przez admin

Dofinansowanie na poprawę termiki budynku – czy można wymienić drzwi garażowe?

Troska o środowisko naturalne sprawia, że coraz więcej mówi się o różnego rodzaju programach rządowych, dotacjach na wymianę starego źródła ciepła na nowe. Możliwościach uzyskania środków na ocieplenie budynku, wymianę stolarki okiennej, fotowoltaikę, czy gruntowe pompy ciepła.

Warto śledzić dotacje na prace modernizacyjne budynków, które pozwolą zwiększyć efektywność energetyczną budynku. Termomodernizacja budynku pozwala zmniejszyć koszty eksploatacyjne budynku o ponad 50%. Zmniejszenie kosztów użytkowania budynku dotyczy nie tylko kosztów ogrzewania, ale także wydatków na prąd.

Jakie możliwości daje program Czyste Powietrze w obszarze termomodernizacji?

W przypadku poprawy termiki budynku z pewnością warto zainwestować w ocieplenie budynku. Usunięcie tzw. mostków termicznych, docieplenie przegród i wymiana stolarki okiennej z pewnością przełoży się na realne oszczędności. W obecnej wersji programu główny nacisk kładzie się na wyeliminowanie starych pieców i nieefektywnych kotłów grzewczych. Dlatego na dotację mogą liczyć przede wszystkim te osoby, które szykują się do generalnego remontu domu. Poza ociepleniem wymianą starego pieca lub kotła na paliwa stałe, na nowe źródła ciepła – spełniające wymagania pod względem emisji spalin i efektywności energetycznej, mogą odliczyć szereg innych prac. Ważne jest, aby czynności te poprawiały termikę budynku, jak również dotyczyły tych pomieszczeń, które bezpośrednio przylegają do domu mieszkalnego. Takim pomieszczeniem może być np. garaż. Choć o tym nie mówi się często, uważając temat za oczywisty, program Czyste Powietrze pozwala uzyskać dotację również na wymianę drzwi garażowych.

Cel Programu Czyste powietrze

Program Czyste Powietrze ma na celu zmniejszenie lub trwałe wyeliminowanie emisji pyłów i zanieczyszczeń do atmosfery. Dlatego priorytetem jest wymiana pieców i kotłów na paliwo stałe i ocieplenie budynków. Ocieplone ściany, szczelne okna to mniejsze zużycie paliwa, a co za tym idzie mniejsza emisja zanieczyszczeń do atmosfery.

W pewnych wyjątkowych sytuacjach możliwe jest złożenie wniosku o dofinansowanie na prace modernizacyjne, które już są w trakcie realizacji. Dotyczy to inwestycji, które rozpoczęły się nie wcześniej niż w dniu 15.05.2020 r. Poza celem głównym możliwe jest uzyskanie dodatkowo środków na instalacje odnawialnych źródeł energii, szczególnie na budowę kolektorów słonecznych, jak również montaż wentylacji mechanicznej, ale tylko tej z odzyskiem ciepła.

Jakie prace związane z termiką budynku obejmuje program Czyste Powietrze?

W ramach dofinansowania w programie Czyste Powietrze na ocieplenie budynku można uzyskać pieniądze na ocieplenie ścian, poddasza, a także fundamentów. Istotną informacją praktyczną jest też to, że ocieplenie może być wykonane zarówno z użyciem styropianu, jak i wełny mineralnej. Wymiana drzwi garażowych możliwa jest w ramach działań poprawiających termoizolację budynku. Dokładnie chodzi tu o prace wykonane w ramach wymiany stolarki okiennej i drzwiowej. Stolarka drzwiowa to zarówno drzwi wejściowe, jak i brama garażowa. Dlatego planując ocieplenie budynku, warto przyjrzeć się dokładniej istniejącej bramie garażowej i skorzystać z okazji, by wymienić ją na nowoczesną bramę garażową. Bramę o niskim współczynniku przenikania ciepła, co pozwoli finalnie zmniejszyć zużycie energii. Współczynnik przenikania ciepła w przypadku bram i drzwi, które chce się zakupić z dotacji, nie może być większy niż U = 1,3 W/ (m2K).

Wymiana drzwi garażowych starego typu na nowoczesne bramy garażowe to podwójny zysk dla właścicieli domów jednorodzinnych. Dzięki programowi Czyste Powietrze można pokryć wydatek na wymianę drzwi wejściowych, a w przyszłości płacić mniejsze rachunki za ogrzewanie domu.