przez admin

Jakie drzwi tarasowe wybrać?

Dla wielu osób spełnieniem marzeń jest budowa własnego domu. Malownicza okolica, duża działka, a na niej piękny dom i taras z widokiem na ogród…

Jakie drzwi tarasowe wybrać

Właśnie, taras. Jest to niezwykle przytulny i lubiany przez wszystkich domowników zakątek w domu. Taras spełnia wiele funkcji. To idealne miejsce do relaksu i spędzania wolnego czasu, ale jeśli zajdzie potrzeba można tam także postawić np. suszarkę z wypranymi rzeczami. Dlatego wybór drzwi tarasowych, które bez zarzutu będą spełniać rolę łącznika pomiędzy tarasem albo balkonem, a wnętrzem domu, nie jest prostą sprawą.

Drzwi przesuwne czy harmonijkowe?

To istotne pytanie. Dużą rolę odgrywają tu względy estetyczne i gust właścicieli domu. Drzwi tarasowe przesuwne to klasyka w najlepszym wydaniu.

drzwi tarasowe harmonijkowePonadczasowa forma, elegancki wygląd i wygoda użytkowania – wszystko to łączą w sobie drzwi przesuwne. Świetnie wpiszą się we wnętrze w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym, jednocześnie nie zabierając przestrzeni użytkowej. Występują w wersji podnoszono – przesuwnej (HS) oraz uchylno – przesuwnej (UP). Wspomniane typy drzwi nieznacznie różnią się między sobą sposobem otwierania. W celu otwarcia drzwi uchylno – przesuwnych(UP) skrzydło uchyla się, a następnie przesuwa po prowadnicy. Ich zaletą jest możliwość pozostawienia skrzydła w pozycji uchylonej oraz fakt, że po zamknięciu element przesuwny i stały tworzą jedną linię, co ma wpływ na estetykę. Drzwi podnoszono – przesuwne (HS) otwiera się przez lekkie pchnięcie skrzydła, które wprowadza je w ruch. Skrzydło można zatrzymać w dowolnym miejscu. Ten produkt daje możliwość przeszklenia większej powierzchni. To idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na utworzeniu „szklanej ściany”.

Drzwi harmonijkowe to rzadziej spotykane rozwiązanie, jednak wcale nie gorsze. Jest to z pewnością oryginalny pomysł, który podkreśli wyjątkowy charakter wnętrza. Podczas otwierania poszczególne skrzydła drzwi składają się tworząc harmonijkę. Standardowo otwierają się do wewnątrz. Wybierając takie drzwi należy zadbać, aby w pomieszczeniu, przy drzwiach, było wystarczająco dużo miejsca do swobodnego składania skrzydeł.

Jaki materiał wybrać?

Kolejny dylemat to wybór materiału z jakiego wykonane będą drzwi tarasowe. Drewno, aluminium czy PVC? Każdy rodzaj ma swoje mocne i słabsze strony. Przy podejmowaniu decyzji w tej sprawie, niewątpliwie ważną rolę pełnią panujące trendy. Każdy materiał wygląda inaczej, co ma niebagatelne znaczenie w kwestii wykończenia wnętrza. Z pewnością każdy chciałby, aby drzwi tarasowe stanowiły dopełnienie aranżacji, a nie element odrębny i niepasujący. Ale poza względami estetycznymi dobrze jest zwrócić uwagę na charakterystykę materiału. Drzwi drewniane to ponadczasowa klasyka, która nigdy się nie nudzi. Drewno to materiał trwały, a solidnie wykonane, drewniane drzwi tarasowe pozwolą cieszyć się nimi przez lata. Drzwi PVC to opcja najbardziej ekonomiczna i dająca wiele możliwości aranżacji. Dla drzwi tego typu można zastosować okleinę drewnopodobną albo wybrać kolor z palety RAL, co daje tysiące możliwości. Kwestia kolorystyki podobnie wygląda w przypadku drzwi tarasowych aluminiowych. Jednak aluminium charakteryzuje większa trwałość niż PVC. Trzeba także pamiętać, że każdy rodzaj materiału wymaga innej pielęgnacji i konserwacji.

Co jeszcze wziąć pod uwagę?

Bardzo istotna kwestia to schemat otwierania drzwi tarasowych. Na rynku stolarki drzwiowej i okiennej można spotkać kilka opcji, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
Kolejna sprawa, bezpośrednio z tym związana, to wielkość drzwi tarasowych. Modne obecnie duże przeszklenia nadają wnętrzu blasku i doświetlają pomieszczenie. Co więcej, przy tym rozwiązaniu, cała konstrukcja budynku wizualnie nabiera lekkości, a pomieszczenia w środku domu sprawiają wrażenie bardziej przestronnych. Oczywiście im większe drzwi, tym większy koszt inwestycji. Dodatkowo większa powierzchnia przeszklenia może powodować straty ciepła, dlatego ważne jest, aby dobrać odpowiednie zestawy szybowe oraz zadbać o prawidłowy montaż.

Ważna sprawa to komfort użytkowania. Drzwi tarasowe często są otwierane nawet kilka razy dziennie. W związku z tym ich użytkowanie musi być proste, wygodne i przyjemne. To co może stanowić duże ułatwienie w eksploatacji to niski próg – często jest on wyposażeniem standardowym, ale jeśli nie, warto zainwestować w taką opcję dodatkową. Kolejne udogodnienie, które warto rozważyć to technologia soft close, czyli system samoczynnego łagodnego zamykania drzwi. Rozwiązanie to ma wiele zalet. Jest niezastąpione w domach, gdzie mieszkają rodziny z dziećmi – chroni przed przytrzaśnięciem rąk. Jednocześnie, zapobiegając trzaskaniu drzwiami, system zwiększa komfort użytkowania i chroni elementy konstrukcyjne drzwi.

 

Dobrze też mieć na uwadze charakter i styl wykończenia wnętrza, aby wybrać drzwi, które idealnie wpiszą się w całość. Ciekawym elementem, który może wyróżnić nasze drzwi tarasowe na tle innych, są szprosy: międzyszybowe, konstrukcyjne lub naklejane. Montaż szprosów może całkowicie odmienić wygląd drzwi nadając im niepowtarzalnego charakteru.

Wybierając drzwi tarasowe warto na pierwszym miejscu postawić jakość wykonania produktu. Tylko solidne drzwi dobrej jakości będą spełniały swoją funkcję przez długie lata. Należy też zwrócić uwagę na okucia, te dobrej jakości wpłyną na dłuższy czas komfortowego użytkowania produktu. Dodatkowo, mając na uwadze względy bezpieczeństwa, warto rozważyć zastosowanie okuć i szyb o podwyższonej odporności na włamanie.