Balustrady zewnętrzne pełnią nie tylko funkcję zabezpieczającą – chronią przed...

Jak pielęgnować trawnik
10 września, 2021 Wyłączono przez adminJak pielęgnować trawnik?
Trawnik to cudowna ozdoba każdego ogrodu, tarasu, terenu przed posesją, czy siedzibą firmy. Założenie trawnika nie jest prostą sprawą, wymaga sporo zachodu. Jeśli nie chcemy, aby poświęcony czas, pieniądze poszły na marne, po założeniu trawnika należy odpowiednio dbać o jego stan, wzrost i jednorodność. Jak dbać o trawnik?
Nawadnianie, nawożenie, przycinanie gwarancją pięknej murawy
Trawnik odpłaci nam pięknym wyglądem, jeśli poświęcimy mu należytą uwagę praktycznie przez cały rok, od wiosny do jesieni. Istnieją różne szkoły. Część głosi, że najwięcej pracy z murawą jest w pierwszym roku jej użytkowania, a później wystarczy ją regularnie przycinać. Nie do końca jest to prawda. Owszem regularne przycinanie ma znaczenie. Podobnie jak zwiększone starania o właściwe ukorzenienie się trawy w pierwszym sezonie od założenia. Nie znaczy to , że w następnych latach możemy sobie odpuścić dbanie o nawodnienie, czy nawożenia trawnika. Ale po kolei…
Nawożenie od wiosny do jesieni
Trawnik wymaga nawożenia. Bez dostarczania substancji odżywczych system korzeniowy trawy osłabnie, trawa przestanie wzrastać. Pierwsze nawożenie przeprowadzamy w marcu – kwietniu (zaraz po pierwszych oznakach początku okresu wegetacyjnego). Ostatnie nawożenie sugerujemy początkiem jesieni w okolicach września. Jak często nawozić murawę? Tu zdania są podzielone. Średnio przyjmuje się, że raz na 3-4 tygodnie, zgodnie z zaleceniami producenta danego gatunku trawy. Po podaniu nawozu zawsze obficie podlewamy trawnik. A jak często podlewać?
Trawnik podlewamy obficie co kilka dni
Trawa potrzebuje wody do zachowania równomiernego wzrostu. Wystarczy raptem parę dni suszy, upałów, aby trawa zaczęła blednąć, żółknąć – by się wypaliła. Od sposobu podlewania dużo zależy stan trawnika. Najlepiej podlewać murawę wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Unikniemy w ten sposób poparzenia roślin. Pozwolimy też przeniknąć wodzie w głębsze warstwy ziemi. Co ważne, nie podlewamy trawnika codziennie, ale obficie lejemy go wodą co kilka dni. Wody używamy dość dużo między 8 a 12 litrów wody na 1 m2. To pobudza system korzeniowy do wzrostu. Murawa będzie nie tylko pięknie zazieleniona, ale również mocna i gęsta.
Koś trawę na wysokość ok. 3-4 cm
Koszenie trawy powinno odbywać się regularnie przez cały okres wegetacyjny trawy. Pierwsze koszenie należy przeprowadzić już na przełomie marca i kwietnia, czyli mniej więcej, gdy źdźbła murawy osiągną długość 8 cm. Ostatnie koszenie zwykle przypada na koniec października. Bywają lata, że ciepła pogoda wydłuża czas przycinania. W sezonie pilnujemy przycinania murawy na ok. 4 cm wysokości i taką też długość trawy zostawiamy na okres zimy. Dłuższa trawa może gnić pod śniegiem, a zbyt niska może przemarznąć.
Zwalczaj chwasty i napowietrzaj trawę
Ważnymi czynnościami pielęgnacyjnymi jest sukcesywne usuwanie chwastów. O ile w przypadku niektórych z nich pomoże wyrywanie, o tyle w przypadku koniczyny należy użyć specjalnych środków. Do jej zwalczenia używamy specjalnych preparatów, tzw. herbicydów przeciw roślinom dwuliściennym jak koniczyna, baka czy mniszek. Chwasty jednoliścienne, czyli trawiaste musimy niestety usuwać mechanicznie, aby nie zniszczyć trawnika. Ostatnim krokiem jest okresowe napowietrzanie gleby i nacinanie systemu korzennego, czyli wertykulacja. Proces ten pozwala odmłodzić trawę i sprawia, że lepiej rośnie. Wertykulację przeprowadzamy raz w roku, tuż po pierwszym koszeniu trawy.
Jakie drewno wybrać do budowy tarasu – trwałość, estetyka i odporność na warunki zewnętrzne
Taras to jeden z najbardziej eksploatowanych elementów otoczenia domu. Przez...
Jak zabezpieczyć dom przed gryzoniami – skuteczne rozwiązania wokół budynku
Gryzonie, takie jak myszy czy szczury, mogą być poważnym zagrożeniem...
Jak zabezpieczyć dach przed wilgocią – warstwy, materiały i dobre praktyki dekarskie
Wilgoć jest jednym z najgroźniejszych czynników wpływających na trwałość konstrukcji...
Jak zaprojektować oświetlenie ogrodu – funkcjonalność, bezpieczeństwo i klimat po zmroku
Oświetlenie ogrodu pełni kilka istotnych funkcji – poprawia bezpieczeństwo, zwiększa...