przez admin

Jak oszczędzić ciepło w domu?

Jesień i zima to pory roku, w których niejeden z nas otuliłby się kocem z kubkiem gorącej czekolady i czekał na nadejście wiosny. Niestety z naszej wiedzy wynika, że nie jest to możliwe. Musimy stawić czoła zimie i spróbować przeżyć jakoś sezon grzewczy. No właśnie, jakoś przeżyć to nic nadzwyczajnego, ale przeżyć sezon grzewczy, nie marznąć i oszczędzić jednocześnie na wydatkach na ogrzewanie to już sztuka. Sposobów jest wiele, my przedstawimy wam dzisiaj najważniejsze i najskuteczniejsze z nich. Zobaczmy zatem, na czym polega sztuka racjonalnego i wymiernego oszczędzania na ogrzewaniu w domu?

Nie skręcaj kurków jak wychodzisz z domu

kaloryfer grzejnik

Powszechnie spotykaną praktyką użytkowników domów jednorodzinnych jest skręcanie kaloryferów do zera na czas wyjścia do pracy, czy szkoły. Wbrew powszechnej opinii nie jest to działanie pozwalające zaoszczędzić na ogrzewaniu. Skutek całkowitego skręcania termostatów przynosi odwrotny od zamierzonego skutek. Zakręcenie przysłowiowych kurków podczas nieobecności w domu nadmiernie wychładza pomieszczenia. Dlatego zaleca się przykręcenie grzejników na nieco niższą temperaturę, która pozwoli wyrównać temperaturę w pomieszczeniach, a po ponownym ich uruchomieniu nie powoduje nadmiernej pracy instalacji grzewczej.

Ustal optymalną temperaturę w pomieszczeniach

Chcąc zaoszczędzić na ogrzewaniu, dobrze jest zadbać o właściwą temperaturę pomieszczeń w domu. Nawet niewielka zmiana, rzędu 1 °C pozwala zaoszczędzić do 6% ciepła. Optymalna temperatura dla np. pokoju dziennego wynosi 21 °C. W przypadku rzadko używanych pomieszczeń 20 °C, a dajmy na to w łazience 24 °C. W pomieszczeniach, takich jak sypialnia, warto pamiętać o tym, by temperatura w nocy nie przekraczała 18 °C. Tu dobra informacja, nie musimy wcale robić tego ręcznie. Nowoczesne instalacje grzewcze mają programowalne termostaty elektroniczne. To one sterują pracą grzejników, według oczekiwań użytkowników instalacji grzewczej. Zindywidualizowany system kontroli ogrzewania, dobrany ściśle do oczekiwań jego użytkowników, potrafi wygenerować do ok. 20% oszczędności energii cieplnej. Jest więc o co walczyć.

W domach jednorodzinnych istnieją pomieszczenia, które są używane sporadycznie w ciągu całej doby, takie jak poddasze, korytarze, czy piwnica. Warto, dążąc do optymalizacji ogrzewania w całym domu pamiętać, by odpowiednio te pomieszczenia wyizolować, by w ten sposób ograniczyć straty cieplne.

Zaczynaj sezon grzewczy od zdrowych nawyków

wietrzenie pomieszczeń

Początek sezonu grzewczego nie spada jak grom z jasnego nieba, można się do niego przygotować. Powiedzmy sobie szczerze, to, w jaki sposób rozpoczniemy sezon grzewczy, rzutować będzie na poziom kosztów za ogrzewanie w całym sezonie grzewczym. Warto wyrobić w sobie zwyczaj odpowietrzania kaloryferów przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Podobnie należy postępować z przeglądem instalacji grzewczej. Sprawdzenie jej stanu technicznego nim nastaną mrozy, usprawnia pracę urządzeń grzewczych. Powstające w układzie grzewczym zabrudzenia i osady, powodują spadki w jakości, czy też sprawności przekazywania ciepła z kotła na poszczególne grzejniki. To z kolei przekłada się na wzrost zużycia paliwa.

Tanie ogrzewanie a wentylacja domu

Na koszty ogrzewania wpływa właściwa wentylacja domu. Od właściwego działania wentylacji w domu zależy właściwe odprowadzanie wilgoci z pomieszczeń. Pomocne w tym celu są systemy wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. W przypadku wentylacji grawitacyjnej warto z kolei zadbać o właściwe wentylowanie pomieszczeń przez cały sezon grzewczy.

Należy unikać rozszczelnienia okien na rzecz intensywnego wietrzenia pomieszczeń. Wystarczy otworzyć okna w kolejnych pomieszczeniach na 5-10 minut w zależności od temperatury na zewnątrz, aby zapewnić pełną wymianę powietrza w całym domu. Na czas wietrzenia, dobrze jest skręcić kaloryfery do minimum, celem uniknięcia niepotrzebnego przełączania ich w tryb grzania. Takie intensywne wentylowanie zapewnia dopływ świeżego powietrza i usunięcie zużytego powietrza, wraz z nadmiarem wilgoci. Odpowiednie wentylowanie pomieszczeń chroni przed nadmiernym wychłodzeniem pomieszczeń.

Na koniec naszych rozważań o oszczędnościach ciepła w domu warto przemyśleć właściwe ustawienie mebli w pomieszczeniach tak, aby zapewnić w pomieszczeniach właściwy obieg powietrza. W zmniejszeniu wychładzania pomieszczeń mogą pomóc stosowane nocą w oknach systemy żaluzji czy też zasłon. W dzień, w słoneczne dni zaleca się z kolei odsłanianie okien celem maksymalnego wykorzystania naturalnej energii słonecznej.