przez admin

Rodzaje drzwi przesuwnych i ich montaż

drzwi przesuwne Drzwi wewnętrzne w domu mogą być jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe, z przeszkleniami lub bez. Wybór modeli jest przeogromny. A co zrobić, jeśli żadne z nich nie pasują stylem do naszej aranżacji? Jakie drzwi wybrać do ciasnych mieszkań, małych pomieszczeń, w których każdy centymetr powierzchni użytkowej jest na wagę złota? Ze względu na lepszą ergonomię pomieszczeń w takich sytuacjach warto rozważyć zakup drzwi przesuwnych.

Rodzaje drzwi przesuwnych

drzwi wewnętrzne przesuwne Drzwi przesuwne nie potrzebują wolnej przestrzeni na tzw. promień otwierania drzwi, dodatkowo pozwalają dowolny rozkład mebli i wygodne ich użytkowanie bez ryzyka „zastawienia szuflad” drzwiami. Biorąc pod uwagę montaż i zasadę działania drzwi przesuwnych wyróżniamy:
  • drzwi przesuwne naścienne
  • przesuwne chowane w kasecie
  • drzwi przesuwne łamane.
W każdym przypadku montaż drzwi wymaga odpowiedniego zwymiarowania otworu drzwiowego. Podobnie jak w tradycyjnych rozwieranych drzwiach również i tu możemy wybierać spośród różnego rodzaju wykończeni „skrzydeł” drzwiowych.

Drzwi przesuwne naścienne

Zasada działania tego rodzaju drzwi jest prosta. Drzwi montuje się na specjalnej szynie na zewnątrz ściany. Wymagają one pozostawienia za otworem drzwiowym ściany o szerokości minimum wymiarów skrzydła przesuwnego. W stosunku do tradycyjnych drzwi wymagają odmiennego przygotowania otworu drzwiowego. W przypadku drzwi naściennych wysokość otworu powinna wynosić 202 cm od gotowej podłogi. Przy standardowych drzwiach otwór drzwiowy zostawia się na wysokość 207 cm. Jeśli nie mamy możliwości jego zmiany producenci systemów drzwi naściennych, proponują zastosowanie obudowy muru. Pozwalają one nie tylko w elegancki sposób ukryć zbyt duży otwór drzwiowy, ale również chronią newralgiczne miejsca wokół drzwi przed zabrudzeniem. Są to drzwi idealne do pokoju dziennego lub salonu. Ze względu na fakt, iż nie są one szczelne i dostają od płaszczyzny ściany na ok. 1,5 cm zatem do łazienki, sypialni czy toalety średnio się nadają.

Drzwi przesuwne chowane w kasecie

Ciekawym wariantem aranżacyjnym są drzwi przesuwne chowane w specjalnym systemie wewnątrz drzwi tzw. kasecie. Ten rodzaj systemu przesuwnego zajmuje sporo miejsca. Potrzeba pod niego otworu o szerokości 172 cm pod drzwi jednoskrzydłowe o świetle przejścia 80 cm i wysokości 212 cm. Plusem na pewno jest uzyskana wysoka estetyka wykończenia pomieszczeń i szczelniejsze przyleganie drzwi do ściany.

Drzwi łamane dla utrzymania porządku w domudrzwi łamane

W przypadku tego rozwiązania nie musimy specjalnie przygotowywać otworu drzwiowego. Nie potrzebują w przeciwieństwie do poprzednich typów więcej miejsca, ponieważ łamiąc się, przesuwamy je do danego boku. Zaletą drzwi łamanych jest możliwość wyboru pomiędzy drzwiami wykonanymi w technologii przylgowej lub bezprzylgowej. Pozwalają zamontować klasyczne zamki z klamką. Często wykorzystujemy do budowy garderoby, czy też szaf wnękowych. Szukając ciekawego wariantu aranżacyjnego dla nowoczesnych wnętrz, drzwi przesuwne sprawdzą się idealnie.