Fotowoltaika 2022 — Ostatni dzwonek wydłużony! Masz czas do końca...
OKNA TARASOWE
Obecnie coraz częściej w budownictwie jednorodzinnym spotykamy w projektach okna tarasowe. Zastanawiamy się jakie okna wielkoformatowe wybrać, patrząc też na ich cenę? Czy podejście „ekonomiczne” jest praktyczne? Może lepiej jest kupić coś raz drożej, by potem cieszyć się komfortem użytkowania latami? Dziś postaramy się udowodnić, że budowa domu ekonomicznego, to czasami umiejętność kupienia droższego materiału, które pozwoli w przyszłości na oszczędności.
Okna tarasowe komfort i bezawaryjność
Projektując i budując dom, powinniśmy zawsze patrzeć perspektywicznie. Dobrze jest się kierować komfortem użytkowania, bezawaryjnością a na koniec dopiero ceną. Oznacza to, że wydatek związany z zakupem wydaje się wysoki, jednak korzyści wynikające z np. późniejszych oszczędności w użytkowaniu, czy możliwości modernizacji niedocenienia.
Niekiedy tanie modele okien wielkoformatowych wydają się bardzo atrakcyjne, a po ich zamontowaniu okazuje się, że są problemowe. Zwykle tańszymi modelami okien tarasowych są tzw. okna rozwieralno-uchylne. Ten typ okien pozwala zarówno na standardowe otwarcie okien, jak i na ich uchylenie np. celem zapewnienia wentylacji pomieszczenia zimą. Ich jednak podstawową wadą jest zabieranie dużej ilości miejsca, po ich otworzeniu. Wybierając model okien tarasowych przesuwno-uchylny zapłacimy więcej, ale używając ich, na pewno docenimy fakt, że otwarte nie będą żadną przeszkodą ani dla osób wewnątrz, ani dla osób na tarasie, czy w ogrodzie.
Okna ze słupkiem lub bez
Wybierając okna tarasowe, musimy podjąć ważną z punktu widzenia później odczuwanego komfortu decyzję, jaką jest konstrukcja okna. Przykładem może tu wybór między oknem jednoskrzydłowym a oknami tarasowymi dwuskrzydłowymi. Okna dwuskrzydłowe produkowane są w wersji z na stałe zamontowanym słupkiem lub ruchomym. Stały słupek to wygoda pod względem możliwości niezależnego otwierania obu skrzydeł. Jednak wadą może być pozostający pośrodku otworu okiennego słupek przy rozwartych oknach. Tego problemu nie będzie w opcji ze słupkiem ruchomym, gdzie każde skrzydło okienne może pełnić różną funkcję. Najczęściej spotykamy wariant okien, które mają w jednym skrzydle klamkę a w drugim dźwignię. Otwierając oba skrzydła mamy niczym nieskrępowaną przestrzeń łączącą dom z otoczenia.
Okna uchylno i podnoszono przesuwne – wygoda ponad wszystko
Okna tarasowe to bardzo ważny element każdego domu. Stanowią o naszym komforcie użytkowania, estetyce budynku. Niewątpliwie podnoszą prestiż obiektu budowlanego. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się różne warianty okien tarasowych przesuwnych. Chodzi o okna uchylno-przesuwne bardzo popularne i okna podnoszono-przesuwne coraz częściej wybierane.
Okna przesuwne, o których mowa (PSK), są droższe od okien tradycyjnych rozwieranych, ale nie zabierają cennego miejsca w pomieszczeniu. Pośrednim rozwiązaniem są okna uchylno-przesuwne. Jednak i one nie są pozbawione wad. Skrzydło jezdne, w przypadku tego typu rozwiązania, nie powinno przekraczać 200 kg wagi, a to wpływa na gabaryt i szerokość całej konstrukcji. Orientacyjnie można stwierdzić, iż konstrukcja nie powinna przekraczać 3 m szerokości. Pewnego rodzaju barierą są widoczne „wystające” prowadnice na górze i na dole otworu okiennego. Montując okna tarasowe typu uchylno przesuwnego, nie unikniemy progu. Zatem chcąc przejść, musimy podnieść nogę, o czym czasem trudno pamiętać.
Biorąc pod uwagę sam mechanizm okienny cóż, jest on dość mocno awaryjny. Żywotność tego rozwiązania jest bardzo krótka. Bywa, że trzeba go wymieniać nawet co 5-6 lat. Zatem o oszczędnościach trudno jest mówić w tym przypadku. Nie jest to oczywiście standardem, zdarzają się systemy bezawaryjne. Jednak statystycznie większa liczba klientów doświadcza problemu z mechanizmem przesuwnym okna. Dlatego wiele osób po zapoznaniu się z możliwościami, jakie otwierają przed nimi nasze systemy okien tarasowych, decyduje się na okna tarasowe podnoszono-przesuwne. Nie jest tajemnicą, że jest ona najdroższa, ale biorąc pod uwagę funkcjonalność, wygodę użytkowana – warta tych pieniędzy.
Konstrukcja nisko progowa komfort klasy de lux
W przypadku systemów HST niemal nic nie ogranicza projektanta. Można budować przy ich użyciu ogromne konstrukcje, nawet do 16 metrów szerokości. Oczywiście z odpowiednio dobranych pod względem użytych do produkcji materiałów. Okna tarasowe mogą być wykonane z PCV, drewna, drewna z okładziną aluminiową oraz w aluminium. W przypadku mniejszych konstrukcji (od 3 do 6 m) można bezproblemowo wykonywać je we wszystkich materiałach. Skrzydła jezdne okna tarasowego HST można wykonać aż do 400 kg wagi, czyli aż do 4 metrów szerokości.
Systemy podnoszono-przesuwne są oparte na rolkach jezdnych. Gwarantują wieloletnie bezawaryjne użytkowanie. Warunkiem jednak, aby rzeczywiście tak było, jest profesjonalny montaż. Tu musimy uściślić, że chodzi nie tylko o montaż zgodny z instrukcją (zaleceniami producenta), ale również o intuicję. Owo wyczucie zdobywa się niestety w praktyce, wraz z kolejnymi latami pracy w branży. Okna tarasowe HST zawsze dopasowywane są do otworu i zawsze muszą bezwzględnie mieć podwaliny podprogowe. Finalnie są one niewidoczne (znikają pod powierzchnią warstw podłogowych), ale pełnią funkcję stabilizują konstrukcję na całej szerokości. Eliminują jednocześnie przemarzanie od dołu okien.
Ten szczególny rodzaj okien tarasowych cechuje się wysokimi walorami estetycznymi i prestiżem. Do pewnego rodzaju wad tego rozwiązania zaliczyć możemy konieczność dobrania odpowiedniej grubości muru. Rama w tym rozwiązaniu ma bowiem szerokość między 184 mm a 260 mm. Zatem musimy też się dobrze zastanowić, czy mur 180 mm to dobre rozwiązanie. Porównując je z innymi konstrukcjami okien tarasowych, są one mniej szczelne, chociaż np. przechodzą próbę szczelności niezbędną przy budowie domów pasywnych. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo ten system okien tarasowych HST wyprze pozostałe. Stanie się standardem w projektowaniu domów z oknami otwieranymi z poziomu podłogi.
Kompleksowy przewodnik po remoncie łazienki: Od planowania do realizacji
Kompleksowy przewodnik po remoncie łazienki: Od planowania do realizacji Remont...
PRAWIDŁOWY MONTAŻ OKIEN- NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?
PRAWIDŁOWY MONTAŻ OKIEN- NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ? Idealne okno do...
Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne
Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne? Przy wyborze systemu ogrzewania domu...
Wybór idealnej sofy do salonu: Materiały, kształty i styl
Wybór idealnej sofy do salonu: Materiały, kształty i styl Wybór...