przez admin

DOM PARTEROWY CZY PIĘTROWY?

Budowa domu wiąże się nierozerwalnie z wyborem odpowiedniego projektu budowlanego. Nie chodzi tu już o to, czy projekt ma być wykonany od zera, czy zaadaptowany na podstawie projektu gotowego. Rozważyć musimy przede wszystkim wielkość bryły, fasad, rozmiarów budynku. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy dom parterowy, czy piętrowy? Od czego dobrze jest uzależnić swój wybór, aby później nie żałować decyzji? DOM PARTEROWY CZY PIĘTROWY

Zalety domów piętrowych

Niewątpliwie za domem piętrowym przemawia urok posiadania przytulnych pokoików na poddaszu. Rozkład domu góra-dół, pozwala na opiekę nad starszym pokoleniem. Jednocześnie daje szansę na zachowanie niezbędnej dla zdrowia psychicznego każdej z rodzin intymności i prywatności. W przypadku domów piętrowych oczywiście w grę wchodzi pokonywanie schodów, góra / dół wielokrotnie w ciągu dnia, co dla niektórych może być sporym minusem. Odpowiednio planując rozkład pomieszczeń, zyskać możesz pokoje gościnne, czy też miejsce do pracy przy znacznie niższym koszcie budowy budynku. Budowa domów wielokondygnacyjnego o małym metrażu, pozwala zaoszczędzić na koszcie budowy za metr kwadratowy powierzchni domu. Stawiając dom parterowy, zapłacimy więcej za kopanie fundamentów, więcej zużyjemy materiałów budowlanych. Droższe będzie krycie dachu, budowa instalacji użytkowych.Do zalet domów piętrowych zaliczyć można również oszczędność miejsca na działce. Dużo więcej terenu można przeznaczyć na budowę tarasu, ogrodu, altanki.

Jak się ma do tego dom parterowy? Czy warto rozważyć jego budowę?

dom parterowy Jak to w życiu bywa, czasami to, co dla jednych jest zaletą, dla innych bywa wadą. Niekiedy może się zdarzyć, że schody do pokonania mogą być przysłowiową kulą u nogi i skutecznie odizolować mieszkańców od części domu położonej na piętrze. Niemożność poruszania się po schodach to w sumie jeden z ważniejszych powodów, dla których warto zrezygnować z domu piętrowego. W przypadku rodzin z dziećmi dom bez klatki schodowej to również wygoda i spokój ducha. Jakie są największe korzyści z posiadania domu parterowego? Atutem domów parterowych jest możliwość tak rozplanowania budynku, by każdy z pokoi był bezpośrednio powiązany z ogrodem, czy wyjściem na taras. Domy tego typu idealnie wpisują się w krajobraz, zacierając granicę pomiędzy domem a naturą. Koszt budowy takiego budynku może być na podobnym poziomie co piętrowego. Pomimo że odpadają koszty dodatkowego zbrojenia, to dochodzą dodatkowe metry fundamentów, dachu, które trzeba wykonać.

Dom parterowy – docenisz efektywny wygląd

W domach piętrowych mimo starań akustyka budynku będzie nieco gorsza niż w domu parterowym. Szukasz spokoju? Drażnią cię odgłosy chodzenia na klatce, czy też pogłosy rozmów? Obstawaj przy domu parterowym. Współczesne projekty domów są nudne. Odpowiednim planem budynku stworzyć ciekawe aranżacyjnie wnętrza. Chcąc wbudować, osadzić budynek w otaczającej go scenerii warto dodać takie elementy architektury krajobrazu jak: tarasy, sztuczne nasypy, pergole, werandy. Dom jednokondygnacyjny to z pewnością wyzwanie dla architekta. Chcąc oddać w twe ręce dom zarówno użyteczny, ekonomiczny, jak i estetyczny, istnieje szereg kwestii, które architekt musi wziąć pod uwagę. Im większej powierzchni dom cię interesuje, tym sprawa robi się bardziej skomplikowana. Należy poszukać z jednej strony odpowiedniego rozplanowania pomieszczeń w budynku, pod potrzeby przyszłych mieszkańców. Z drugiej zaś strony trzeba uważać, by nie przesadzić z ilością korytarzy, czy też zbytniego zaciemnienia środkowej części domu. Z pewnością w trzech przypadkach dom jednokondygnacyjny będzie idealnym rozwiązaniem:
  • dla rodzin wielopokoleniowych
  • dla seniorów
  • dla juniorów (rodzin z małymi dziećmi).
W przypadku domu dla rodzin wielopokoleniowych warto rozbić domu na kilka brył z elementami natury np. ułożonych w swego rodzaju bungalow na planie litery L, T lub na planie krzyża. Dobrym pomysłem dla posiadaczy dużych działek jest też rozplanowanie domu na planie litery U.

Czy dom parterowy jest droższy od piętrowego?

W obu przypadkach utrzymanie domu kosztuje. Stwierdzenie, że w przypadku domu piętrowego jest to mniejszy wydatek, jest ryzykowne. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę straty ciepła, jakie powstają w budynku posiadającym klatkę schodową, często kilka kondygnacji. Jeśli dokładniej przyjrzymy się kosztom eksploatacyjnym budynków, te różnice nie będą tak wielkie. Na pewno chcąc uniknąć wysokich rachunków, warto iść w nowoczesne rozwiązania jak: wentylacja z rekuperacją, panele słoneczne, dobrane do specyfiki terenu klasy okien czy inne materiały budowlane.