przez admin

Drzwi wewnątrzlokalowe płytowe

Przy wyborze drzwi do mieszkania, domu wydaje się, ze najważniejsza jest dobra oprawa, design zewnętrznych drzwi. Kupując drzwi zewnętrzne patrzymy czujemy wewnętrznie konieczność zajrzenia głębiej, zbadania jak zbudowane są drzwi. Zastanawiamy się, czy będą wystarczająco dobre, bezpieczne, czy będą mieć dobrą izolację akustyczną. W przypadku drzwi wewnątrzlokalowych zdaje się zapominamy o tym by poza kolorem, stylem i fakturą sprawdzić budowę drzwi, która decydować będzie w dużej mierze nie tyle o ich cenie co o funkcjonalności.

Mamy dwa podstawowe rodzaje drzwi wewnętrznych. Są to drzwi wewnętrzne płytowe oraz drzwi wewnętrzne ramowe (płycinowe, ramiakowe). Dzisiaj zajmiemy się pierwszym rodzajem drzwi wewnątrzlokalowych – drzwiami płytowymi.

Drzwi płytowe nie zawsze z płyty

Drzwi wewnętrzne płytowe występują w dwóch wariantach:

  1. zbudowane z pojedynczej płyty z materiałów drewnopochodnych,
  2. oparte na ramie, wypełnieniu i cienkiej okleiny z płyty MDF.

W drzwiach płytowych drugiego typu, częściej spotykanych, szkielet skrzydła stanowi rama.  zwykle wykonana z drewna klejonego. Drewno to jest specjalnie preparowane, sklejane w taki sposób, by cała konstrukcja drzwi nie wyginała się, pod wpływem zmian poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Rama może być też wykonana z ramiaka.

drzwi wewnętrzne płytowe

Sprawdź solidność ramy drzwi płytowych

Solidnie wykonana rama drzwi daje gwarancję stabilności drzwi, właściwej izolacji akustycznej a nawet ochronie przeciwpożarowej. Rama może mieć różne wypełnienie. Do najpowszechniej stosowanych zalicza się:

  • wypełnienie typu plaster miodu – wykonane z kartonów
  • wypełnienie z płyty wiórowej
  • wypełnienie z płyty wiórowo-otworowej.

ten rodzaj drzwi cechuje się prostą formą, aczkolwiek zdarza się, że mają zastosowane w dodatkowej wzmacniającej konstrukcje ramie przeszklenia. Przeszklenia te mogą być wykonane z szyby matowej lub zwykłej. Niekiedy drzwi płytowe kojarzone są z tanimi drzwiami marketowymi, ale jest to nie do końca prawda. Zaprzeczeniem tego jest chociażby fakt, iż jedne z najbardziej popularnych drzwi wewnętrznych, czyli pełne drzwi lakierowane są właśnie drzwiami płytowymi.

Drzwi w twoim stylu

Przewagą drzwi płytowych nad ramowymi jest możliwość różnego ich wykończenia. Pasują one praktycznie do każdego wnętrza. Można spotkać drzwi pokryte fornirem, obłogiem, czy też różnego rodzaju okleinami np. fornir egzotyczny (z drewna zebrano, palisander, mahoń, orzech). Ciekawą formą wykończenia drzwi jest możliwość pomalowania drzwi płytowych na np. kolor ścian, czy też naklejenie na ich powierzchni ozdobnych listew nadając skrzydłom drzwiowym unikalnego charakteru. Dzięki zastosowaniu listew w prosty sposób stworzysz drzwi w stylu dworkowym, włoskim, francuskim czy pałacowym. Na koniec ciekawostka. Drzwi pełne są wykorzystywane do produkcji drzwi przesuwnych, zarówno tych chowanych w kasecie, jak i drzwi przesuwnych naściennych, w modnym systemie MAGIC.