przez admin

Fundament na ławach czy płyta fundamentowa? Co wybrać?

Większość inwestorów buduje swój dom na tradycyjnym fundamencie z ławą, który jest popularny i większość projektów budowlanych właśnie ten fundament uwzględnia. Jednak warto pomyśleć o zastosowaniu płyty fundamentowej, która naszym zdaniem jest lepsza pod wieloma względami.

Przed rozpoczęciem prac fundamentowych warto wykonać badania geotechniczne, określające rodzaj gruntu oraz wysokość wód gruntowych. W przypadku gruntów podmokłych czy słabo spoistych lub wysadzinowych np. gliniastych wręcz wskazane jest zastosowanie płyty fundamentowej.

Fundament tradycyjny


Ławy muszą być posadowione poniżej strefy przemarzania, która w Polsce przeciętnie wynosi około 1 metra. Przygotowanie tradycyjnych fundamentów jest dość czasochłonne i wymaga około dwukrotnie więcej czasu na wykonanie niż płyta fundamentowa. Fundamenty wykonuje się dłużej ze względu na złożoność poszczególnych prac, których należy starannie dopilnowywać. Na początek trzeba zdjąć wierzchnią warstwę gruntu organicznego tzw. humus a następnie pogłębić wykop do poziomu gotowej ławy fundamentowej.
Kolejnym krokiem jest wykonanie wykopu pod ławy i zaszalowanie. Następnie warto wykonać podkład z tzw.chudego betonu i wykonać zbrojenie ławy. Uzbrojoną ławę możemy zalewać betonem. W następnej kolejności trzeba wkopać i przeprowadzić przepusty kanalizacyjne i peszle pod przewody oraz wykonać zabezpieczenie przeciwwilgociowe poziome. Kolejne działania to murowanie bloczków fundamentowych bądź kolejny szalunek i wylewanie fundamentu na ławie. Następnie należy wykonać zabezpieczenie przeciwwilgociowe pionowe wewnątrz i zewnątrz smarując ściany fundamentu masą uszczelniającą dwukrotnie. Od zewnątrz wyklejamy izolację w postaci np. płyt XPS i wykładamy folię kubełkową. Potem musimy zasypać fundament. Wewnątrz należy wypełnić przestrzenie między fundamentami pospółką, którą trzeba zagęszczać a następnie ułożyć folię budowlaną i wylać chudy beton o grubości ok 10-12 cm. Po wymurowaniu i zadaszeniu budynku musimy wykonać warstwę ocieplenia na gruncie oraz szlichtę i dopiero ten poziom to stan odpowiadający płycie fundamentowej.

Płyta fundamentowa

płyta fundamentowa budowa od podstaw
Płyta fundamentowa wymaga wybrania warstwy organicznej czyli humusu a następnie odpowiedniego  pogłębienia. Wykop należy wypełnić pospółką i zagęszczać (np. dwa razy po 15 cm). Musimy wykonać przepusty i wszelkie instalacje, które mają wychodzić z płyty. Następnie wykonujemy szalunek tracony najlepiej ze styroduru  XPS i układamy w dwóch warstwach ocieplenie poziome pod płytą, na to folia budowlana i zbrojenie i następnie 20-30 cm betonu. To daje nam gotową powierzchnię do warstwy wykończeniowej naszej finalnej podłogi (na tym układamy np. terakotę). Wokół płyty należy wykonać jeszcze opaskę przeciwwysadzinową.
płyta fundamentowa wylewka
Płyta fundamentowa przenosi obciążenia całego budynku, śniegu i wiatru na całą powierzchnię płyty, co sprawia że cała konstrukcja jest stabilniejsza a budynek nie pęka. Nie ma potrzeby aby budynek w stanie surowym musiał odstać przed kolejnymi pracami. Płyta jest dedykowana na grunty podmokłe czy niestabilne i daje o wiele lepszą izolację termiczną niż tradycyjny fundament. Dzięki swoim właściwościom zalecana jest przy budowie budynków energooszczędnych czy pasywnych. Płyta fundamentowa pozwala oszczędzić nawet trzy tygodnie czasu potrzebnego na wybudowanie domu. Analizując koszty jednego i drugiego rozwiązania należy uwzględnić wszystkie koszty i prace. Płyta fundamentowa w ogólnym rozrachunku wcale nie musi być droższa od fundamentu na ławie.

płyta fundamentowa