Okna z fotowoltaiką: Plusy i minusy Okna z fotowoltaiką to...
Okiennice jako element estetyczny i praktyczny
W dzisiejszych czasach można odnieść wrażenie, że wszystkie domy budowane zgodnie z panującymi trendami, są takie same. Mniejsze niż jeszcze kilka lat temu, zwykle parterowe lub ewentualnie z użytkowym poddaszem. Wiele osób zadaje sobie pytanie: co zrobić, by mój dom był wyjątkowy i wyróżniał się na tle innych? Otóż jest przynajmniej jeden sposób, aby osiągnąć taki efekt. Chodzi o montaż okiennic.
Czym są okiennice?
Okiennice to nic innego jak zabezpieczenie okna montowane na zewnątrz. Mają postać jedno- lub dwuskrzydłowych drzwiczek, które otwierają się na ścianę. Na rynku dostępne są modele okiennic pełnych, z lamelami stałymi lub ruchomymi. Mogą być wykonane z metalu, tworzywa sztucznego albo drewna – i tę ostatnią opcję należy uznać za najbardziej popularną. Drewniane ościeżnice wykonane są z naturalnego, trwałego materiału, który uchodzi za ponadczasowy i niezmiennie cieszy się uznaniem wśród użytkowników.
Po co mi okiennice?
Właśnie, po co? Jak już wspomnieliśmy, okiennice pomogą odmienić wygląd zewnętrzny domu stanowiąc ciekawe urozmaicenie. Nadadzą mu przytulnego charakteru poprzez urokliwe dopełnienie wykończenia elewacji. Jednak okiennice to nie tylko element wpływający na estetykę, ale także rozwiązanie bardzo praktyczne. Okiennice chronią dom przed nadmiernym nasłonecznieniem, dlatego są szczególnie przydatne na oknach znajdujących się na południowej i zachodniej elewacji budynku. Pomogą również chronić dom przed chłodem i innymi czynnikami atmosferycznymi takimi jak np. wiatr. Stanowią także dodatkowe zabezpieczenie przed intruzami.
Okiennice mogą mieć przeróżne kształty co może stanowić dodatkową ozdobę i pozwoli dopasować ich formę do kształtu okien. Również kolor okiennic można dobrać do indywidualnego stylu wybierając farby lazurowe lub kryjące.
Sposoby montowania
Znane są trzy sposoby montażu okiennic. Pierwszy i zarazem najbardziej popularny polega na zamontowaniu okucia okiennicy bezpośrednio do muru, co tworzy przestrzeń pomiędzy oknem, a okiennicą. Kolejny wariant to montaż okiennicy do ramy okna. Przy tym rozwiązaniu nie zostaje przerwa pomiędzy oknem i okiennicą – okiennica po zamknięciu jest całkowicie schowana we wnękę w murze, co wpływa na jej trwałość i osłania przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Ostatni sposób to zabudowanie przestrzeni pomiędzy oknem, a okiennicą drewnem i zamontowanie okiennicy do stworzonej w ten sposób własnej ościeżnicy.
Jak skutecznie wykorzystać kominek w domu do ocieplenia?
Jak skutecznie wykorzystać kominek w domu do ocieplenia? Kominek w...
Dotacje na ocieplenie domu w 2024 roku: Program „Czyste Powietrze”
Dotacje na ocieplenie domu w 2024 roku: Program „Czyste Powietrze”...
Dlaczego roleta sama się opuszcza? Przyczyny i rozwiązania
Dlaczego roleta sama się opuszcza? Przyczyny i rozwiązania Samoczynne opuszczanie...
Nowoczesne technologie okienne w 2024 roku: Przyszłość, która już nadeszła
Nowoczesne technologie okienne w 2024 roku: Przyszłość, która już nadeszła...
Zauważyłem, że na twoim blogu nie brakuje zaskakujących faktów i nietuzinkowych perspektyw. Skąd czerpiesz te nietypowe informacje, które potem wplatasz w swoje wpisy?
Dziękujemy. Przy pisaniu artykułów konsultujemy się z ekspertami z wieloletnim doświadczeniem z danej branży.