przez admin

Czy warto inwestować w fotowoltaikę?

Fotowoltaika zyskuje na popularności z kilku względów. Za fotowoltaiką przemawiają walory ekologiczne oraz uniezależnienie się od dostawców energii i rosnących cen za korzystanie z nich. Obecnie dzięki dotacjom rządowym oraz rosnącej konkurencji wśród dostawców usług fotowoltaicznych, koszt inwestycji jest na wiele niższym poziomie niż jeszcze parę lat wstecz. Nowoczesne komponenty instalacyjne sprawiają zaś, że okres zwrotu z inwestycji skraca się do 6-10 lat. Trudno wam w to uwierzyć? Czytajcie dalej.

kolektory słoneczne

Ile kosztują panele słoneczne, a ile można zyskać?

 

Za średnią instalację o mocy 5 kWp zapłacimy ok. 25.000,00 zł. Obecnie możemy otrzymać dofinansowanie na poziomie ok. 5.000,00 zł, zatem nowoczesną ekologiczną instalację założymy za 20.000,00 zł. Brzmi optymistycznie, prawda?

pompa ciepła

Zakładając roczne oszczędności w wysokości ok. 2 000,00 zł, czas zwrotu będzie wynosił dokładnie 10 lat. Jak to obliczyliśmy? Już spieszymy z wyjaśnieniami. Wspomniana instalacja o zakładanej mocy 5 kWp, rocznie pozyska 4200 kWh energii. 30% z niej zużyjemy, a resztę oddamy do zakładu energetycznego. Ten, na podstawie umowy zobligowany jest dać nam opust 80% na pobieraną energię elektryczną. Nasze rachunki za prąd zostają obniżone. O ile? Policzmy to:

1 kWh kosztuje 0,60 zł,

Pozyskaliśmy 4200 kWh, kwotowo mamy zatem darmowego prądu za 2520 zł.

Zużyjemy 30% energii, czyli 1260 kWh = 756 zł,

Oddamy 70% z 4200 kWh, czyli = 2940 kWh, a odzyskamy z tego 80%, czyli 2.352 kWh.

2352 kWh daje prądu za 1.411,20 zł (2.352 kWh x 0,60 zł).

W ten sposób rocznie zużywamy prądu z paneli za 756 zł. Otrzymujemy zwrotu z energetyki na kwotę 1.411,20 zł. Łącznie jak widać oszczędności, wynoszą ok. 2000 zł rocznie.

Fakt faktem, opłaty za energię elektryczną podlegają zmianom w czasie, ale przedstawiony scenariusz pozwala zobrazować, iż oszczędności z tytułu zainwestowania w panele fotowoltaiczne są realne i na całkiem wysokim poziomie.

Fotowoltaika jest opłacalna przy odpowiednim montażu

Okres zwrotu, opłacalność inwestycji nie tylko zależy od obecnych cen za energię elektryczną. W dużej mierze jej zwrotność i użyteczność zależy od poprawnego montażu. Wybierając firmę fotowoltaiczną, której zlecimy montaż paneli, musimy wybrać doświadczoną firmę o ugruntowanej pozycji na rynku. Powinna mieć udokumentowane doświadczenie, jeśli chodzi o projekt, wykonanie i montaż instalacji. Godne uwagi firmy fotowoltaiczne dają minimum 10 lat gwarancji na każdy element instalacji. Najlepsi z producentów dają gwarancję sprawności paneli PV na minimum 25 lat.

Najkorzystniejsze dla użytkownika końcowego jest zamontowanie paneli pod kątem 30-40 stopni. Do tego miejsce montażu powinno mieć ekspozycję południową lub zachodnią i znajdować się na terenie całkowicie wolnym od cienia. Przy wyborze instalacji musimy kierować się markowymi producentami paneli PV i inwertera. Jest to serce każdej instalacji i oszczędności w tym obszarze, nie są wskazane.

Czy można zyskać więcej?

Jeśli chcielibyśmy zwiększyć oszczędności w obszarze alternatywnych źródeł energii, warto połączyć instalację fotowoltaiczną z pompą ciepła. Najkorzystniejsza jest tu pompa w układzie np. powietrze-powietrze. Pozwoli to niemal całkowicie uniezależnić się od dostawców energii elektrycznej i wyeliminować emitowanie CO2 do atmosfery.