przez admin

CZY WARTO ZAINWESTOWAĆ W POMPĘ CIEPŁA JAKO ŹRÓDŁO ENERGII?

pompa ciepła

Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Nie dlatego, że jest to inwestycja droga, gdyż dobre rozwiązania muszą kosztować. Raczej dlatego, że najpierw należałoby się zastanowić czego oczkujemy od pompy ciepła? Czy ma ona być uzupełnieniem np. instalacji fotowoltaicznej, czy standardowego systemu ogrzewania budynków na piec gazowy, paliwo stałe. Z całą pewnością inwestycja w pompę ciepła jest opłacalna. Okres zwrotu z inwestycji zależeć będzie od zapotrzebowania na energię, czy dajmy na to ilości odwiertów niezbędnych do wykonania. O tym, że jest to wydatek wart zachodu świadczy między innymi fakt, stałego wzrostu cen za energię pochodzącą z paliw kopalnych. Coraz większa emisja CO2 do atmosfery, nacisk instytucji rządowych na zwiększenie wydatków na cele ekologiczne sprawiają, że pompy ciepła mimo swej wysokiej ceny montażu zyskują na popularności.

Nie daj się nabić w butelkę! Każda komfortowa instalacja kosztuje.

pompa ciepła

Według różnych symulacji kosztowych za działającą na wysokim poziomie instalację pomy ciepła trzeba zapłacić około 50-60 tys. złotych. W cenie oczywiście zawarty jest też oczywiście montaż i wykonanie ogrzewania podłogowego, gdyż te dwa elementy instalacji grzewczej są praktycznie nierozłączne. W momencie kiedy słyszy się taką sumę za instalację pompy ciepła, to wydaje nam się oczywiste stwierdzenie, że jest to wydatek, tak duży, że nie podejmiemy się jego wykonania.

Decydujemy się zatem na ogrzewanie gazowe, które w połączeniu z podłogówkę ma dać nam super oszczędności na opłatach eksploatacyjnych i wygodę codziennego użytkowania. Zwykle zapominamy o wspomnianych 60 tysiącach i bez podliczania kolejnych etapów wykonania gazowej instalacji grzewczej płacimy tysiąc za tysiącem bez mrugnięcia okiem.

Na koniec podliczając naszą inwestycję zwykle jej koszt oscyluje na poziomie 30-40 tysięcy złotych. Względem pompy ciepła bywa, że to różnica tylko w wysokości raptem 20 tysięcy złotych.

To wydaje się dzisiaj trudne pytanie

Odpowiedzi poszukujemy jedynie przez pryzmat wydatku i czasu zwrotu w tą technologię. Jednak jak spojrzymy szerzej i z dłuższej perspektywy to musimy zdawać sobie sprawę, że ceny energii będą znacząco rosły, że cele ekologiczne Europy i świata będą stale rosły a co za tym idzie energia z paliw kopalnych będzie w odwrocie.

To wówczas stawia ten dylemat w nowym świetle i sprawia że prosta kalkulacja już nie wystarczy ponieważ co do zasady dom budujemy na kilkadziesiąt lat a uwarunkowania środowiskowe, polityczne i ekonomiczne zmienią się nie do poznania na rzecz popierania energii czystej czy odnawialnej. Argumentów za możemy szukać w prostych udogodnieniach, jakie zyskujemy np. w porównaniu z kotłami na paliwo stałe a mianowicie, że nie musimy rozpalać w takich piecach, nie musimy utylizować odpadów, nie musimy stale kontrolować procesu spalania, pozbawiamy się sadzy w domu, czy wreszcie że nie musimy magazynować opału i dbać o to aby dostarczać go do kotłowni. Do tego trzeba również dodać fakt emisji spalin w tym CO2, co następnie wdychamy.

Te wygody spełniają również kotły gazowe poza emisją spalin i CO2. Jednak zarówno węgiel jak i gaz ziemny są paliwami kopalnymi, które się wyczerpują i które kiedyś się skończą. Ich wydobycie i transport wiąże się też z wieloma dużymi problemami, które miały miejsce czy poprzez zanieczyszczanie mórz i oceanów czy poprzez tzw. szkody górnicze w obszarach wydobycia. Trzeba też wspomnieć iż, praca w kopalni czy na platformie wiertniczej jest pracą szczególnie niebezpieczną dla życia i zdrowia o czym często donoszą media.

Pompa ciepła to rozsądne i perspektywiczne rozwiązanie

Z tych wspomnianych powodów inwestowanie w takie źródła energii jak pompy ciepła jest bardzo wskazane, rozsądne, perspektywiczne, zdrowe i proekologiczne. Istnieje też wsparcie rządowe, choć nie dotyczy wszystkich inwestorów w programie „czyste powietrze”, które ma na celu poprawę jakości powietrza, obniżanie zużycia CO2 i wspomaganie procesu odchodzenia od energetyki węglowej. Jeszcze kilka lat temu w Polsce pompy ciepła raczkowały, ich cena była bardzo wysoka a opłacalność bardzo wątpliwa.

Obecnie technologia poszła znacząco do przodu i dostępność takich źródeł jak pompy ciepła w wielu odmianach bardzo wzrosła a ceny usług spadły i coraz więcej firm zajmuje się sprzedażą i instalacją zbierając jednocześnie coraz większe doświadczenie. Jest to ważne ponieważ na początku oprócz bariery cenowej były też obawy o eksploatację, trwałość i serwis. Zatem obserwując dzisiejsze trendy i rozwój budownictwa można stwierdzić, iż pompy ciepła lub w przyszłości podobne technologie to będzie nie tylko jeden z wyborów ale standard ogrzewania budynków. Oczywiście można tu wspomnieć o ogrzewaniu elektrycznym wspieranym przez fotowoltaikę ale w obecnym czasie bez magazynowania wytworzonej energii raczej mało opłacalnym. Jednak odnawialne źródła energii w tym pompy ciepła mają jedynie sens w budynkach, które są niskoenergetyczne lub pasywne lub po gruntownej termomodernizacji ponieważ w innym przypadku ich wydajność będzie nieefektywna i w efekcie końcowym będziemy zużywać dużo energii elektrycznej.