przez admin

JAKIE OSŁONY OKIENNE ZEWNĘTRZNE WYBRAĆ DO DOMU


osłony okienne zewnętrzne

Koszty klimatyzowania pomieszczeń w okresie letnim są niejednokrotnie wyższe niż koszty ogrzewania w sezonie zimowym. Zastosowanie osłon okiennych zewnętrznych może pomóc w znacznym ich ograniczeniu.

W zakresie technik osłonowych zewnętrznych rynek oferuje wiele różnych systemów, zarówno tradycyjnych jak i nowoczesnych. Mają one jedną cechę wspólną – ich zadaniem jest zatrzymanie promieniowania słonecznego na zewnątrz pomieszczeń w celu zapobiegania ich przegrzewaniu. Niektóre rozwiązania dodatkowo zapewniają izolację termiczną zimą lub stanowią rodzaj zabezpieczenia antywłamaniowego.

  • Najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem są okiennice, bardzo popularne w słonecznych krajach południowych. W Polsce są one bardzo słabo rozpowszechnione, bardziej odpowiednie do budynków w stylu klasycznym ale spotykane również w nowoczesnych aranżacjach. W wersji drewnianej mogą być dopasowane idealnie do koloru okien. Ich największym mankamentem jest konieczność okresowej konserwacji. Okiennice występują w wersji pełnej, która daje całkowite zaciemnienie, w wersji z nieruchomymi lamelkami, które odcinają bezpośrednie promieniowanie ale wpuszczają do pomieszczeń światło oraz takie które mają ruchome lamele pozwalające na regulację dostępu światła. Koszt okiennic jest podobny do kosztu okien.
  • okiennice okienne

  • Najpopularniejszą w Polsce osłoną przeciwsłoneczną są rolety zewnętrzne, których kolorystyka jest jednak ograniczona do najbardziej popularnych kolorów w jakich produkuje się okna. Ich zaletą są następujące aspekty: zabezpieczenie przed przegrzewaniem się pomieszczeń latem, zabezpieczenie przed wyziębianiem się pomieszczeń zimą (obiegowo twierdzi się że dają +5 stopni), zabezpieczają przed włamaniem, poprawiają akustykę, całkowicie odcinają dopływ światła co może być istotne dla osób mających problemy ze snem. Występują też w wersji ze zintegrowanymi moskitierami ale tylko do szerokości 170 cm. Zaprojektowane na etapie budowy domu mają ukryte skrzynki nawojowe. Mankamentem jest to że albo są w pozycji zamkniętej albo otwartej. Nie należy utrzymywać ich w pozycji otwartej np. do połowy ponieważ powoduje to nierównomierne nagrzewanie pakietów szybowych co prowadzi do naprężeni termicznych i ostatecznie może spowodować samoistne pęknięcie szkła. Dyskusyjna jest również estetyka tych osłon. Są to najtańsze występujące na rynku osłony okienne mimo zastosowania (dziś już standardowo) napędów elektrycznych.
  • rolety zewnętrzne

  • Coraz większą popularnością cieszą się żaluzje fasadowe, które pozwalają na regulację dostępu światła i wyglądają bardzo nowocześnie oraz estetycznie. W pozycji zamkniętej pozwalają chronić się też przed niepożądanymi spojrzeniami. Nie posiadają jednak wartości dodanej zimą czy aspektu zabezpieczającego. Niestety brak w ich ofercie kolorów drewnopodobnych a ich cena jest zazwyczaj wyższa niż rolet zewnętrznych.
  • żaluzje fasadowe

  • Coraz więcej Klientów sięga po podobne do żaluzji fasadowych pod względem estetycznym rolety tkaninowe zewnętrzne znane jako screeny czy refleksole. Stanowią one barierę dla promieniowania pozostawiając jednak kontakt ze światem zewnętrznym ponieważ są ażurowe. Niestety powoduje to, że przy włączonym oświetleniu wieczorem z zewnątrz można zaobserwować co dzieje się w naszym domu. Nie stanowią one bariery termicznej zimą a także nie są dodatkowym zabezpieczeniem antywłamaniowym. Cenowo są korzystniejsze od żaluzji fasadowych.
  • Kolejnym dostępnym na rynku produktem osłonowym są łamacze światła, które jednak bardziej sprawdzają się na dużych obiektach niż w budynkach jednorodzinnych. Występują w wersji aluminiowej z ruchomymi lub stałymi lamelami oraz w wersji drewnianej stałej lub przesuwnej. Są to dość drogie rozwiązania i decyzję o ich zastosowaniu należałoby podjąć już na etapie projektowania.
  • Popularnym rozwiązaniem osłonowym są markizy, które stanowią zazwyczaj zadaszenie balkonów i tarasów. Są to tkaniny nawijane na rurze nawojowej. Występują w wersji z kasetą i bez kasety. Kasety chronią dodatkowo tkaninę z której wykonana jest markiza. Taka osłona zapewnia jedynie cień, np. na tarasie zapobiegając przegrzewaniu się zadaszonych powierzchni, a dodatkową zaletą może być możliwość korzystania z dobrodziejstwa tarasu w lekko dżdżyste dni.
  • markizy

  • Koleją osłoną tarasową są pergole. Występują w wersji drewnianej i droższej aluminiowej. Zarówno pergole drewniane jak i aluminiowe jako zadaszenie mogą posiadać tkaniny bądź łamacze światła, które w pozycji zamkniętej dają również całkowite zabezpieczenie przed deszczem. Zapewniają cień i zabezpieczają np. salon przed przegrzewaniem się latem. Dają komfort przebywania na tarasie chroniąc przed nadmiernym słońcem. Można je dodatkowo wyposażyć w materiałowe kurtyny boczne, które dają więcej prywatności. Jako osłony boczne możemy zastosować materiałowe refleksole co w całości stworzy bardzo nowoczesne i estetyczne rozwiązanie. Pergole występują zarówno w niedrogich wersjach ekonomicznych oraz w bardziej zaawansowanych technologicznie, które są jednak zdecydowanie droższe. Pergole drewniane wymagają konserwacji, zwłaszcza te z łamaczami światła natomiast pergole aluminiowe są w dużej mierze bezobsługowe.
  • pergole

 

Biorąc pod uwagę możliwość znacznego zmniejszenia zużycia energii koniecznej do schłodzenia pomieszczeń w okresie letnim, powinniśmy wyposażyć budynek w zewnętrzne osłony okienne.

To jaki rodzaj osłon wybrać  jest indywidualną decyzją inwestora podyktowaną jego potrzebami i dodatkowymi wymaganiami wykraczającymi poza zabezpieczenie przeciwsłoneczne. Możemy zdecydować o zastosowaniu takich osłon tylko na określonych elewacjach lub kondygnacjach. Jeżeli myślimy o osłonięciu tylko tarasu to najtańszym rozwiązaniem będą markizy ale najtrwalszym  pergole zwłaszcza aluminiowe.

Aby uniknąć błędów wykonawczych i znaczących mostków termicznych najlepiej już na etapie projektu zapoznać się z kalkulacjami cenowymi i ewentualnymi uwagami technicznymi dostawców osłon. Bardzo ważne jest skonsultowanie, jeszcze przed wzniesieniem murów, kwestii przygotowania otworów okiennych i ich ocieplenia w nadprożach oraz grubości elewacji.