przez admin

Okna o tradycyjnym czy nietypowym kształcie?

Okna to integralna część budynku mieszkalnego. Każdy kto rozpoczyna budowę własnego domu w pewnym momencie będzie musiał podjąć decyzję dotyczącą okien. Proces wyboru jest złożony i trzeba rozważyć wiele aspektów. Nie będziemy tu poruszać kwestii materiału z jakiego mogą być wykonane okna czy też parametrów technicznych jakimi powinny się charakteryzować. Skupimy się na kształcie okien, które można znaleźć na rynku stolarki okiennej.

Uniwersalny wybór

Okna o tradycyjnym kształcie, czyli prostokątne i kwadratowe, to ponadczasowa klasyka. Na rynku stolarki okiennej są dostępne od zawsze i cieszą się niesłabnącą popularnością. Przez wiele pokoleń były i nadal są, odpowiedzią na potrzeby klienta. Ich konwencjonalny, prosty design to dobre rozwiązanie dla każdego. Tradycyjne okna to uniwersalny wybór, który świetnie sprawdzi się w każdym wnętrzu. Ich standardowa budowa doskonale skomponuje się z klasycznym wystrojem. Nieskomplikowana forma podkreśli nowoczesną aranżację. Elegancki wygląd świetnie wpisze się we wnętrze w stylu glamour. To wszystko łączą w sobie okna o tradycyjnym kształcie. Właśnie dlatego ten wybór jest zawsze dobrym rozwiązaniem.

Indywidualny styl

Nietypowy kształt okien nadaje budynkowi indywidualnego i niepowtarzalnego charakteru. W dzisiejszych czasach możliwe jest wykonanie okna o dowolnym kształcie. Zazwyczaj producenci mają w swojej ofercie okna w kształcie trójkątów, trapezów, wielokątów, okna okrągłe, albo inne formy zawierające łuki. Wiele firm oferuje także możliwość wykonania okna o niestandardowych wymiarach na indywidualne zamówienie klienta. Daje to duże pole do popisu, oznacza bowiem, że w zasadzie nie istnieją ograniczenia w kwestii wyboru kształtu okna. Okna o nietypowej formie sprawią, że nasz dom będzie wyróżniał się na tle innych. Dodadzą mu osobliwego, unikalnego i niebanalnego charakteru, który podkreśli styl wykończenia. Jednakże przy takim rozwiązaniu trzeba liczyć się z większym kosztem inwestycji.

okna

Jeśli zdecydujemy się na wybór okien o nietypowym kształcie, należy wziąć pod uwagę ich funkcjonalność. Niektóre okna mogą otwierać się całkowicie, inne częściowo, albo być nieotwieralne. Tutaj trzeba pamiętać o pewnej przyziemnej kwestii, tzn. o myciu okien. Dobrze jest jeśli do okna, które się nie otwiera, mamy dostęp z tarasu albo ganku. W przeciwnym razie każdorazowe mycie okien będzie wymagało dużego wysiłku i stosowania uciążliwych rozwiązań.

Najbardziej optymalne wyjście to podjęcie decyzji w sprawie kształtu okien na etapie wyboru projektu domu. Jednak nawet jeśli projekt jest już zaakceptowany, to czasem można jeszcze wprowadzić drobne zmiany i nieco urozmaicić koncept.