przez admin

Szprosy, czyli sposób na oryginalny wygląd okien

Każdy chciałby, żeby jego dom odzwierciedlał charakter oraz upodobania domowników i w jakiś sposób stara się to podkreślić. Wśród wielu podobnych domków, np. na osiedlach mieszkaniowych, jeden detal może sprawić, że nasz dom stanie się oryginalny i będzie się wyróżniał na tle innych. Tutaj z pomocą przychodzi pewien element dekoracyjny, jakim są szprosy.

Jakie wybrać?

Wyróżnia się trzy rodzaje szprosów: konstrukcyjne, naklejane (wiedeńskie) oraz międzyszybowe. Pierwsze z wymienionych są nie tylko elementem dekoracyjnym, ale właśnie konstrukcyjnym, ponieważ poprzez podział okna na mniejsze części, zwiększają jego sztywność. Każda mniejsza część skrzydła okiennego ma w tym przypadku oddzielny pakiet szybowy. Szprosy wiedeńskie umieszczane są na zewnętrznej powierzchni szyby okiennej po obu jej stronach (od wewnątrz i z zewnątrz okna). Dodatkowo często towarzyszy im tzw. „szpros ślepy” – konstrukcja umieszczana wewnątrz pakietu szybowego, dokładnie pomiędzy szprosami na zewnątrz szyb. Ostatni rodzaj to szprosy międzyszybowe, które umieszcza się wewnątrz pakietu szybowego i są one na stałe zamocowane w ramce międzyszybowej.

szprosy w oknach

Wybierając szprosy należy pamiętać, że w przypadku tych naklejanych oraz międzyszybowych, ramka dystansowa w pakiecie szybowym musi mieć minimum 12mm. Ponadto warto zwrócić uwagę nie tylko na estetykę i walory wizualne, ale również na łatwość utrzymania szprosów w nienagannym stanie i sposób konserwacji.

Dlaczego warto?

Przede wszystkim szprosy urozmaicają wygląd okien. Nadają im niepowtarzalnego charakteru i wyróżniają na tle innych. Jeśli chcemy podkreślić indywidualny styl domu i wykończenia, to szprosy okienne nam w tym pomogą. To ciekawy element, który potrafi subtelnie podkreślić walory wykończenia zarówno na zewnątrz, jak i w środku budynku. Szprosy pomagają stworzyć wyjątkowy klimat i nastrój wewnątrz domu. Można dopasować je do każdego stylu odpowiednio wybierając ich rodzaj i kolorystykę oraz dobierając rozmieszczenie na szybie.

 

Trzeba jednak mieć na uwadze, że szprosy okienne to detal, który potrafi całkowicie odmienić wygląd domu i elewacji. Często dodaje budynkowi nieodpartego uroku, jednak nieprzemyślany wybór może mieć fatalne skutki. Z tego powodu należy dobrze przemyśleć tę kwestię i nie podejmować decyzji pod wpływem impulsu.