Ogrzewanie podłogowe wygoda i oszczędności. Dlaczego warto inwestować w podłogówkę?
Ogrzewanie podłogowe jest jednym z coraz częściej wybieranych sposobów ogrzewania w nowopowstałym budownictwie. W domach już użytkowanych temat modernizacji systemu grzewczego poruszany jest zwykle przy okazji generalnego remontu. Zobaczmy co sprawia, że właściciele domów, mieszkań czy obiektów użytkowych zlecają projekt i montaż ogrzewania podłogowego?
Jaki system ogrzewania jest najlepszy?
Wybór systemu ogrzewania wymaga dużego rozeznania w możliwych do zastosowania rozwiązaniach technologicznych. Chcąc zastosować dany system ogrzewania musimy odpowiedzieć sobie na szereg pytań typu:
- jakiej wydajności systemu oczekujemy?
- czy średnia temperatura w pomieszczeniach ma wynosić 22 stopnie czy 25 stopni?
- jaki jest poziom izolacyjności termicznej danego budynku?
- czy zgadzamy się ponosić rocznie koszty ogrzewania na poziomie wynikającym z przyjętego w prognozach zapotrzebowania energetycznego?
- czy w budynku występują duże straty ciepła?
Nie da się jednoznacznie powiedzieć, że ogrzewanie na paliwo stałe jest lepsze od tego na olej opałowy czy gaz. A już zupełnie błędnym jest przyjmowanie z góry, że ogrzewanie podłogowe jest nieekonomiczne i kosztowne. Wszystko bowiem zależy od indywidualnych cech budynku oraz sposobu jego użytkowania.
Dzięki właściwym założeniom projektowym podłogówka zwróci się stosunkowo szybko. Jednocześnie przyniesie spore oszczędności nie tylko finansowe, ale również niematerialne. Najlepiej gdy projekt zlecimy doświadczonej firmie, która na co dzień zajmuje się projektowaniem i montażem ogrzewania podłogowego.
Czy podłogówkę sprawdzi się wszędzie?
W nowopowstałych budynkach sprawa jest prosta ponieważ budynki te co do zasady są energooszczędne. Zbudowane na wysokim poziomie izolacyjności termicznej. Potrzebują one znacznie mniej energii do ich ogrzania. Niejednokrotnie zdarza się, że ogrzewanie podłogowe jest jedynym rodzajem zastosowanej instalacji grzewczej.
Mimo że, teoretycznie wykonanie tego typu instalacji jest droższe od tradycyjnego „systemu grzejnikowego”, to inwestycja sama w sobie wypada pod wieloma względami korzystniej. Zainwestowane w podłogówkę środki pieniężne mogą się zwrócić już w 15 lat od jej montażu. Zwłaszcza gdy do kosztów samej instalacji, doliczymy koszty np. ocieplenia budynku, wymiany okien na te, o wysokiej ochronie termicznej.
Korzyści z ogrzewania podłogowego
Posiadanie ogrzewania podłogowego pozwala na wprowadzenie ciekawych wizualnie rozwiązań aranżacyjnych. Już sam fakt braku konieczności montażu grzejników sprawia, że zyskujemy szansę na stworzenie ciekawego, nowoczesnego wnętrza. Ogrzewana podłoga, również ta z drewna odpowiedniego rodzaju, to przestrzeń przyjazna dla alergików. Jak wiemy, wykładziny są głównym źródłem zatrzymywania roztoczy, kurzu. Ich wyeliminowanie, w krótkim czasie poprawi czystość powietrza i zmniejszy dolegliwości na tle alergicznym.
Dlaczego ogrzewanie podłogowe generują oszczędności?
Zaletą ogrzewania podłogowego jest równomierne nagrzewanie pomieszczenia na poziomie podłogi. Ciepło unosząc się do góry, ogrzewa pomieszczenie, przy czym ciepło podłogi cały czas pozostaje na poziomie 22 stopni. Pozwala to ostatecznie ustawić zadaną temperaturę w pomieszczeniu o 1-2 stopnie niżej niż w tradycyjnych rozwiązaniach grzewczych. Zmniejszenie temperatury nastawnej o 1-2 stopnie w ciągu roku potrafi dać nawet do 6-12% oszczędności. To nie jedyne oszczędności, na jakie możemy liczyć. Jeśli połączymy podłogówkę np. z montażem nowoczesnych pomp ciepła oszczędności, będą jeszcze większe.