przez admin

JAK PODEJŚĆ DO PROBLEMU WIĘŹBY DACHOWEJ?

więźba dachowa
Więźba dachowa jest bardzo istotnym elementem konstrukcyjnym budynku, którego zadaniem jest utrzymanie przez dziesięciolecia ciężaru pokrycia dachowego, dawanie odporu siłom wiatru i masom zalegającego śniegu. Musi być wytrzymała, odporna na uginanie i dopasowana wizualnie do konkretnego projektu. Wykonanie więźby jest etapem budowy generującym dość istotne koszty. Dlatego wybór optymalnej metody jej realizacji jest jedną z priorytetowych decyzji jakie musi podjąć inwestor.

Ręczne łączenie krokwi, płatew i jętek

Obecnie najczęściej stosowaną metodą wykonywana więźby jest ręczne łączenie krokwi, płatew i jętek z murłatą bezpośrednio na budowie przez wyspecjalizowane w tym zakresie ekipy ciesielskie. Zazwyczaj profesjonalny cieśla zapewnia wykonanie konstrukcji dachowej zgodnej z projektem ale dokładność i precyzja wykonania może być niestety ograniczona ze względu na zaplecze techniczne dostępne na placu budowy. Bardzo istotną kwestią przy wykonywaniu więźby jest odpowiednie zabezpieczenie drewnianych elementów konstrukcji przed szkodnikami i ogniem. Najlepszą metodą zabezpieczenia jest w tym przypadku impregnacja ciśnieniowa, której bezpośrednio na budowie niestety nie wykonamy. Powyższe argumenty a także stale rosnące ceny usług ciesielskich przy jednoczesnym braku dostępności specjalistów sprawiają, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się prefabrykowane wiązary. Charakteryzują się one precyzją wykonania, powtarzalnością, wysoką jakością oraz szybkim i łatwym montażem.

Wiązary prefabrykowane

Zapewnienie dokładności przy tak dużych i przestrzennych konstrukcjach jakimi są więźby dachowe jest trudne w warunkach panujących na placu budowy i wymaga bardzo doświadczonych wykonawców oraz wysokiej jakości używanych przez nich narzędzi. Dokładność wykonania elementów prefabrykowanych natomiast sięga nawet 0,6 mm. Podobnie wygląda sytuacja z łączeniem poszczególnych elementów więźby. Łączenia wykonywane fabrycznie są zdecydowanie trwalsze i bardziej wytrzymałe niż te wykonywane na placu budowy. Wiązary prefabrykowane są wykonywane wyłącznie na podstawie precyzyjnego projektu. Elementy konstrukcyjne są produkowane z wyselekcjonowanego drewna o przekroju jednakowym na całej długości oraz pozbawionego wad osłabiających wytrzymałość.

Kolejną zaletą wiązarów prefabrykowanych jest duża rozpiętość dachu, który można nimi pokryć.

Łączenia poszczególnych elementów konstrukcji wykonuje się za pomocą prasy z wykorzystaniem specjalnych łączników o ogromnej wytrzymałości. Płytki kolczaste służące do scalania elementów więźby pozwalają na uzyskanie dużo większej rozpiętości konstrukcji bez stosowania podpór niż przy tradycyjnej metodzie a ich wytrzymałość jest bliska wytrzymałości litego drewna. Cecha ta pozwala również na zastosowanie ciekawszych rozwiązań architektonicznych, np.  kreowanie większych pomieszczeń na poddaszu. Powtarzalność i dokładność elementów prefabrykowanych zapewnia również ogromną estetykę i walor spójnej wizualizacji. Inną mocną stroną elementów prefabrykowanych jest ich gładka, strugana powierzchnia, która sprawia że są bardziej odporne na działanie ognia a przez to bezpieczniejsze.  Bardzo istotnym atutem wiązarów prefabrykowanych jest szybkość ich montażu, która w budynku jednorodzinnym trwa ok. 1-2 dni w przeciwieństwie do montażu więźby wykonywanej na budowie, który może zająć nawet kilka tygodni.

co wybrać?

Biorąc pod uwagę fakt, że prefabrykowana więźba dachowa wymaga użycia 20-40% mniej materiału, jest szybsza w montażu i dodatkowo gwarantuje estetykę, trwałość i dokładność to można wnioskować że ta technologia będzie wypierać  z rynku cieśli stosujących metody tradycyjne. Ich wiedza i doświadczenie będą niezbędne jedynie przy realizacji bardzo skomplikowanych dachów z kukułkami, lukarnami, bawolimi okami itp. Wszystko wskazuje na to, że prefabrykowane wiązary dachowe zastąpią te wykonywane metodą tradycyjną na budowie, tak jak gotowe mieszanki betonu z betoniarni wyparły praktycznie całkowicie betoniarki i ręczne wykonywanie zapraw murarskich. Branża budowlana podobnie jak inne branże zmierza bowiem w kierunku eliminacji prac bardzo skomplikowanych, czasochłonnych i wymagających ogromnego wysiłku fizycznego poprzez wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań z wykorzystaniem profesjonalnych urządzeń i nowatorskich technologii.