przez admin

Kosiarka automatyczna w ogrodzie

roboty koszące

Piękny zadbany trawnik to ozdoba sama w sobie idealna. Jednak by trawnik cieszył oko, musi być regularnie strzyżony. Poświęcając murawie swą uwagę, dbając o jej nawodnienie i regularne nawożenie, sprawiamy, że trawa odwdzięcza się żywą barwą i szybkim wzrostem. Bywa, że w środku sezonu potrzebne jest koszenie nawet dwa razy w tygodniu. Jak pogodzić obowiązki zawodowe, zobowiązania rodzinne z odpowiednią pielęgnacją trawnika? Dziś podpowiadamy, jak wybrać kosiarkę automatyczną?

Cicha kosiarka i zadbany trawnik? Tak, to możliwe!

Rozwój techniki w branży elektronarzędzi ogrodowych stworzył idealne rozwiązanie zarówno dla tych, którzy nie mogą zebrać się do koszenia trawnika, jak i tych, którzy marzą o ciszy w ogrodzie. Roboty koszące to jedne z najbardziej zaawansowanych urządzeń z rodziny smart home. Ich fenomen polega na niemal całkowicie zdalnym funkcjonowaniu. Wystarczy raz je zaprogramować, aby robot sam kosił trawę, sam się ładował, bez przeszkadzania nam w wypoczynku w ogrodzie, zajmowania czasu wolnego. Są praktyczne i ekologiczne, mimo że działają na prąd, zużywają go niewiele. Dodatkową zaletą korzystania z automatycznego przycinania trawnika, jest brak konieczności składowania i utylizowania skoszonej trawy.
Należy pamiętać też o dobrym montażu robotów, profesjonalnej firmie takiej jak Ogrody Warszawy nie powinno to sprawić żadnego problemu

roboty koszące

Jak działają roboty koszące?

Mimo że w teorii kosiarka automatyczna przypomina robot automatyczny, w rzeczywistości nie ma nic z nim wspólnego, poza przydomkiem „automatyczny” w nazwie. Roboty koszące są o wiele bardziej zaawansowane technologicznie, przez co wymagają dość częstego serwisu. Kupując kosiarkę automatyczną, musimy rozważyć zarówno konstrukcję robota, jego tryb pracy, jak i sposób programowania. Część modeli ma możliwość sterowania przy użyciu aplikacji w telefonie. Obszar, po którym jeżdżą kosiarki, wyznaczamy przewodem układanym, wzdłuż granic. Planując trawnik, który będziemy chcieli podkaszać robotem, dobrze jest odpowiednio go zaaranżować wokół ogrodzenia, siatki. Koszarki nie dokoszą trawy do samego ogrodzenia, domu, drzew. Obszar roboczy, który nie jest obsługiwany, wynosi ok. 16 cm. Jest to spowodowane kwestiami bezpieczeństwa. Tarcza tnąca jest odsunięta od krawędzi urządzenia.

Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest stworzenie np. ekobordów oddzielających trawnik od ogrodzenia np. na 50 cm, którą to przestrzeń wypełniamy korą, kamieniem czy innymi materiałami, w której też tworzymy nasadzenia. Pamiętać jedynie należy, by przewód wyznaczający obszar koszenia był ułożony po wewnętrznej stronie ekobordu, czyli po stronie kory czy kamienia.

Dlaczego warto postawić na kosiarki automatyczne?

roboty koszące

Tak, jak wspominaliśmy na początku, roboty koszące to wygodny sposób na utrzymanie w należytym stanie trawnika wokół posesji, czy siedziby firmy. Emitują one hałas wielkości jedynie ok. 60-75 dB, co jest znacznie niższe od kosiarek elektrycznych (80-95 dB), czy spalinowych (90-100 dB). Mają szereg zabezpieczeń, chroniących przed przypadkowym uszkodzeniem ciała osób postronnych. Dla przykładu podamy, że część modeli ma zabezpieczenia przed podniesieniem (wyłączą się, gdy próbuje się ją podnieść, lub gdy się wywróci). Gdy natrafi na przeszkodę albo zmieni kierunek, albo wyłączy się, choć i tak bezpieczniej jest usunąć drobne przedmioty kamyki z obszaru koszenia.

Zdj. Ogrody Warszawy