przez admin

Żaluzje drewniane czy aluminiowe?

Jedną z form osłon okiennych wewnątrz domu są żaluzje. Występują one w kilku wersjach, ale do najpopularniejszych i zarazem dekoracyjnych są żaluzje aluminiowe i drewniane. Każde z nich ma swoje wady i zalety, które chcielibyśmy w niniejszym artykule pokrótce omówić.

Żaluzje aluminiowe – klasyka w nowoczesnym wydaniu

Żaluzje aluminowe Żaluzje aluminiowe warte są uwagi ze względu na przystępność cenową oraz możliwość różnorakiego sposobu montażu. Można je montować zarówno w przestrzeni między listwami przyszybowymi, jak i bezinwazyjnie na skrzydłach okiennych (również) z do muru, czy też do sufitu poza obrysem okna. Jeżeli myślimy o montażu żaluzji alu na szybie, czy też skrzydle okna najlepiej wybrać żaluzje o szerokości maksymalnie 25 mm piórek. Najlepszy efekt uzyska się z piórkami 16 mm, jednak trzeba wiedzieć, że w tym wariancie wybór modeli jest znacząco mniejszy. W przypadku żaluzji aluminiowych na szybie obsługa odbywa się za pomocą sznurka, którym podnosimy pakiet oraz patyczka, którym regulujemy kąt nachylenia piórek. Ze względu na dużą odporność na wilgoć to idealny wybór do dekoracji okien w łazience i kuchni. Jednak to nie jedyne miejsce, w którym warto rozważyć wybór żaluzji alu. Olbrzymia różnorodność kolorystyczna sprawia, że chętnie po nie sięgają projektanci przy aranżacji salonów, sypialni, czy też pokoi dziecięcych. W oknach wielkoformatowych najkorzystniej prezentować się będą modele szersze, których średnica piórek wynosi około 50 mm. Nowoczesna technologia produkcyjna sprawia, że poza jednobarwnymi żaluzjami w bogatej palecie barw, produkowane są też modele imitujące drewno. Otwiera to szerokie pole do popisu projektantom zajmujących się aranżacją np. łazienek w drewnie. Ostatnimi czasy pojawiły się żaluzje aluminiowe z systemem kasetowym, obsługiwane mechanizmem koralikowym. Żaluzje alu bardzo dobrze odbijają promienie słoneczne, idealnie sprawdzą się w oknach z ekspozycją południową. Prosty sposób pielęgnacji ograniczający się wyłącznie do przetarcia ich ściereczką sprawia, że popularność osłon okiennych aluminiowych cały czas jest duża.

Żaluzje drewniane elegancja i wygoda użytkowania

Żaluzje drewniane Żaluzje drewniane to wybór idealny do ciepłych i jasnych pomieszczeń urządzonych w stylu naturalnym, zawierającym naturalne faktury i tkaniny. Drewno nie jest dobrym pomysłem do łazienek czy kuchni, ale w przypadku werand, tarasów nie ma lepszego materiału na osłony okienne wewnętrzne. Idealnie spisywać się będą we wnętrzu w stylu klasycznym i retro, w salonach czy gabinetach. Żaluzje drewniane idealnie komponują się z meblami ogrodowymi. Zaletą tychże żaluzji jest duża różnorodność wybarwień piór z drewna. Można je dobrać do odcieni mebli, obramowań okna, czy barwy ram drewnianego okna. W przypadku żaluzji z drewna wadą jest konieczność dokonywania czasowych impregnacji oraz dość duża waga całego systemu i wysokość złożenia desek. Klasyczna szerokość piór drewnianych to 25 mm. Żaluzje drewniane produkowane są jednak także w większych rozmiarach, np. 50 mm, często na indywidualne zamówienie klienta. W przypadku piór 50 mm można w nich zamontować sterowanie elektryczne, które poprawia znacznie komfort użytkowania osłon. Co jeszcze warto wiedzieć o żaluzjach z drewna? Otóż to delikatny materiał, który niewłaściwie pielęgnowany może blaknąć od słońca, łuszczyć się lub wypaczać. Biorąc pod uwagę wytrzymałość drewna, w przypadku pokoi dziecięcych lepiej wybrać żaluzje aluminiowe imitujące drewno. Prawdziwe drewniane żaluzje są delikatne i można je łatwo uszkodzić. https://www.studiorolety.pl/