przez admin

OCIEPLENIE ZEWNĘTRZNE BUDYNKU

Jakie ocieplenie domu
Zewnętrzne ocieplenia budynków to w tej chwili standard, który jeszcze kilkanaście lat temu nie był w naszym kraju czymś oczywistym. W tej chwili każdy inwestor umieszcza w swoim kosztorysie ocieplenie zewnętrzne.
Na rynku dostępne są różne materiały dociepleniowe w wielu wariantach. Te najbardziej popularne są styropian i wełna mineralna.

STYROPIANY

ocieplanie styropianem
Styropian występuje w wielu odmianach, które różnią się izolacją termiczną, gęstością i twardością. Mamy do wyboru styropian biały i szary. Szary charakteryzuje się lepszą lambdą – czyli niższym współczynnikiem przewodzenia ale jest droższy i mniej stabilny. Wykazuje się silnymi naprężeniami wewnętrznymi, zwłaszcza wystawiony na intensywne działanie promieni słonecznych. Szary (grafitowy) styropian wymaga lepszej jakości klejów i przestrzegania reżimu jego aplikacji ale za to pozwala na zastosowanie nawet do 40% mniejszej grubości płyt przy zachowaniu podobnej lambdy jak przy białym styropianie. Cenowo wychodzi jednak drożej od białego.

WEŁNA MINERALNA

ocieplanie wełną
Wełna mineralna jest niepalna, posiada wysoką paroprzepuszczalność ale również bardzo wchłania wodę. Pod względem parametrów izolacyjności jest na podobnym poziomie co styropian. Wełna jest niestety dwukrotnie droższa od styropianów. Płyty są dużo cięższe a reżim wykonania ocieplenia jest znacznie wyższy, ponieważ nie można dopuścić do zamoczenia wełny. Ze względu na wagę montaż wymaga zastosowania stalowych kołków a ocieplonej w ten sposób elewacji nie można wykończyć tanim i najpopularniejszym tynkiem akrylowym.

Podsumowując należy stwierdzić, że najlepszym materiałem dociepleniowym będzie styropian grafitowy: optymalny cenowo. Zapewnia wysoką izolacyjność ścian i pozwala na wykończenie najpopularniejszym tynkiem akrylowym. Warto w tym miejscu podkreślić, że styropian nie podlega korozji biologicznej i chemicznej, jest bezpieczny dla środowiska i podlega recyclingowi. Ponadto jest całkowicie bezpieczny dla naszego zdrowia. Styropian nie pyli, nie wydziela żadnych szkodliwych substancji, a podczas aplikacji styropianu nie musimy nosić masek ochronnych, rękawic ani stosować żadnych szczególnych środków ochronnych.