przez admin

Jak pielęgnować trawnik?

Trawnik to cudowna ozdoba każdego ogrodu, tarasu, terenu przed posesją, czy siedzibą firmy. Założenie trawnika nie jest prostą sprawą, wymaga sporo zachodu. Jeśli nie chcemy, aby poświęcony czas, pieniądze poszły na marne, po założeniu trawnika należy odpowiednio dbać o jego stan, wzrost i jednorodność. Jak dbać o trawnik?

jak dbać o trawnik

Nawadnianie, nawożenie, przycinanie gwarancją pięknej murawy

Trawnik odpłaci nam pięknym wyglądem, jeśli poświęcimy mu należytą uwagę praktycznie przez cały rok, od wiosny do jesieni. Istnieją różne szkoły. Część głosi, że najwięcej pracy z murawą jest w pierwszym roku jej użytkowania, a później wystarczy ją regularnie przycinać. Nie do końca jest to prawda. Owszem regularne przycinanie ma znaczenie. Podobnie jak zwiększone starania o właściwe ukorzenienie się trawy w pierwszym sezonie od założenia. Nie znaczy to , że w następnych latach możemy sobie odpuścić dbanie o nawodnienie, czy nawożenia trawnika. Ale po kolei…

nawadnianie ogrodów

Nawożenie od wiosny do jesieni

Trawnik wymaga nawożenia. Bez dostarczania substancji odżywczych system korzeniowy trawy osłabnie, trawa przestanie wzrastać. Pierwsze nawożenie przeprowadzamy w marcu – kwietniu (zaraz po pierwszych oznakach początku okresu wegetacyjnego). Ostatnie nawożenie sugerujemy początkiem jesieni w okolicach września. Jak często nawozić murawę? Tu zdania są podzielone. Średnio przyjmuje się, że raz na 3-4 tygodnie, zgodnie z zaleceniami producenta danego gatunku trawy. Po podaniu nawozu zawsze obficie podlewamy trawnik. A jak często podlewać?

Trawnik podlewamy obficie co kilka dni

Trawa potrzebuje wody do zachowania równomiernego wzrostu. Wystarczy raptem parę dni suszy, upałów, aby trawa zaczęła blednąć, żółknąć – by się wypaliła. Od sposobu podlewania dużo zależy stan trawnika. Najlepiej podlewać murawę wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Unikniemy w ten sposób poparzenia roślin. Pozwolimy też przeniknąć wodzie w głębsze warstwy ziemi. Co ważne, nie podlewamy trawnika codziennie, ale obficie lejemy go wodą co kilka dni. Wody używamy dość dużo między 8 a 12 litrów wody na 1 m2. To pobudza system korzeniowy do wzrostu. Murawa będzie nie tylko pięknie zazieleniona, ale również mocna i gęsta.

Koś trawę na wysokość ok. 3-4 cm

Koszenie trawy powinno odbywać się regularnie przez cały okres wegetacyjny trawy. Pierwsze koszenie należy przeprowadzić już na przełomie marca i kwietnia, czyli mniej więcej, gdy źdźbła murawy osiągną długość 8 cm. Ostatnie koszenie zwykle przypada na koniec października. Bywają lata, że ciepła pogoda wydłuża czas przycinania. W sezonie pilnujemy przycinania murawy na ok. 4 cm wysokości i taką też długość trawy zostawiamy na okres zimy. Dłuższa trawa może gnić pod śniegiem, a zbyt niska może przemarznąć.

Zwalczaj chwasty i napowietrzaj trawę

Ważnymi czynnościami pielęgnacyjnymi jest sukcesywne usuwanie chwastów. O ile w przypadku niektórych z nich pomoże wyrywanie, o tyle w przypadku koniczyny należy użyć specjalnych środków. Do jej zwalczenia używamy specjalnych preparatów, tzw. herbicydów przeciw roślinom dwuliściennym jak koniczyna, baka czy mniszek. Chwasty jednoliścienne, czyli trawiaste musimy niestety usuwać mechanicznie, aby nie zniszczyć trawnika. Ostatnim krokiem jest okresowe napowietrzanie gleby i nacinanie systemu korzennego, czyli wertykulacja. Proces ten pozwala odmłodzić trawę i sprawia, że lepiej rośnie. Wertykulację przeprowadzamy raz w roku, tuż po pierwszym koszeniu trawy.