przez admin

Rodzaje ościeżnic w drzwiach wewnątrzlokalowych

Jest wiele rodzajów ościeżnic do drzwi wewnątrzlokalowych. Budując dom, czy wykonując generalny remont, konieczna jest często wymiana drzwi wewnętrznych. Poza oczywistym wyborem fasonu, koloru skrzydeł drzwi, warto poświęcić chwilę na dobór odpowiednich ościeżnic. To one bowiem pozwalają odpowiednio wyeksponować drzwi. Okazuje się, że występują one w różnych modelach i wariantach.

RODZAJE OŚCIEŻNIC W DRZWIACH WEWNĄTRZLOKALOWYCH

Ościeżnice a rodzaj materiału, z którego zostały wykonane

Ze względu na rodzaj materiału rozróżniamy następujące rodzaje ościeżnic:

  • drewniane

Ościeżnice a rodzaj materiału Ościeżnice a rodzaj materiału2

  • z MDF

RODZAJE OŚCIEŻNIC RODZAJE OŚCIEŻNIC

  • stalowe
RODZAJE OŚCIEŻNIC
  • aluminiowe ukryte (niewidoczne)

Podział ościeżnic ze względu na konstrukcję

Podział ościeżnic ze względu na konstrukcję

Ze względu na konstrukcję rozróżniamy następujące rodzaje ościeżnic:

  • stałe,
  • regulowane,
  • ukryte,
  • nakładkowe.

Postaramy się przybliżyć zastosowanie poszczególnych rodzajów ościeżnic, począwszy od ościeżnic stałych.

Ościeżnice stałe wykorzystywane są przede wszystkim w drzwiach tzw. ekonomicznych, dlatego najczęściej wykonane są z MDF. Mankamentem jest konieczność obróbek otworów drzwiowych wokół ościeżnicy, co przy samodzielnej próbie montażu, może nastręczać problemów. Innym miejscem zastosowań ościeżnic stałych są mieszkania w blokach, hotelach, czy drzwiach tzw. przeciwpożarowych. Mają wtedy postać ciężkich drzwi wejściowych ze stali lub drewna. Ościeżnice te występują też w wersji pozwalającej na obudowę muru, ale wówczas mają inną konstrukcję, niż typowe ościeżnice regulowane. Ościeżnice stałe montujemy przed malowaniem, aby móc wykonać prace obróbkowe.

Ościeżnice regulowane, ukryte, a nakładkowe

Ościeżnice regulowane to najpopularniejsze obecnie rozwiązanie ze względu na estetykę i brak konieczności obróbek tynkarskich. W przypadku tego rozwiązania nie ma ryzyka pękania tynku na styku z ościeżnicą. Podobnie, jak ościeżnice stałe w wersji ekonomicznej są wykonane z MDF, ale można również dostać ościeżnice regulowane stalowe, drewniane, też sklejkowe. Ościeżnice ze stali wykorzystywane są głównie w obiektach użyteczności publicznej oraz w mieszkalnictwie wielorodzinnym. Niestety ich minusem są słabe parametry akustyczne. Ościeżnice te montuje się na końcu przed ostatecznym malowaniem.

Ościeżnice ukryte wykonywane są z aluminium i coraz bardziej podbijają gusta klientów i architektów. Stosowane są głównie w budynkach mieszkalnych oraz w biurach. Ich zaletą jest możliwość wykończenia ich pod kolor ścian, co sprawia, że stają się one niewidoczne. Jest to bardzo trwałe rozwiązanie i daje ciekawe efekty wizualne. Ościeżnice aluminiowe dzięki możliwości ich malowania powiększają optycznie pomieszczenia. Montaż tych ościeżnic powinien być przed pracami wykończeniowymi i najlepiej przed podłogami.

Ościeżnice nakładkowe wykonywane są z MDF. To rodzaj ościeżnic, który umożliwia wymianę drzwi bez konieczności demontażu starej ościeżnicy. To popularny sposób zmiany wyglądu pomieszczeń budowanych w standardzie lat 70. i 80. Dzięki użyciu ościeżnic nakładkowych, zamiast demontować stare ościeżnice, obudowujemy je nakładkami. Trzeba jednak wiedzieć, że ich trwałość jest niska i dodatkowo zmniejsza światło przejścia o ok. 5-6 cm. Montujemy je w dowolnym momencie remontu, choć najlepiej przed przystąpieniem do malowania.