przez admin

EKOLOGIA A KOSZTY BUDOWY DOMU

Ekologia a koszt budowy domu Budując dom, każdy inwestor rozmyśla nad kosztami, ekonomią, ekologią i estetyką obiektu. Zamiast budować domy oszczędne i ekologiczne, część inwestorów buduje domy ekonomiczne, czyt. z tańszych materiałów budowlanych i rozwiązań technologicznych. Zwykle ten błąd dotyczy młodych inwestorów bez odpowiedniego doświadczenia życiowego, którymi kieruje chęć zaoszczędzenia paru groszy.

Jak się ma budownictwo ekologiczne względem ekonomii?

Chcąc wybudować dom ekologiczny, trzeba zainwestować. Nowoczesne rozwiązania kosztują, nie ma się co oszukiwać. O tym by dom był ekonomiczny i wybudowany bez ponoszenia nadmiernych kosztów budowy trzeba myśleć od samego początku inwestycji. Duży wpływ na ergonomię i ekonomię użytkowania obiektu budowlanego ma projekt.

Projekt gotowy nie zawsze jest tańszy

Ekologia a koszt budowy domu Istnieje przekonanie, że wykorzystując pod budowę projekt gotowy, wydamy mniej za projekt. Jednak jest to złudna oszczędność. Należy pamiętać, że dostępne w biurach projekty gotowe muszą zostać dostosowane do warunków zabudowy panujących na danym terenie, do naszych standardów, wymogów technologicznych. Finalnie okazuje się czasem, ze wprowadzone zmiany niewiele przekraczają wariant z projektem indywidualnym. Bywa, że opcja dokonywania zmian w projekcie gotowym jest nawet droższa. Wniosek nasuwa się oczywisty. Chcąc cieszyć się ekonomicznym, zoptymalizowanym pod względem kosztów domem, lepiej udać się do doświadczonego biura nieruchomości. Na miejscu dobrać projekt uszyty na miarę naszych potrzeb. Przeglądane bowiem kosztorysy przy projektach gotowych są tylko kosztami orientacyjnymi. Nie mają one przełożenia na rzeczywiste koszy ponoszone podczas budowy.

Koszty budowy konsultuj ze specjalistą z branży

Chcąc wybudować dom, nie ponosząc nadmiernych kosztów, dobrze każdy etap budowy przedyskutować ze specjalistami z branży budowlanej. Często dużo zależy od wybranej ekipy budowlanej. Niekiedy minimalnie droższa robocizna okaże się finalnie lepszym wyborem. Dzieje się tak, chociażby ze względu na koszty materiałów budowlanych. Koneksja doświadczonej firmy może wiązać się z dużo korzystniejszymi cenami produktów budowlanych. Nowo powstałe firmy, mimo że tańsze w usłudze nie mają rozbudowanej sieci kontaktów wśród dostawców i finalnie kosztują nas drożej. Wiemy, jak uniknąć pułapek architektonicznych, zajmijmy się zatem kwestią ekologii.

Dom ekologiczny nie musi być pasywny

Domy pasywne to modne rozwiązania, które zjednały sobie wielu zwolenników, dzięki wykorzystaniu pierwotnych źródeł energii. Tu ciekawostka. Nie każdy budynek pasywny będzie energooszczędny. Z pewnością może być ekologiczny, ale, czy rzeczywiście generuje oszczędności na wysokim poziomie? To już zupełnie inna sprawa. W przypadku domów pasywnych narzucona jest formalnie prosta konstrukcja budynku. Pozbawiona balkonów, wykuszy czy lukarenek. Czy chcąc mieć dom ekologiczny, musimy zrezygnować z marzeń o ciekawym architektonicznie budynku? Ależ nie! Na szczęście możliwości projektowo-architektoniczne i osiągnięcia technologiczne pozwalają zbudować budynek ekonomiczny, energooszczędny o niebanalnej formie.

Dom ekologiczny, energooszczędny i tani – idealne trio

Dom pasywny to jedynie idea, a nie rozwiązanie ekonomiczne. Obecnie coraz bardziej są dostępne rozwiązania, które sprawiają, że powstające budynki przypominają budynki pasywne, ale są one dostępne za rozsądne pieniądze. Dlatego, aby zbudować dom ekologiczny, energooszczędny i tani, warto rozważyć inwestycje w odnawialne źródła energii. Szczególnie polecane są tu pompy ciepła w układzie powietrze/ powietrze lub powietrze/woda. Pozwalają one w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym realnie odłożyć sporo gotówki w skali roku. Pompy ciepła idealnie łączą się też z instalacjami fotowoltaicznymi. odnawialne źródła energii Na co jeszcze zwrócić uwagę w poszukiwaniu domu eko, który wygeneruje dla nas trochę grosza? Na pewno na rodzaj wentylacji, użyte okna i zastosowaną elewację. Pod względem ekologicznym polecana jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Obniża ona koszty ogrzewania budynku, jednocześnie zapewniając zawsze czyste, świeże i przefiltrowane powietrze. Biorąc pod uwagę okna, należy rozważyć zakup stolarki okiennej będącej wypadkową posiadanych zasobów finansowych, parametrów technicznych oraz rozwiązań produktowych. Duże wpływ na ergonomię i ekonomikę pomieszczeń ma sposób montażu okien, tak by zapewnić maksymalną szczelność budynku. Ociepleniem, które pozwoli cieszyć się odpowiednią izolacją, energooszczędnością i nie wpłynie na koszt jej wykonania, będzie ocieplenie grubości 20-25 cm. Warto ocieplić też nie tylko ściany zewnętrzne, ale również podłogi na gruncie (minimum 15 cm) i poddasze – zwłaszcza nieużytkowe. W tym przypadku warto na stropie użyć 30 cm wełny mineralnej lub granulatu styropianowego. Na zakończenie powiedzmy sobie, z czego taki ekonomiczny, ergonomiczny eko budynek zbudować? Sam budynek jako taki, zbudowany wg idei domu oszczędnego i ekonomicznego powinien być wykonany z betonu komórkowego, pustaków ceramicznych lub silikatu. O tym, który materiał będzie najlepszy, powinien zdecydować kierownik budowy, który pomaga we właściwym doborze materiałów budowlanych i nadzoruje przebieg budowy.