przez admin

W czym mogą pomóc sterowniki i regulatory w piecach C.O.?

Instalacje C.O. projektuje się pod dane zapotrzebowanie energetyczne domu. Poza dokonaniem wyboru rodzaju paliwa, którym będzie zasilana instalacja, dobrze jest na etapie projektowania instalacji określić swoje oczekiwania wobec niej. Istotnym elementem nowoczesnych instalacji grzewczych jest odpowiedni dobór „akcesoriów grzewczych”. Mają one służyć nie tylko poprawie efektywności instalacji C.O., ale również zwiększać komfort jej użytkowania. Mowa tu o takich akcesoriach kotłowych jak sterowniki, bądź regulatory do pieców C.O. Dlaczego warto stosować sterowniki w kotłach grzewczych? Czym mogą różnić się poszczególne modele sterowników? Czy ma znaczenie, który z produktów zastosujemy w instalacji grzewczej? Przekonajmy się.

Co to są sterowniki do kotłów grzewczych?

regulatory w piecach C.O.

Wśród akcesoriów kotłowych coraz większą popularnością cieszą się sterowniki do kotłów grzewczych. Są to urządzenia, dzięki którym można ustawić parametry pracy kotłów grzewczych i innych współpracujących z kotłem urządzeń. O co dokładnie chodzi?

Regulowanie pracy kotła C.O. może odbywać się w różny sposób, zależny od złożoności użytego sterownika. O rodzajach sterowników piszemy na innym miejscu na blogu, więc tu zaznaczymy tylko w wielkim uproszczeniu, że występują sterowniki o prostej i zaawansowanej „konstrukcji”. Dzielone są one zatem ze względu na ilość pełnionych funkcji. Te tzw. prostsze regulatory kotłów grzewczych sterują jedynie pompą i wentylatorem. Te bardziej zaawansowane technologicznie, pozwalają zarządzać dodatkowo temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach. Najnowszej generacji sterowniki mogą mieć dodatkowo wbudowaną funkcję oszczędności opału. Świetnie współpracują też z technologią smart dom. Można nimi zarządzać przy użyciu internetu.

Gdzie stosuje się sterowniki?

Sterowniki ściśle dobiera się do rodzaju danego urządzenia. Rodzaj pieca, czy pompy będzie determinował sugerowany do użycia regulator. Sterowniki w kotłach mogą być fabrycznie montowane przez producentów kotłów grzewczych, zwłaszcza tych tzw. nowej generacji. W przypadku starszych typów pieców C.O. można sterowniki dokupić przy okazji przeprowadzania np. prac modernizacyjnych. Informacje, jakie typy urządzeń regulujących należy zamontować, znajdują się w specyfikacji kotła grzewczego. Jednak wybór konkretnego modelu z nich lepiej zostawić specjaliście z branży C.O.

Miejsc, nazwijmy to montażu regulatorów kotłów C.O., jest naprawdę sporo. Ich funkcjonalność, możliwość podniesienia komfortu korzystania z instalacji grzewczej jest ogromna. Mogą jednocześnie sterować nie tylko pompą centralnego ogrzewania (C.O.), czy pompą ciepłej wody użytkowej (C.W.U.), ale także np.:

  • pompą ogrzewania podłogowego,
  • pompą buforową,
  • pompą cyrkulacyjną,
  • nadmuchem,
  • podajnikiem paliwa,
  • temperaturą wylotu spalin.

Dzięki nim nie tylko samo korzystanie z instalacji grzewczej jest mniej czasochłonne, ale sama praca kotła, jako serca układu C.O., zostaje zoptymalizowana. Użytkownicy kotłów grzewczych, których piece doposażono w sterowniki, chwalą sobie możliwość sterowania pracą instalacji grzewczej z poziomu pokoju, przy pomocy przejrzystego wyświetlacza dotykowego. Niemalże jednym kliknięciem, możliwe jest ustalenie nowych wartości, w jakich ma pracować urządzenie. Oczywiście w zależności od rodzaju kotła i stosowanego w nim opału.

Czy sterownik pozwala zaoszczędzić na paliwie?

Czy sterownik pozwala zaoszczędzić na paliwie

Zdecydowanie plusem stosowania sterowników w nowoczesnych kotłach grzewczych jest możliwość regulowania dawki paliwa zależnie do warunków pracy kotła. Oszczędności na zużytym paliwie są szczególnie widoczne w tych instalacjach, w których kotłach zastosowano modele sterowników wyposażone w funkcję badania przepływu. Dzięki niej sterownik sam reguluje siłę nadmuchu niezbędną do osiągnięcia zadanych obrotów w zależności od siły ciągu komina.

Sterowniki samoczynnie dokonują zmian czasu pracy i przerw podajnika w zależności od tego „co się dzieje” w piecu i rzeczywistych warunków pracy kotła. To wszystko powoduje, że w każdym z pomieszczeń w domu mamy możliwość utrzymania stałej temperatury. Dotyczy to nawet tych najbardziej odległych od kotła C.O. pokojów. Regulatory kotłów ściśle współpracują bowiem z termostatami znajdującymi się w poszczególnych pomieszczeniach w domu.

Na sam koniec warto raz jeszcze wspomnieć o korzyściach z zainstalowania sterowników kotłach C. O. Przede wszystkim będzie to utrzymanie wysokiego komfortu cieplnego w całym budynku. Będą to niższe rachunki za ogrzewanie, a także pełna kontrola nad ogrzewaniem, bez względu na czas i miejsce przebywania osoby zarządzającej instalacją grzewczą. Nie można zapomnieć oczywiście o oszczędności czasu, znacznego ograniczenia emisji spalin, czy też po prostu wygodzie.