przez admin

MUROWANIE ŚCIAN – JAKI MATERIAŁ WYBRAĆ?

murowanie ścian jakie pustaki
Rynek materiałów budowlanych jest obecnie bardzo dobrze rozwinięty i każdy inwestor naprawdę ma z czego wybierać. Nie ma problemu z dostępnością czy transportem. Co więc wybrać? Jaki materiał zapewni najlepsze parametry dla naszego domu?

Zastanawiając się nad doborem odpowiedniego materiału budowlanego do wznoszenia ścian w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na następujące czynniki:

  • Łatwość murowania
  • Dokładność wymiarów pojedynczych bloczków
  • Łatwość obróbki
  • Izolacja termiczna
  • Izolacja akustyczna
  • Nasiąkliwość
  • Ciężar
  • Możliwość wykonania łączenia na cienką spoinę klejową, która znacząco eliminuje mostki termiczne
  • Możliwość łatwego i solidnego montażu na takiej ścianie innych elementów
  • Przystępna cena

Niestety nie znajdziemy raczej produktów, które idealnie spełnią wszystkie wymienione powyżej , dlatego poznajmy podstawowe cechy najpopularniejszych obecnie materiałów do wznoszenia  ścian:

BETON KOMÓRKOWY (GAZOBETON)

pustak gazobeton
To materiał z którego łatwo się muruje. Bloczki są duże i lekkie, łatwo poddają się obróbce oraz posiadają wysoką izolacyjność termiczną ale słabszą izolacyjność akustyczną. Można kleić je na cienką spoinę. Gazobeton ze względu na swój  odczyn zasadowy jest całkowicie odporny na pleśń, bakterie i glony. Wadą tego materiału jest wysoka nasiąkliwość i słabe mocowanie takich elementów jak okna czy szafki ze względu na jego  kruchą strukturę. Cena bardzo przystępna.

PUSTAK CERAMICZNY

pustak ceramiczny

Z tego materiału również łatwo się muruje ale są trudniejsze w obróbce. Dobre parametry izolacji termicznej uzyskamy wybierając pustaki poryzowane – nadal jednak będą one około pięciokrotnie słabsze niż w przypadku gazobetonu. Można je kleić na cienka spoinę. W przeciwieństwie do betonu komórkowego mają niską nasiąkliwość ale w przypadku mocowania do nich innych elementów również przysparzają kłopotów. Pustaki ceramiczne są odporniejsze na ściskanie od betonu komórkowego o ok 30% ale są kruche i problematyczne przy robieniu na budowie np. bruzd w ścianach. Jeśli chodzi o cenę są sporo droższe od betonu komórkowego a ze względu na ich wymiary  potrzeba więcej bloczków na wymurowanie metra kwadratowego ściany.

SYLIKATY- CZYLI BLOCZKI PIASKOWO-WAPIENNE

pustaki silikaty

Materiał dość łatwy w murowaniu ale bloczki są ciężkie i wymagają więcej wysiłku. Do wymurowania metra kwadratowego ściany potrzeba więcej bloczków niż w przypadku gazobetonu czy pustaka ceramicznego. Sylikaty mają słabą przenikalność termiczną – około osiem razy słabsza od materiałów omówionych powyżej. Bardzo wysoka jest natomiast ich akumulacja ciepła -mury z silikatów po wygrzaniu bardzo powoli oddają temperaturę. Ta cecha sprawia, że są bardzo często wykorzystywane do budownictwa pasywnego. Silikaty można murować na cienkiej spoinie. Są łatwe w obróbce, choć nie tak jak beton komórkowy, ale z racji swojej spoistości są bardzo dobre do mocowania w zbudowanych z nich ścianach innych elementów. Bloczki piaskowo wapienne są słabo nasiąkliwe i bardzo odporne na ściskanie i ścinanie ( około pięć razy trwalsze od gazobetonu i około 4 razy od pustaków ceramicznych). Silikaty mają bardzo dobre parametry akustyczne.

PUSTAKI KERAMZYTOBETONOWE

pustaki keramzytobetonowe

Są lekkie podobnie jak gazobeton ale maja nieco mniejsze bloczki. Można je spajać na cienką zaprawę. Parametry termiczne mają  gorsze od gazobetonu ale lepsze od silikatów czy pustaków ceramicznych. Oporność dyfuzyjna na przenikanie pary wodnej jest bardzo niska, czyli mówiąc najprościej takie ściany bardzo oddychają ale są też nieszczelne. Woda wylana na pustak keramzytowy po prostu się przez niego przeleje. Keramzytobeton jest kruchy i ma słabe właściwości akustyczne.

Z omówionych powyżej materiałów najwięcej zalet ma silikat czyli bloczek piaskowo-wapienny. Charakterystyczna dla niego bardzo dobra izolacja akustyczna ma bardzo duży wpływ na słyszalność hałasu pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Na uwagę zasługuje również beton komórkowy – można go bez problemu wykorzystać w budowie a tylko ściany działowe i nośne wykonać z silikatów. Według naszej oceny na trzecim miejscu plasują się pustaki ceramiczne – choć w tej chwili jest to najbardziej popularny materiał budowlany. Najsłabiej wypadają bloczki keramzytowobetonowe.