przez admin

JAKIE POKRYCIE DACHOWE WYBRAĆ?

więźba dachowa

Prowadząc budowę domu musimy podjąć bardzo dużo ważnych decyzji dotyczących wyboru materiałów budowlanych i innych  elementów konstrukcyjnych, które będą spełniać nasze oczekiwanie nie tylko pod względem estetycznym ale przede wszystkim  będą trwałe i funkcjonalne.

Często też spotykamy pokrycia z gontu bitumicznego. Do łask jednak coraz częściej wraca dachówka.  Na co przede wszystkim zwrócić uwagę wybierając pokrycie dachowe?

TRWAŁOŚĆ I ODPORNOŚĆ

Na pytanie o trwałość danego pokrycie odpowiada nam sama historia. Dachówką ceramiczną kryto budynki już setki lat temu a przeszło stuletnie poszyte dachówką w wielu miejscach są eksploatowane do dziś. Dachówki ceramiczne są bardzo odporne na zmiany warunków atmosferycznych, uszkodzenia mechaniczne i co ważne są niepalne. Dachy pokryte blachą czy blachodachówką dobrej jakości mają trwałość średnio 30-40 lat. Gont bitumiczny ma niską żywotność w porównaniu z dachówką i odpada od niego posypka, która zapycha rynny i powoduje ich korozję. Dach pokryty gontem bitumicznym jest mniej odporny na uszkodzenia mechaniczne niż blacha a tym bardziej dachówka.

CIĘŻAR

Dachówki są dość ciężkie i wymagają odpowiedniej konstrukcji więźby dachowej. Blacha i  gont bitumiczny  mają tę zaletę, że są lekkie a przeznaczona do ich montażu więźba dachowa jest tańsza, o mniejszych przekrojach belek.

JAKIE POKRYCIE DACHOWE WYBRAĆ

AKUSTYKA

W pomieszczeniach usytuowanych ma poddaszach w przypadku dachu z pokryciem blachy czy blachodachówki bardzo uciążliwy może być na przykład  hałas wywołany opadami deszczu. Dachówka daje o wiele większą ochronę akustyczną.

TERMIKA

Pomieszczenia znajdujące się bezpośrednio pod pokryciem z blachy w słoneczne dni są przegrzane. Dachówki ceramiczne i betonowe zapobiegają przegrzewaniu się pomieszczeń.

RODZAJ DACHU A MATERIAŁ NA POKRYCIE

Wybór materiałów na pokrycie dachu  zależy też w dużej mierze od jego konstrukcji i nachylenia Dachówki najlepiej sprawdzają się na dachach o nachyleniu od 22° do 60°. Blacha może być stosowana na dachach o nachyleniu od 8 °. Na dachach płaskich kładziemy papę a na dachach o nachyleniu powyżej 60 ° stosujemy blachę lub gont bitumiczny.

EKONOMICZNOŚĆ

Kalkulując koszty zakupu materiału na pokrycie dachu wyroby z blachy  będą nas kosztowały mniej niż te z dachówki ceramicznej czy betonowej. Jeśli  natomiast spojrzymy na inwestycje w sposób  przekrojowy, dachówka będzie wyborem o wiele bardziej ekonomicznym. Dachówka jest bardzo trwała, lepiej chroni budynek a w razie uszkodzeń mechanicznych np. podczas burzy wystarczy punktowa wymiana poszycia – nie jest to możliwe w przypadku blachy czy gontów. Średnio cena dachu pokrytego blachodachówką jest mniejsza o 10-20% od dachówki – w zależności czy mówimy o dachówce betonowej czy ceramicznej. Zatem przyjmując pesymistycznie, że cena dachówki jest wyższa o 30%, to przy założeniu, że jej trwałość jest 2-3 krotnie większa oznacza, że w ogólnym rachunku tańszy będzie dach pokryty dachówką.

dachówka czy blacha

Kiedyś dostępność kształtów i kolorów dachówki była dość ograniczona jednak dziś wygląda to zupełnie inaczej. Producenci oferują dachówki w  najróżniejszych kształtach( również tych nowoczesnych płaskich) i różnych kolorach (np. modny antracyt czy czarny). Warto dodać, że w przypadku dachówek angobowanych czy szkliwionych można dodatkowo wyeliminować  wadę w postaci obrastania mchem, czy brudzenia. Angoba i trochę droższa glazura sprawiają, że dachówki są mniej nasiąkliwe a zatem trwalsze, nie wnika w nie trwale brud i są w zdecydowanym zakresie odporne na porastanie mchem, ponieważ pory w tych dachówkach są zamknięte.

Na koniec kilka słów o tzw. blasze na rąbek – otóż jej cena porównywalna jest z cena dachówki a posiada ona wszystkie wady pokryć z blachotrapezu czy blachodachówki. Dodatkowo trzeba również zwrócić uwagę, że jeżeli montaż nie zostanie wykonany na naprawdę wysokim poziomie eksploatacja takie dachu może przysporzyć nam wiele problemów.