przez admin

ROLETY ZEWNĘTRZNE – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Rolety zewnętrzne powoli stają się standardem. Coraz większa liczba inwestorów rozważa przynajmniej na etapie projektowym montaż rolet zewnętrznych. Z kilku względów warto zgłębić temat rolet zewnętrznych. Z jednej strony podnoszą one bezpieczeństwo budynku, zwiększają walory wizualne posesji, a z drugiej strony mogą być sporym obciążeniem dla domowego budżetu.

rolety zewnętrzne

Znajomość sposobu doboru rolet pozwoli zoptymalizować wydatki względem potrzeb użytkowników.

Rolety zewnętrzne podtynkowe zaplanuj odpowiednio wcześnie

Zastosowanie rolet zewnętrznych w swoim domu daje wiele korzyści. Dzięki nim możemy zwiększyć ochronę akustyczną budynku, bezpieczeństwo domowników a przede wszystkim zwiększyć ich efektywność energetyczną. Dodatkowo pozwalają one na całkowite zaciemnienie pomieszczeń, co mocno poprawia komfort snu.

Jest wiele rodzajów rolet. Takie rolety, jak rolety zewnętrzne nakładane (naokienne, nadstawne) rolety zewnętrzne podtynkowe, czy też nadprożowe (RKS) wymagają specjalnego podejścia. Decyzję o ich montażu musimy podjąć albo w fazie budowy domu, albo podczas remontu zakładającego wymianę okien. Są to bowiem rolety chowane w elewacji, praktycznie niewidoczne dla postronnego odbiorcy. Wymagają specjalnego przygotowania ścian, nadproża i odpowiedniego doboru grubości elewacji.

Rolety podtynkowe czy nadstawne, które wybrać?

Z własnej praktyki, obserwacji obsługi rolet skłaniam się w stronę rolet podtynkowych. Rolety nadstawne to rolety, w których skrzynka rolety położona jest na ramie okna klapą rewizyjną do wewnątrz. Wymagają podwyższenia odpowiednio do modelu nadproży okien bądź tez po prostu zakupu mniejszych o wysokość skrzynki rolety. Jednak to, co nam w nich przeszkadza, to fakt, iż nie do końca sprawdzą się przy każdym rozmiarze okna. W przypadku standardowych wymiarów okien wszystko jest dobrze. Jednak przy oknach wielkoformatowych, oknach tarasowych, ten model nie zda egzaminu. Chodzi dokładniej o sztywność konstrukcji. Już przy szerokości 4 – 5 czy 6 metrów pojawia się duży problem z usztywnieniem górnej belki nadprożowej okna przed naporem wiatru. Stabilizacja górnej ramy okiennej pozostawia dość dużo do życzenia. Jeśli bowiem montujemy rolety na okna wielkopowierzchniowe, musimy zadbać o właściwą ich konstrukcję. Powinny być one dodatkowo wzmacniane i usztywniane.

rolety zewnętrzne

Wracając do rolet nadstawnych, to przeszkadza też fakt, że kaseta jest wykonana z PCV, które przy silnym wietrze mocno pracuje, skracając żywotność układu. W przypadku rolet naokiennych przy rozwinięciu zwoju pojawiają się mostki termiczne. Pozostaje bowiem pusta przestrzeń wokół rury nawojowej, która nie jest do końca ocieplona tak, aby stanowiła dobrą izolację termiczną i akustyczną. Dlatego szukając rozwiązań pewnych, sprawdzonych w każdych warunkach, na wielu wielkościach okien z czystym sumieniem polecam rolety podtynkowe.

Rolety podtynkowe, o czym warto wiedzieć wcześniej?

Rolety podtynkowe wymagają specjalnego przygotowania nadproża. Chodzi o jego docieplenie. Pozwoli to uniknąć mostków termicznych i przemarzania. Idealnie w tym celu sprawdzi się płyta PIR o grubości 3-5 cm, a sama ocieplina nie powinna być cieńsza niż 20 cm, aby przykryła skrzynki roletowe. Zaletą systemów podtynkowych jest umieszczenie klapy rewizyjnej w dolnej części skrzynki, co sprawia, że serwis rolet odbywa się bez żadnych problemów bez konieczności wchodzenia do budynku.

rolety zewnętrzne

Ważną kwestią jest odpowiednie wykończenie okolic rolet odpowiednie wykończenie elewacji wokół rolety. Musi być ona wykonana tak, aby zajście na prowadnicę i skrzynkę nie wchodziło w światło klapy rewizyjnej. W przeciwnym przypadku prace serwisowe wymagać będą zniszczenia elewacji nie z winy samych rolet. Skoro mowa o poprawnym montażu rolet podtynkowych warto pamiętać o tym, by prowadnice rolet schodziły do podcięcia pod parapet zewnętrzny. To sprawi, że między opuszczonym pancerzem a parapetem, powstanie jedynie minimalna szczelina. Celem zwiększenia bezpieczeństwa zaleca się montaż wieszaków blokujących. Uniemożliwiają one mechaniczne podniesienie pancerza od zewnątrz.

Rolety zewnętrze to wygoda, komfort i bezpieczeństwo

W roletach zewnętrznych system sterowania może być zintegrowany z systemem smart home. Może działać samodzielnie, a także może być sterowany ręcznie. W zależności od potrzeb, budżetu sposób obsługi rolety można dobrać indywidualnie do oczekiwań klienta. Najnowszym rozwiązaniem w branży rolet zewnętrznych są rolety sterowane napędem radiowym. Umożliwiają one obsługę wszystkich rolety pilotem. Nowością tych rozwiązań jest możliwość grupowania ich w dowolne konfiguracje, scenariusze działań jak np. symulacja obecności domowników podczas dłuższej nieobecności w domu.

Jeżeli szukacie profesionalnej pomocy oraz wysokiej jakości rolet zewnętrznych, zapraszamy do Studio Rolety.