przez admin

Drzwi zewnętrzne otwierane do wewnątrz czy zewnątrz?

Budowa domu to wiele wyzwań i decyzji, które trzeba podjąć. Wybór stolarki drzwiowej i okiennej to tylko jeden z dylematów. Wydaje się, że główny problem przy wyborze drzwi zewnętrznych to materiał z jakiego zostaną wykonane.

Drzwi zewnętrzne otwierane do wewnątrz czy zewnątrz

Jednak im bardziej zagłębiamy się w ten temat, tym więcej pojawia się wątpliwości. Szerokość skrzydła, przeszklenia w drzwiach, kierunek otwierania drzwi – to tylko niektóre z nich. W przypadku domów jednorodzinnych panuje całkowita dowolność przy wyborze kierunku otwierania drzwi, nie narzucają nam tego żadne normy ani przepisy. To co liczy się w tej kwestii to zdanie i opinia właściciela.

Drzwi otwierane na zewnątrz

Ogromna zaleta tego rozwiązania to fakt, że drzwi otwierane na zewnątrz dają nam większe pole do popisu jeśli chodzi o aranżację wnętrza domu, ponieważ nie ograniczają przestrzeni użytkowej. Przy ekstremalnych warunkach atmosferycznych, silny wiatr dodatkowo uszczelnia drzwi poprzez dociskanie ich do ościeżnicy – powoduje to mniejsze straty ciepła. Drzwi otwierane na zewnątrz to także intuicyjne i praktyczne rozwiązanie w razie pożaru lub innej sytuacji kryzysowej, kiedy to drzwi otwierane w ten sposób ułatwiają ewakuację. Co ważne, przy drzwiach tego typu nie ma konieczności montowania w dolnej części drzwi okapnika. W przypadku drzwi otwieranych na zewnątrz trzeba mieć na uwadze, że podest przed drzwiami powinien być na tyle duży, by móc swobodnie otworzyć drzwi bez ryzyka, że uderzymy gości. Warto też pomyśleć o zadaszeniu, aby zimą nie zaskoczyła nas góra śniegu utrudniająca otwarcie drzwi. Kolejna kwestia, chociaż może mniej istotna, to montaż odbojnika, który pomoże nam uchronić elewację przed szkodami. Jeśli zaś chodzi o względy bezpieczeństwa to co prawda drzwi otwierane na zewnątrz łatwiej podważyć, ale można wyeliminować to ryzyko stosując zawiasy kryte.

Drzwi zewnętrzne otwierane do wewnątrz czy zewnątrz

Drzwi otwierane do wewnątrz

Drzwi otwierane na zewnątrz mają sporo zalet. Czy tak samo jest z drzwiami otwieranymi do wewnątrz? Owszem, one także mają swoje mocne strony. Po pierwsze otwierając takie drzwi sami pozostajemy w środku, co chroni nas np. przed niepogodą. Takie rozwiązanie pozwala również na montaż od wewnątrz łańcuszka, który pomoże nam dbać o bezpieczeństwo. W przypadku drzwi otwieranych do środka budynku nie jest konieczne duże zadaszenie nad wejściem do domu, ponieważ nie ma ryzyka, że zalegający śnieg uniemożliwi nam wyjście. Dodatkowo przy takim rozwiązaniu możemy bez problemu położyć każdą wycieraczkę tuż przy progu – nie przeszkodzi ona w pracy skrzydła. Również w kwestii bezpieczeństwa to rozwiązanie ma swoje zalety, w związku z tym, że zawiasy zamontowane są w środku budynku niemożliwe jest podważenie takich drzwi, ale niestety można je staranować.

Jakie jeszcze są słabe strony takiego wyboru? Przede wszystkim drzwi otwierane do wewnątrz zabierają nam przestrzeń użytkową w pomieszczeniu, co jest niezwykle istotne w małych wiatrołapach. Kolejna niedogodność to konieczność montażu okapnika u dołu drzwi. W przeciwnym razie, podczas opadów atmosferycznych, wszystko będzie spływać po drzwiach i po ich otwarciu skapywać do środka pomieszczenia.

Podsumowując, to czy wybierzemy drzwi otwierane do wewnątrz czy na zewnątrz jest w dużej mierze zależne od miejsca jakim dysponujemy, zarówno w środku domu jak i przed nim. To właśnie ta kwestia powinna być kluczowa przy wyborze kierunku otwierania drzwi zewnętrznych. Oprócz tego istotne są upodobania i wygoda domowników, ponieważ to oni będą głównymi użytkownikami drzwi.

Jeżeli szukacie drzwi zewnętrznych np. aluminiowych  polecamy zapoznać się z ofertą tej firmy – link