przez admin

Rolety kasetowe vs plisy

rolety-materialowe To wystrój wnętrza sprawia, że dane pomieszczenie, czy to w naszym domu, czy znajomych odbieramy jako nowoczesne bądź klasyczne. Niewątpliwie na charakter danego pomieszczenia wpływa sposób „wykończenia” okna. W zależności sposobu dekoracji okien można regulować dopływ promieni słonecznych, światła do pomieszczeń, wpływając na komfort korzystania z nich. Do dekoracji okien można stosować wiele rozwiązań. Możliwości jest wiele od klasycznych firanek, zasłonek po markizy, rolety czy plisy okienne. Celem ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem, zwiększeniem poziomu intymności z pewnością przyda się więcej informacji o zaletach stosowania plis bądź rolet kasetowych.

Rolety kasetowe – sposób na ciekawe wnętrze

Wewnętrzne rolety kasetowe są jednym z najbardziej znanych systemów przesłaniania okien. Pozwalają na niezwykle estetyczne i praktyczne wykończenie okien. Najbardziej znamy rolety w kasetach bądź rolety wolno wiszące. Mimo ciekawych form wykończenia system ten nie jest pozbawiony wad. Rolety w kasetach montujemy zazwyczaj w przestrzeni między listwami przyszybowymi, a tkanina nawijana jest do góry w kasetkę. Dodatkowo wzdłuż listew przyszybowych naklejane są prowadnice, utrzymujące roletę we właściwej pozycji. Kasetki i prowadnice dostępne są w kolorach białym, brązowym i antracytowym oraz w okleinach drewnopodobnych. Wykończeń jest wiele, do najpopularniejszych zalicza się złoty dąb, orzech, mahoń i parę innych. Zaletą rolet kasetowych jest możliwość szczelnego zasłonięcia okien bądź ich całkowitego zaciemnienia (tkaniny podgumowane) bez odstawania tkaniny. Swego rodzaju wadą jest fakt, iż kasetka może blokować rozwarcie skrzydeł okiennych, a mocowanie kasetek i prowadnic taśmą dwustronną może uszkodzić powłokę lakierniczą okien drewnianych.

Plisy – jedyne rozwiązanie dla niestandardowych kształtów okien

markizy Plisy okienne pozwalają na regulowanie poziomu nasłonecznienia w pomieszczeniu poprzez przysłonięcie ich części. To bardzo ciekawe i funkcjonalne produkty. W przeciwieństwie do np. żaluzji nie ograniczają one w żaden sposób widoku z okna. Jest to rozwiązanie idealne do miejsc publicznych, firm, mieszkań na parterze, czy też okien o niestandardowych kształtach. Plisy okienne działają nie tylko z dołu do góry, ale również odwrotnie. Umożliwia to zrobienie zazdrostki, wpuszczając światło od góry, zachowując odpowiedni poziom intymności. To rozwiązanie pozwala też na przysłonięcie okna jedynie w środkowej wysokości okna. Nie jest to możliwe praktycznie w żadnym innym systemie rolet okiennych. Konstrukcja plis okiennych oparta jest na falistym materiale gęstości zamontowanym na specjalnych prowadnicach. Sam materiał jest tu składany „w harmonijkę”. Występuje w różnej fakturze i różnym sposobie wykończenia. Dostępny jest w wersji jednobarwnej, wzorzystej, jak również modnym rozwiązaniu „dzień-noc”. W dzień na prawie całej szybie mamy tkaninę firanową, a wieczorem całą szybę zasłaniamy tkaniną zaciemniającą. System pracuje we wnęce szybowej, przez co w ogóle nie ogranicza otwarcia okna. Montaż przysłon wewnętrznych jest mało inwazyjny i nie powoduje uszkodzenia okien (istnieją też rozwiązania z montażem bezinwazyjnym). Czas przejść do minusów, gdyż mimo że jest to rewelacyjny sposób na wykończenie okna, to nie jest on pozbawiony wad. Otóż plisy okienne sprawdzą się idealnie dla okien o maksymalnej szerokości 120 cm. Powyżej 1,2 m szerokości belki aluminiowe uginają się, tworząc łódkę czy uśmieszek, którędy wpada dodatkowe światło.

Plisy sposób na okna dachowe i sypialnie

plisy okienne W przypadku plis w oknach nie mamy do czynienia z łopotaniem rolet, czy ich odstawaniem od szyb w przypadku okien dachowych. Materiałowe plisy okienne można bez problemu prać, dlatego sprawdzą się w kuchni, pokoju dziecięcym, czy innych pomieszczeniach, które dość szybko się brudzą. Co by nie mówić, istnieją pewne przesłanki, którymi projektanci wnętrz uważają, że warto się kierować, przymierzając się do projektowania wykończenia okien. Chodzi tu takie, chociażby zasady, jak:
  • w pomieszczeniach o małych oknach, które chcielibyśmy doświetlić, warto użyć rolety,
  • w sytuacji, kiedy chcemy mocno zredukować nadmierną emisję promieni słonecznych lepiej wybrać plisy,
  • gdy priorytetem jest zwiększenie intymności odseparowania się od sąsiadów, niezastąpione będą rolety,
  • jeśli szukamy rozwiązań, które pozwolą nam na zachowanie prywatności w mieszkaniach na parterze, możemy wybrać każdy rodzaj rozwiązania,
  • gdy nie chcemy rezygnować z firanek, to z pewnością trafniejszym wyborem będą rolety kasetowe, plisy niezbyt dobrze współgrają z firankami,
  • gdy zaś nie chcemy firan, nie ma jak porządna, wysokiej jakości roleta plisowana.
https://www.studiorolety.pl/
jak dbać o trawnik

Jak pielęgnować trawnik

Jak pielęgnować trawnik? Trawnik to cudowna ozdoba każdego ogrodu, tarasu,...