przez admin

Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne?

Przy wyborze systemu ogrzewania domu inwestorzy mają do wyboru szereg różnych systemów grzewczych. Począwszy od tradycyjnych grzejników konwekcyjnych, poprzez ogrzewanie podłogowe, aż po ogrzewanie płaszczyznowe. Do tego dochodzi rozważenie, czy podłogówka bądź ogrzewanie płaszczyznowe powinno być wodne, powietrzne, a może elektryczne? Od czego uzależnić ten wybór? Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne

Na czym polega ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe wpływa na komfort mieszkańców. Obniża zapotrzebowanie domu na ciepło, co przekłada się na zmniejszenie kosztów użytkowania budynku. Ten typ ogrzewania występuje w różnych wariantach zasilania. To, co je łączy to uzyskanie pionowego rozkładu temperatury w pomieszczeniach. Mimo zadanych stosunkowo niskich temperatur (rzędu 21 stopni) w pomieszczeniu jest ciepło. Trzeba podkreślić, że to ciepło, jest delikatnie odczuwane przy podłodze (sama podłoga nie jest ciepła, odbieramy ją jako neutralną). Podłogówka jest zdrowsza. Wynika to z faktu, że emituje ona ciepło drogą promieniowania, nie wywołując cyrkulacji powietrza.

Ogrzewanie podłogowe, czy jest najlepsze?

Najbardziej rozpowszechnione jest ogrzewanie podłogowe wodne. W przypadku wodnej podłogówki instalację grzewczą tworzą rurki wypełnione wodą, która podgrzewana jest przez kocioł lub pompę ciepła. Biorąc pod uwagę koszt użytkowania instalacji wodnej, jest ona zalecana do wielkich obiektów budowlanych. Planując ją zarówno na etapie projektu budowlanego, jak i podczas wykonywania remontu, należy mieć na uwadze fakt, że zabiera ona dużo miejsca. Instalując podłogówkę wodną, łącznie na warstwy izolacji i rurki trzeba przeznaczyć około 10 cm grubości.

Na czym polega istota podłogówki elektrycznej?

Ogrzewanie podłogowe elektryczne działa na zasadzie przepływu prądu o napięciu 220 V. Może występować jako instalacja bezpośrednia i akumulacyjna. Wariant akumulacyjny polega na pokryciu kabli elektryczną wylewką betonową, która akumuluje ciepło. Swego rodzaju odmianą ogrzewania elektrycznego jest ogrzewanie podłogowe powietrzne. W przypadku tego typu instalacji ciepło do pomieszczeń rozprowadzane jest specjalnymi kanałami i wydostaje się systemem kratek w powierzchni podłogi. W porównaniu z klasyczną wersją elektrycznego ogrzewania podłogowego jest ono tańsze, ale jednocześnie głośniejsze jeśli chodzi o korzystanie z niego.

Od czego uzależnić wybór rodzaju instalacji ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne Podłogówka elektryczna najlepiej sprawdzi się na małych powierzchniach. W porównaniu z wodną instalacją jest ona droższa, ale za to zabiera zdecydowanie mniej z wysokości pomieszczenia. W przypadku tego wariantu podłogówki wymagane jest jedynie delikatne uniesienie posadzki. Jest to zalecany sposób ogrzewania domków letniskowych, użytkowanych okresowo. W przypadku tego rodzaju ogrzewania nie występuje prawie w ogóle ryzyko awarii pod nieobecność mieszkańców. Wybór rodzaju instalacji podłogowej zależy od konkretnych uwarunkowań. Jeśli remontujemy dom i nie chcemy skuwać wylewek, to ogrzewanie elektryczne będzie jedynym słusznym wyborem. Przed inwestycją w podłogówkę musimy sprawdzić i ewentualnie poprawić termikę budynku. Tylko tedy użytkowanie podłogówki elektrycznej będzie opłacalne. W budynkach pasywnych zasilanych między innymi fotowoltaiką ogrzewanie elektryczne może być lepszym wyborem. Wynika to z możliwości wręcz natychmiastowej zmiany temperatury w pomieszczeniu. Ogrzewanie podłogowe wodne ma dużą bezwładność i musimy czekać nawet kilka godzin, aby zadana temperatura była odczuwalna w budynku. Wadą ogrzewania elektrycznego jest emisja fal elektromagnetycznych. Okresowe korzystanie z tego rodzaju instalacji jest obojętne dla naszego zdrowia. Dłuższe, o charakterze ciągłym poddawanie ciała promieniowaniu jest dyskusyjne. To tłumaczy fakt, że podłogówka wodna jest korzystniejsza w wariancie, kiedy obiekt eksploatowany jest przez cały rok. W ogólnym zestawieniu podłogówka elektryczna jest bardzo droga w eksploatacji. Ogrzewanie wodne jest po prostu ekonomiczniejsze w użytkowaniu całorocznym i w dużych obiektach. Wodne ogrzewanie podłogowe jest najbardziej uniwersalne i w większości przypadków uzasadniona ekonomicznie.