przez admin

DRZWI LEWE CZY PRAWE -JAK WŁAŚCIWIE USTALIĆ KIERUNEK DRZWI?

drzwi wewnętrzne lewe prawe

Lewe czy prawe? – to pytanie, które napotka każdy kupujący drzwi. Ale czego właściwie ono dotyczy? To proste – zamawiając drzwi musimy określić, w którą stronę mają się otwierać, tylko wtedy otrzymamy odpowiedni model. Właściwy wybór kierunku drzwi jest szczególnie istotny gdy zamawiamy drzwi niestandardowe, dwukolorowe lub takie, które mają różne wykończenia z obu stron. Niewłaściwy wybór może się wiązać ze zwiększeniem kosztów i opóźnieniem realizacji inwestycji.

Jak właściwe określić kierunek otwierania drzwi?

Kierunek otwierania drzwi ustalamy zawsze według strony usadowienia zawiasów – zawiasy po prawej stronie to drzwi prawe, zawiasy po lewej to drzwi lewe. Wydaje się, że nie ma nic prostszego. Skąd zatem błędy?

Wiele osób uważa, że wystarczy sprawdzić po której stronie jest klamka lub, którą ręka będziemy do niej sięgać. Niestety nie jest to właściwy tok rozumowania i często prowadzi do sytuacji, że zamówione drzwi nie nadają się do montażu jaki sobie zaplanowaliśmy.

Wyobraźmy sobie taką sytuację: stajemy na wprost drzwi, sięgamy do klamki, która jest po naszej prawej stronie, zawiasy drzwi są więc  po lewej – dumnie określamy, że mamy do czynienia z drzwiami lewymi. Ale czy na pewno? Wystarczy, że staniemy po drugiej stronie drzwi – klamka będzie wtedy po naszej lewej stronie a zawiasy po prawej – zatem nasze drzwi nagle z lewych stały się prawe? A może są lewe i prawe jednocześnie? Tak to właśnie często wygląda i dla laików stanowi nie lada problem.

Aby określić właściwy kierunek drzwi musimy zwrócić uwagę na to, że:

 • Drzwi mogą otwierać się na zewnątrz i do wewnątrz pomieszczenia – aby skutecznie określić kierunek drzwi zawsze patrzymy na położenie zawiasów od strony pomieszczenia, do którego drzwi się otwierają.
 • Drzwi mogą być:
  • przylgowe –czyli tradycyjne, które charakteryzują się tym, że lekko wystają poza ościeżnicę a ich zawiasy są doskonale widoczne
  • bezprzylgowe- czyli takie, gdzie skrzydło drzwiowe licuje się z ościeżnicą tworząc jedną gładką powierzchnię – do tego typu drzwi najczęściej stosowane są zawiasy ukryte- zwane również bezprzylgowymi
  • drzwi z odwróconą przylgą (tzw.rewers) – czyli drzwi, które otwierają się odwrotnie niż standardowo. Tradycyjnie drzwi otwierają się na tę stronę pomieszczenia po której skrzydło jest zawieszone, np.:drzwi łazienkowe zazwyczaj otwierają się na korytarz i wówczas licuje się skrzydło ze ścianą korytarza. Drzwi z odwróconą przylgą nadal będą po stronie korytarza ale otwierać się będą na łazienkę

Jak to wygląda:

 • Określenie kierunku drzwi – ZAWIASY PRZYLGOWE (widoczne)

Stronę położenia zawiasów określamy zawsze z perspektywy pomieszczenia, w którym te zawiasy są widoczne. Np.: Montujemy drzwi z przedpokoju do łazienki. Zawiasy widzimy patrząc na drzwi z przedpokoju, są po lewej stronie – oznacza to, że są to tzw. drzwi lewe. W tego typu drzwiach najłatwiej określić ich kierunek.

drzwi lewe prawe

 • Określenie kierunku drzwi – ZAWIASY BEZPRZYLGOWE (ukryte)

W przypadku drzwi z zawiasami bezprzylgowymi – czyli takim, w których zawiasy nie są widoczne na zewnątrz. Nie zrażajmy się tym jednak. Tak jak w każdym innym przypadku określając kierunek takich drzwi patrzymy na nie od strony pomieszczenia, do którego się otwierają. Po otwarciu drzwi bez problemu określimy, po której stronie są zawiasy i określimy ich kierunek.

drzwi bezprzylgowe drzwi przylgowe

 • Określenie kierunku drzwi – ODWROTNA PRZYLGA (tzw.rewers)

Również i w tym przypadku najważniejsza jest strona umiejscowienia zawiasów. Stojąc po stronie otwartego skrzydła patrzymy po której stronie są zawiasy.

 

PODSUMOWUJĄC:

Określając kierunek drzwi:

 • Zawsze patrz na nie od strony, na którą się otwierają
 • Kierunek zawsze określa strona umiejscowienia zawiasów
 • Nigdy nie sugeruj się położeniem klamki

A na koniec klasyk na poprawę humoru;)