przez admin

Jak dbać o okna drewniane?

Renowacja okien.

Drewno jest pięknym, choć wymagającym materiałem. Drewniane okna będą dobrze wyglądać pod warunkiem że się o nie odpowiednio zadba. Jak to zrobić? Jak je pomalować by móc cieszyć się ich pięknem przez kolejne lata?

Oto kroki jakie musisz podjąć…

Przygotowanie

Pierwszy krok to przygotowanie okna poprzez dokładne umycie ciepłą wodą. Istotne jest dokładne umycie ramy okna , oczyszczenie go z wszelkiego brudu, nawet w tych trudno dostępnych miejscach. Po umyciu , przy pomocy taśmy malarskiej i kawałka kartonu zabezpieczamy szyby , parapet wewnętrzny i zewnętrzny, okucia ( jeśli nie chcemy ich zdjąć).

Szlifowanie/ impregnacja

Jak dbać o okna drewniane

Odpowiednio przygotowane ramy okienne, należy zeszlifować w celu pozbycia się uszkodzeń starej farby. W przypadku niewielkich zarysowań, konieczne jest jedynie zmatowienie lakieru, do którego wystarczający będzie papier lub gąbka ścierna o granulacji  200-240. Jeśli wady drewna są znacznie bardziej zaawansowane, niezbędne będzie zeszlifowanie jego powierzchni papierem ściernym o gradacji 80-120. Podczas usuwania starej powłoki należy zwrócić szczególną uwagę na złącza i spoiwa. Wykonując to zadanie, szczególnie przy użyciu szlifierki mimośrodowej (możemy używać też specjalnej gąbki ściernej), pamiętajmy o tym, aby nie dociskać jej zbyt mocno do ramy. Jeśli podczas szlifowania powstały nierówności, należy je wypełnić masą szpachlową, a całość dokładnie oczyścić z pyłu za pomocą zmiotki lub wilgotną szmatką. W przypadku głębokich zadrapań ( uszkodzeń), odkrywających surowe drewno miejsca te należy zaimpregnować specjalnym środkiem. Kolory kryjące  to będzie „ GORI” 356 lub „TEKNOL AQUA 1410” ( wydajność teoretyczna 12,0-20,0 m2/l)  .Renowacja okien wykończonych w wersji transparentnej jest bardzo trudna i w przypadku bardzo zniszczonej powłoki malarskiej najprostszym sposobem odnowienia okien jest przemalowanie stolarki na kolor kryjący.  W przypadku powłok transparentnych nie ma możliwości miejscowej naprawy, należy zeszlifować farbę z całego ramiaka .Oczyszczony ramiak należy zaimpregnować preparatem SIGMALIFE VS ACRYL (wydajność teoretyczna 10,0-12,0 m2/l ) w odpowiednim kolorze G:….kolor gruntu należy dobrać według Tabeli 1

Malowanie okna

Jak dbać o okna drewniane

Tutaj niezwykle istotny jest wybór odpowiedniej farby lub lakieru. Powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, że okno będzie narażone na działanie warunków atmosferycznych i z tego względu należy stosować wyłącznie środki przeznaczone do malowania zewnętrznego. Do nanoszenia farby na ramę możemy wykorzystać dostosowany do niej wymiarowo wałek, pędzlem malując zaś wszelkie trudno dostępne miejsca. Pamiętajmy o tym, aby nabierać zawsze niewielką ilość farby i aplikować ją długimi pociągnięciami, przechodząc z góry na dół.

Drewno w kolorze kryjącym ral.

Po wyschnięciu impregnatu  należy nałożyć jedną warstw farby podkładowej w odpowiednim kolorze „ANTISTAIN AQUA 5200-00” lub „ ANTISTAIN AQUA 2901-00” ( wydajność teoretyczna 10,0-12,0 m2/l) celem zwiększenia przyczepności farby nawierzchniowej oraz uzyskania takiego samego koloru jak na części oryginalnej.

Otwarte połączenia i wyeksponowane przekroje poprzeczne uszczelniamy wypełniaczem do fug „ TEKNOSEAL 4001”. Wygładzamy połączenia mokrą szmatka lub szpatułką i pozwalamy im całkowicie wyschnąć.

Po wyschnięciu podkładu ( najlepiej po 4-6 godz.) nakładamy dwie warstwy nawierzchniowe „AQUATOP 2600” w odpowiednim kolorze i połysku. ( wydajność teoretyczna 12,0-13,5 m2/l ). Przed nałożeniem drugiej warstwy nawierzchniowej odczekać 4-6 godz.

Drewno w kolorach transparentnych

Po wyschnięciu gruntu ( najlepiej po min. 4 godz.) pomalować ramiaki dwukrotnie ( do uzyskania żądanego koloru) lakierem renowacyjnym „SIGMALIFE DS.ACRYL „ (wydajność teoretyczna 12,0-13,5 m2/l ) w odpowiednim kolorze E:…Kolor lazuru nawierzchniowego należy dobrać według tabeli poniżej.

Zakończenie

Kiedy farba wyschnie, usuwamy z wszystkich elementów taśmę malarską, czyszcząc szybę i ewentualnie także parapety. Jeśli na oknie powstały odpryski, usuwamy je przy użyciu rozpuszczalnika. Nie zapominajmy także o uzupełnieniu szczelin nową warstwą silikonu oraz nasmarowaniu uszczelki wazeliną, co jest szczególnie ważne przed zimą.

Kilka ważnych uwag na koniec !

Malowanie renowacyjne najlepiej przeprowadzić w  wiosenny pogodny dzień, w temperaturze powyżej 15 stopni Celcjusza i przy wilgotności względnej powietrza nie większej niż 80%. Wilgotność drewna powinna wynosić maksymalnie 16%.

Przed malowaniem należy dokładnie wymieszać materiały malarskie ( ale uważać by zbytnio nie napowietrzyć farby nawierzchniowej). W razie potrzeby rozcieńczyć dodatkiem czystej wody ( do 5% obj.)

Do malowania należy użyć pędzla akrylowego rozszczepionego lub pędzla z włosiem naturalnym, ewentualnie wałka typu flot ( nie gąbkowego- powoduje napowietrzenie farby i skutkiem czego po wyschnięciu na powierzchni drewna widoczne są kratery).

Malować pędzlami tylko wzdłuż włókien, starając się nie tworzyć zacieków ( szczególnie na rantach).