Jak dbać o trawnik latem
Pielęgnacja trawnika latem, to prawdziwe wyzwanie – szczególnie jak lato jest upalne. Okres letni to czas, w którym trawa rośnie najbardziej intensywnie a w przypadku trawników użytkowych jest najbardziej eksploatowana. Aby cieszyć się więc pięknym trawnikiem trzeba o niego szczególnie dbać.
Letnia pielęgnacja trawnika to głównie cztery zabiegi: podlewanie, koszenie, odchwaszczanie i nawożenie. Zabiegów tych jest oczywiście o wiele mniej niż wiosną ale mają za to dużo większą częstotliwość.
Odpowiednie nawadnianie trawnika latem
Przy wysokich temperaturach trawa, jak każda inna roślina potrzebuje wody. Bez niej narażona jest na obsychanie a także na powstawanie kolonii mrówek, które doskonale wykorzystują powierzchnie pod trawnikami – szczególnie na glebach lekkich. Zbyt małe nawodnianie może również doprowadzić do całkowitego zniszczenia trawnika, szczególnie w przypadku trawników młodych, gdzie korzenie trawy nie są jeszcze dość silne i rosną płytko.
Najlepsza pora na podlewanie trawnika jest rano, ponieważ gleba nie jest jeszcze nagrzana a parowanie jest minimalne. Szacuje się, że w okresie letnim trawnik potrzebuje tygodniowo zasilania od 20 do 30 litrów wody na jeden metr kwadratowy. Najefektowniejsze jest podlewanie rzadziej ale obficie. Lepiej podlać trawnik dwa razy w tygodniu dużą ilością wody niż podlewać go codziennie a skąpo. Dla prawidłowego rozwoju trawy ważne jest by woda mogła wsiąknąć na głębokość około 20 cm
Nie można też przesadzać z nadmiarem wody, zwłaszcza w okresie deszczowym. Utrzymującą się dłuższy czas wilgoć, zamiast pomóc może doprowadzić do rozwoju mchów i chorób grzybowych.
Koszenie trawnika latem
Niektórzy uwielbiają, nie którzy nienawidzą:). Jednak trawnik potrzebuje regularnego koszenia – najlepiej cotygodniowego. Należy jednak pamiętać by nie ścinać jej za krótko. Zbyt niskie koszenie powoduje odsłonięcie delikatnych części trawy, które przypalone przez słońce sprawiają, że trawnik wygląda jak ściernisko. Kiedy przez dłuższy okres nie możemy przystrzyc trawnika, np. wyjazd na urlop, i trawa urośnie za wysoka nie powinniśmy jej ścinać jednorazowo. Najlepiej kosić ją kilkukrotnie by stopniowo uzyskać wymaganą wysokość – 4-5 cm, a w czasie suszy nawet 5-8 cm.
Dobrą porą na koszenie trawnika jest rano lub wieczór – źdźbła trawy są wtedy najbardziej sprężyste i łatwiej je przeciąć, warto również pamiętać by koszenie odbywało się w dni bezdeszczowe – koszenie mokrej trawy nie tylko ma niekorzystny wpływ na sprzęt ale również może doprowadzić do powstania chorób grzybowych murawy.
Warto również zwrócić uwagę na to by noże kosiarki były odpowiednio ostre, tępe ostrze jedynie poszarpie źdźbła uszkadzając ich strukturę i doprowadzając do zsychania końcówek.
Dla prawidłowego rozwoju i wyglądu trawnika nie powinno się go ścinać o więcej niż 1/3-1/2 wysokości źdźbeł.
Dla tych co nie lubią koszenia dobrym rozwiązaniem są roboty koszące. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo modeli robotów koszących. Jest to spory wydatek ale jeżeli mamy duży ogród, jest świetna oszczędność czasu.
Odchwaszczanie trawnika latem
Kiedy na naszej trawie pojawia się chwasty należy się ich niezwłocznie pozbyć by nie zagaiły murawy. Na młodych trawnikach chwasty usuwamy ręcznie a często też wystarczy po prostu samo koszenie. W przypadku trawników starszych jeśli chwastów jest mało możemy usunąć je ręcznie jednak gdy jest ich już dużo warto użyć odpowiedniego preparatu chemicznego dostępnego w sklepach ogrodniczych. Należy wybrać taki herbicyd, który nie działa na trawę a przed jego użyciem osłonic rośliny sąsiadujące z trawnikiem aby ich nie uszkodzić. Brak chwastów na trawników sprawia, ze trawa lepiej rośnie a nasza murawa wygląda jak piękny dywan.
Nawożenie trawnika latem
Wzmożony wzrost trawy przypada na lato, dlatego w tym okresie szczególnie potrzebuje ona dodatkowego nawożenia – czyli dostarczenia odpowiednich składników mineralnych zawartych w dostępnych na rynku preparatach. Częstotliwość aplikacji zależy od rodzaju wybranego nawozu. Istnieją nawozy wolno działające, które stosuje się tylko raz- wiosną, jednak najbardziej popularne są środki, które w okresie letnim stosuje się w odstępie czterech do sześciu tygodni.
Trawę najlepiej zasilać zaraz po koszeniu w bezwietrzny i pochmurny dzień – najlepiej przed deszczem. Ważne jest jeżeli nie zanosi się na deszcz, zaraz po równomiernym rozsianiu nawozu trawnik należy podlać w przeciwnym wypadku nawóz mógłby doprowadzić do poważnych uszkodzeń lub wypalenia źdźbeł. Należy pamiętać by skrupulatnie stosować się do zalecanych dawek preparatu. Nadmierne nawożenie jest niekorzystne, może spowodować wybujałość traw, ich osłabienie i podatność na choroby, a co za tym idzie zamiast pomóc wzrostowi naszego trawnika może go zniszczyć