przez admin

Roleta sama się opuszcza, co zrobić?

Rolety prawidłowo użytkowane w zasadzie nie powinny ulegać awariom, jednak usterki czasami mogą się zdarzać. Jedną z takich problemowych sytuacji jest samoistne opadanie rolety. 

Znajdź przyczynę

roleta sama się opuszczaa

Co zrobić, gdy zauważymy, że roleta sama się opuszcza? Problem może tkwić w uszkodzeniu mechanizmu, jednak najpierw warto sprawdzić inne, łatwiejsze do usunięcia przyczyny. 

Mogą to być:

  • Niezabezpieczony system blokady. Niektóre rolety posiadają mechanizm blokujący, który utrzymuje roletę w pozycji. Upewnij się, że jest on prawidłowo aktywowany.
  • Problemy z napinaczem. Sprawdź napinacz rolety. Jeśli jest zbyt luźny, może to powodować samoczynne opadanie. 
  • Sprawdź linki lub sznurki. Upewnij się, że linki lub sznurki, które sterują ruchem rolety, nie są splątane ani uszkodzone. W przypadku uszkodzeń konieczna może być wymiana tych elementów.
  • Problemy z napędem elektrycznym. Jeśli roleta jest zautomatyzowana, przyczyną jej opadania może być problem z napędem. Sprawdź pilot zdalnego sterowania, baterie lub inne elementy związane z automatyzacją.
  • Zawiasy lub prowadnice. Sprawdź, czy zawiasy lub prowadnice rolety nie są uszkodzone. W przypadku problemów z tymi elementami roleta może opadać nierównomiernie.

Uszkodzenie mechanizmu rolety

Za równomierne rozwijanie i zwijanie rolety odpowiedzialne jest obciążenie w jej dolnej części. Jeśli dojdzie do uszkodzenia mechanizmu rolety, przestaje ona być utrzymywana w odpowiedniej pozycji. Obciążenie w dolnej części powoduje, że roleta samoistnie opada.

Jak znaleźć usterkę? Zwróć uwagę najpierw na mechanizm łańcuszkowy rolety, który odpowiada za jej rozwijanie i zwijanie. Sprawdź, czy nie doszło do rozerwania łańcuszka.

Przyczyną opadania rolet mogą być również pęknięcia lub uszkodzenia rolek, po których porusza się roleta w prowadnicy.

Zdarzają się także uszkodzenia mechaniczne. W wyniku na przykład uderzenia, różne elementy rolety mogą ulec złamaniu. Niektóre rolety zawieszone są na zawiasach, które również mogą ulec uszkodzeniu, co utrudnia płynny ruch rolety.

Naprawić samodzielnie czy wezwać specjalistów?

Jeśli uszkodzeniu ulegnie mechanizm łańcuszkowy, łatwo można wymienić go samodzielnie. Należy zaopatrzyć się w nową część. Instrukcja wymiany dostępna jest w internecie. Inne elementy też z reguły można po prostu wymienić na nowe.

Kontakt z serwisem zalecany jest w przypadku, gdy trudno jest nam samodzielnie zlokalizować przyczynę awarii. Natomiast jeśli mechanizm rolety jest mocno uszkodzony w wyniku uderzenia, często bardziej opłacalny jest zakup nowej rolety, niż naprawa.