Jak skutecznie wykorzystać kominek w domu do ocieplenia? Kominek w...
Zakładanie sieci LAN w domu – jakich błędów warto unikać?
Internet w dzisiejszych czasach jest wykorzystywany „do wszystkiego”. Dzięki olbrzymiej ilości informacji, czerpanych z całego świata możemy nie tylko obejrzeć nowości kinowe bez wychodzenia z domu, ale także sprawdzić pogodę w dowolnym zakątku świata, ściągnąć przepisy na danie obiadowe, znaleźć materiały niezbędne do odrobienia zadań domowych ze szkoły. Pęd życia, wygoda, jaką oferuje korzystanie z internetu w domu, sprawia, że coraz więcej domów nie ogranicza się wyłącznie do „internetu z telefonu”, a zakłada własną, lokalną sieć internetową, czyli sieć LAN (WLAN). Jak zaplanować sieć internetową? Z czego składa się domowa sieć internetowa?
Jak duży masz dom? Dopasuj sieć do swoich potrzeb
W wielu przypadkach, tworząc sieć LAN w domu, człowiek ma tendencje do działania w pośpiechu, przyspieszania niektórych czynności, które wie, że musi zrobić. Taki pośpiech często nie prowadzi do niczego dobrego. W przypadku budowy sieli LAN, czy też wersji bezprzewodowej WLAN pośpiech, działanie bez planu może skończyć się tym, że internet nie będzie działał tak, jak zakładano, któraś z części domu będzie poza zasięgiem, może też zdarzyć, że w przypadku korzystania z zasobów internetu przez większą liczbę użytkowników prędkość przesyłu danych będzie niewystarczająca.
Pierwszym krokiem bowiem, zmierzającym do stworzenia sprawnie funkcjonującej sieci WLAN, którą współcześnie można połączyć z monitoringiem CCTV IP, jest projekt instalacji. Należy dokładnie prześledzić „budowę” domu, jego plan sytuacyjny. Należy poznać miejsca umieszczenia punktów dostępowych/ routerów, które uwzględniać będzie zarówno podział na piętra, jak i na poszczególne pomieszczenia. Rozmieszczenie routerów powinno zapewniać optymalne korzystanie z sieci WLAN bez zakłóceń sygnału. Sygnał mogą zakłócać różne „przedmioty”. Często są to np. grube żelbetonowe ściany, stalowe drzwi przeciwpożarowe, zbiorniki z wodą oraz urządzenia elektryczne lub elektroniczne, zwłaszcza maszyny wyposażone w silniki indukcyjne dużej mocy. Maszyny w przydomowej sieci WLAN, mogą znajdować się na terenie garażu, warsztatu, w miejscach, które chcemy, aby „miały zasięg”.
Co może należeć do sieci WLAN?
Sieć internetowa domowa może być prosta, obejmująca tylko podstawowe rodzaje urządzeń, z których na co dzień korzystamy z internetu albo bardziej złożona. W przypadku „prostej” sieci WLAN zapewne zależeć będzie właścicielowi obiektu, żeby z każdego miejsca na terenie posesji, domu można było korzystać z internetu na komórkach, telefonach, tabletach, laptopach, komputerach stacjonarnych czy też telewizorach. W nowoczesnej, domowej instalacji komputerowej może działać więcej urządzeń jak np.:
- drukarki sieciowe,
- kamery CCTV IP,
- NVR (Network Video Recorder) sieciowy rejestrator obrazu i dźwięku z kamer,
- tunery satelitarne,
- konsole gier.
Gdzie ma działać sieć?
Możliwości wykorzystania internetu w życiu codziennym są ogromne, nie zawsze ograniczają się do czterech ścian w domu. Żeby wykonać sieć WLAN, sugerujemy na etapie planowania sieci wykonać tzw. site survey, czyli badanie „zasięgu sieci”. Dzięki testom terenowym można stworzyć mapę rozkładu pola elektromagnetycznego, które finalnie wskażą warunki rozchodzenia się sygnału radiowego i poziom zakłóceń. Takie badania umożliwiają poznanie nie tylko zasięgu, ale również docelową pojemność sieci (maksymalną liczbę użytkowników mogących efektywnie korzystać z Wi-Fi bez obciążania sieci). W ten sposób dobiera się ilość punktów dostępowych – nie „na oko”, a konkretnie.
Sieć powinna być bezpieczna
Ostatnią, a z pewnością niejedyną rzeczą, o której zapomina się, budując sieć domową LAN/WLAN to bezpieczeństwo. Konieczne należy zadbać o to, aby informacje, które pobieramy z sieci, zakładane konta w sklepach, bankach były bezpieczne – niedostępne dla „osób z zewnątrz”. Bezpieczeństwo sieci WLAN zapewniają m.in. założone hasła dostępu do sieci oraz ustawienia hasła na dostęp do wi-fi.
Hasło na dostęp do sieci powinno być wysokiej jakości, tzn. mieć minimum 8 znaków – cyfr, wielkich i małych liter, a także znaków specjalnych. To nie zlikwiduje ryzyka przejęcia danych, ale z pewnością utrudni, zniechęci włamywaczy, żartownisiów przed narobieniem problemów użytkownikom domowej sieci wi-fi. Warto wybrać router, który umożliwi założenie osobnego wi-fi dla gości z ograniczonym dostępem do konkretnych elementów sieci. Dla własnego bezpieczeństwa unikajmy dostępu do ustawień routera loginem i hasłem słowem „admin”. Pamiętajcie, jeśli ktoś połączy się w ten sposób z daną domową siecią nie dość, że będzie mógł dowolnie zmienić wszelkie ustawienia, to przejrzy zasoby sieci, co może mieć opłakany skutek…
Dotacje na ocieplenie domu w 2024 roku: Program „Czyste Powietrze”
Dotacje na ocieplenie domu w 2024 roku: Program „Czyste Powietrze”...
Dlaczego roleta sama się opuszcza? Przyczyny i rozwiązania
Dlaczego roleta sama się opuszcza? Przyczyny i rozwiązania Samoczynne opuszczanie...
Nowoczesne technologie okienne w 2024 roku: Przyszłość, która już nadeszła
Nowoczesne technologie okienne w 2024 roku: Przyszłość, która już nadeszła...
Jak wybrać energooszczędne okna: Kluczowe aspekty i korzyści
Jak wybrać energooszczędne okna: Kluczowe aspekty i korzyści Energooszczędne okna...