muru do drzwi naściennych. Zyskamy w ten sposób estetyczne wykończenie ścian wokół otworu, bez potrzeby kucia. Jest to również rozwiązanie bardzo praktyczne, gdyż chroni ścianę przed zabrudzeniem ścian w najczęściej dotykanych obszarach.

Planuj typ i rodzaj drzwi przesuwnych z wyprzedzeniem

drzwi wewnętrzne przesuwne

Wyznaczenie miejsca montażu drzwi, wielkość otworu drzwiowego to podstawa. Jest jednak jeszcze coś, co trzeba rozważyć, jeśli chcemy cieszyć w naszych domach drzwiami przesuwnymi. Chodzi o termin dostawy drzwi. W sytuacji, gdy nie ma możliwości dokonania zmian np. wysokości i szerokości otworu drzwiowego, nie ma wyjścia – trzeba zamawiać indywidualny projekt drzwi. Jego realizacja od momentu zaakceptowania projektu do wysyłki czasem trwa nawet 2-3 tygodnie.

Diabeł tkwi w szczegółach – zmierz listwy i kontakty

Pośpiech jest złym doradcą. Drzwi przesuwne powinny mieścić listwy przypodłogowe, kontakty czy włączniki. Jak wiadomo drzwi przesuwne odstawiają od ściany, ale nie warto ślepo ufać, że tak będzie za każdym razem. Biorąc pod uwagę grubość listew ok. 14 mm, włączników ok. 9 mm i kontaktów ok. 11 mm problemów nie widać. Wystarczy, że któryś z tych elementów będzie „niestandardowy”, pojawi się problem z rozsuwaniem drzwi przesuwnych.

Tylko na pierwszy rzut oka montaż drzwi przesuwnych to sprawa prosta. Lepiej się do niego dobrze się przygotować lub zlecić sprawę firmie zewnętrznej, która montaż drzwi przesuwnych ma w małym palcu.