przez admin

Czy warto mieć duże przeszklenia w budynku?

okna panoramiczne Coraz więcej nowobudowanych domów posiada duże panoramiczne otwory okienne. Szklane werandy, palmiarnie zdobywają z roku na rok coraz to nowych entuzjastów. Przeszklenia w budynku mają tylu samo zwolenników co przeciwników. Wynika to z wielu powodów. Głównie z krążącego mitu, że duże przeszklenia są drogie. Mimo że doświetlają pomieszczenia, nadają nowoczesnego charakteru budynkom, to jednak sporo kosztują. Zastanówmy się, czy gdyby okna panoramiczne powodowały duży wzrost kosztów ogrzewania budynku, to czy zyskiwałyby z roku na rok na popularności? Fakt, okna dużych formatów są droższe od standardowych rozmiarów okien. Ich montaż wymaga nie tylko sporego doświadczenia, ale również specjalistycznego sprzętu, to jednak jest coś, co sprawia, że chcemy je mieć.

Korzyści wynikające z montażu okien panoramicznych

Szkło od zawsze było używane w architekturze wnętrz jako element ozdobny, nadający wnętrzu nowoczesności, charakteru. Podobnie jest z zastosowaniem szkła w budownictwie. Przeszklenia powodują, że cały budynek nabiera lekkości. Uważany jest za innowacyjny. Nie jest tajemnicą, że duże okna wpuszczają dużo światła naturalnego do wnętrz budynków. Dzięki nim pomieszczenia są jaśniejsze, przyjemniejsze w odbiorze. Przeszklenia są rekomendowane w przypadkach, kiedy mamy duże pomieszczenia, salony, które ciężko ogrzać jest w konwencjonalny sposób.

Dom z widokiem na ogród

duże przszklenia To nie slogan reklamowy. Widok z pomieszczeń ze szklanymi ścianami często zapiera dech w piersiach. Przeszklenia pozwalają cieszyć się zielenią, zimą śniegiem bez konieczności wychodzenia z domu. Jak wiadomo to, co zimą jest zaletą, latem, w gorące dni może okazać się wadą. Wielkoformatowe okna zimą, z jednej strony nagrzewając się – oddają przyjemne ciepło, z drugiej strony stygnąc – wychładzają wnętrze. Latem, by uniknąć przegrzania pomieszczeń, koniecznie trzeba zastosować odpowiednie osłony przeciwsłoneczne. Chcąc uniknąć montażu rolet zewnętrznych psujących efekt kontaktu z naturą, warto zadbać o odpowiednią architekturę krajobrazu. Odpowiednie otoczenie domu drzewa, wspomniane osłony, weranda pomogą zlikwidować ten problem.

Las, jezioro na wyciągnięcie ręki

okna panoramiczne Przeszklenia to idealny sposób na wykorzystanie krajobrazu do poniesienia walorów estetyczno-widokowych w budynkach. Natura w postaci lasu, gór, jezior, rzeki, sama wręcz się prosi, aby zaprosić je do wnętrza domów sąsiadujących z takim niecodziennie spotykanym otoczeniem. Nie warto zabierać się za projekt okien wielkoformatowych w przypadku domów położonych w gęstej zabudowie miejskiej. Zwłaszcza w momencie braku możliwości odizolowania się od wścibskich spojrzeń sąsiadów. W tym przypadku budowanie parkanów montaż rolet zapewniających wysoki poziom intymności mija się z ideą stosowania przeszkleń w budynku.

Techniczne aspekty okien wielkoformatowych

Warto wiedzieć, że podobnie, jak w fizyce minus i minus daje plus, podobnie w budownictwie, istnieją sposoby, by zminimalizować wady, jakie niosą za sobą przeszklenia w domach. Wielkoformatowe okna powinny być dobierane stricte pod współczynnik przenikania ciepła. Jego wartość powinna być maksymalnie niska. W przypadku ram sugeruje się zastosowanie wielokomorowych ram aluminiowych. Jeśli zamontowane będą w tzw. ciepłym montażu, zmniejszą prawdopodobieństwo tworzenia się mostków cieplnych. Dobrze jest już podczas projektowania dobrać odpowiednio do bryły domu werandy, markizy lub osłony. Zmniejszają one ryzyko przegrzania pomieszczeń latem oraz będą zapobiegać wychładzaniu się ich zimą. Świetnie w przypadku konieczności odseparowania się od nadmiaru światła słonecznego sprawdzą się żaluzje fasadowe lub reflesole.

Jak wybierać okna wielkoformatowe?

okna gabarytowe W przypadku przeszkleń w budynku cena nie jest dobrym doradcą, jeśli chodzi o wybór konkretnych modeli okien. Tu trzeba skupić się na aspektach praktycznych. Najlepiej wybierać okna pod okiem fachowca. Dobrze, jeśli wybrana przez nas firma specjalizować się będzie również w montażu okien wielkoformatowych. Wybierając rodzaj okien, dobrze jest wybrać te o wysokiej ochronie termicznej. Zapewnia ją technologia trójszybowa. Ze względu na ogromny ciężar właściwy okien wielkich formatów, konieczne jest użycie odpowiedniej ramy. Powinna być ona z profili odpornych na olbrzymie parcia wiatru jak np. profile aluminiowe. Dlaczego zwracamy na ten fakt uwagę? Z prostego matematycznego powodu. 3-szybowe tafle szkła mogą ważyć nawet 700 kg. A w niektórych przypadkach, kiedy do czynienia mamy z dużymi wymiarami okien ich ciężar może wynosić aż 1000 kg. Montaż tak wielkich okien, możliwy jest wyłącznie przy użyciu specjalnych urządzeń dźwigowych z mocną ssawą. Ich wynajem może kosztować nawet 3-4 tysiące złotych. Gdy doliczymy do tego usługę montażu, koszt okien, inwestycja w przeszklenie okaże się dość kosztowna, by nie powiedzieć wprost droga. Zatem, czy to się opłaca? Domy z przeszkleniami w przypadku sprzedaży nieruchomości pozwalają osiągnąć znacznie wyższe zyski ze sprzedaży. Przyjmuje się, że sam budynek, w którym zamontowano okna wielkoformatowe, może być droższy o ponad 30 tysięcy złotych. Podsumowując, nie wszystko powinniśmy rozpatrywać z perspektywy opłacalności. Nasz komfort życia, nietuzinkowy wygląd budynku, atrakcyjność pomieszczeń to elementy mające wpływ na nasze zadowolenie. Standardy w budownictwie z biegiem lat ulegają zmianom. To, co dawniej było ekstrawagancją, luksusem dziś jest rozwiązaniem standardowym. Prawie nikt dzisiaj już się nie zastanawia, czy kupić bramę garażową segmentową z napędem, czy bez? Napęd do bram stał się takim samym standardem podobnie jak mechanizm automatyczny w osłonach zewnętrznych. Przyglądając się zatem trendom architektonicznym, również przeszklenia w niedalekiej przyszłości staną się czymś oczywistym.