przez admin

Drzwi wewnętrzne ramiakowe

Poszukując drzwi wewnątrzlokalowych znajdujemy bardzo szeroki wachlarz ofert. Poszczególne modele produkowane są w przeróżnych stylach. Często trudno nam odnaleźć się w gąszczu informacji podawanych przez producentów stolarki drzwiowej. Dlatego dziś chcemy przybliżyć wam temat drzwi wewnętrznych ramiakowych. Zobaczmy co to za rodzaj drzwi? Czym się wyróżnia? Jakie drzwi ramiakowe wybrać do danego typu pomieszczeń?

Istota drzwi ramiakowych

Od około 10 lat rozwija się u większości producentów drzwi z płyt MDF seria drzwi ramiakowych. Są one alternatywą do drzwi opartych na konstrukcji płytowej. Staranność i niezwykła precyzja wykonania sprawiają, że pozwalają dopełnić niemal każdy styl zastosowany w domu, mieszkaniu. Bogaty wybór wzorów i kolorów sprawia, że każdy znajdzie wśród tego rodzaju drzwi model idealny do swoich potrzeb.

drzwi

Drzwi ramiakowe od środka

W odróżnieniu od drzwi płytowych, drzwi ramiakowe (ramowe, płycinowe) zbudowane są z ramy wypełnionej płycinami i różnych kształtów elementów ozdobnych. mogą to być deski, kasetony, kawałki sklejki, panele bądź szyby. W tym rodzaju drzwi widoczne jest zatem gołym okiem obramowanie i po dwie – pionowe i poziome słupki. Zwane są one szprosami, które dzielą drzwi na mniejsze pola (płyciny), które to wypełnia się wymienionymi wyżej elementami. Drzwi ramowe mogą mieć wykonaną ramę z różnych materiałów, przy czym najczęściej stosuje się płytę MDF lub drewna klejonego, zapobiegającego wypaczaniu się drzwi.

Estetyczne, trwałe, wytrzymałe

Drzwi płycinowe mogą być produkowane w różnym stylu, nowoczesnym i retro. Dzięki pełnemu wypełnieniu są to drzwi sztywne i solidne. Zaletą drzwi ramiakowych MDF w okleinach drewnopodobnych jest możliwość ich okleinowania tak, aby nie było widocznych połączeń okleiny. To sprawia, że okleina nie zadziera się, a brak widocznych łączeń daje wysokie walory estetyczne. W przypadku drzwi płytowych okleinowanych okleiny są zawsze łączone we wrębie. Łączenie nie dość, że jest widoczne, to bywa, że niekiedy z upływem czasu okleina zaczyna się zadzierać i odchodzić.

Ramiak z MDF, czy klejona konstrukcja?

W drzwiach ramiakowych musimy zwrócić jeszcze uwagę czy ramiaki są z samego MDF, czy też stanowią konstrukcję drewnianą połączoną z MDF? Konstrukcja drewniana znacząco poprawia stabilność drzwi. To, co wyróżnia drzwi ramowe to możliwość zastosowania w trakcie ich produkcji specjalnego rodzaju materiałów zwiększających odporność drzwi na wodę. Mowa tu o tzw. płytach MDF wilgocioodpornych (zielony MDF). Skrzydła ze zwykłego MDF mają wysokie właściwości higroskopijne. Nie można ich stosować w pomieszczeniach o dużej różnicy poziomu wilgotności.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy drzwiach ramiakowych?

Przed zakupem drzwi wewnętrznych ramiakowych warto sprawdzić:

  • spasowanie poszczególnych ramiaków – ich połączenie musi być solidne i precyzyjne w każdym calu,
  • jakość okleiny na wszystkich elementach okuciowych – ważny jest każdy szczegół: zawiasy, zamki, podcięcia wentylacyjne, okleina,
  • pęcherze na powierzchni okleiny – to wada dyskwalifikująca drzwi, może powodować dalsze odklejanie się oklein.

Dokładne obejrzenie szczegółów budowy drzwi, pozwoli zakupić drzwi wolnych od wad konstrukcyjnych.