Okna z fotowoltaiką: Plusy i minusy Okna z fotowoltaiką to...
Rodzaje i funkcje sterowników do kotłów grzewczych
Sterowniki do kotłów grzewczych wpływają na poprawę komfortu życia. Pozwalają na zmniejszenie emisji spalin do atmosfery, jak również zmniejszenie wydatków na ogrzewanie. O tym, dlaczego warto modernizować starsze typy pieców C. O. i zainwestować w dobrej jakości regulatory grzewcze pisaliśmy w poprzednim wpisie. Dziś zajmiemy się rodzajami sterowników. Jakie funkcje pełnią czujniki do kotłów miałowych, a jakie do kotłów z podajnikiem? Czym kierować się przy ich zakupie?
Rodzaje sterowników do kotłów grzewczych?
Podstawowy podział sterowników do kotłów grzewczych obejmuje podział na sterowniki do kotłów zasypowych oraz sterowniki do kotłów z podajnikiem. Rozpatrując temat rodzajów sterowników pod kątem sposobu regulacji ich pracy, możemy wybrać sterowniki sterowane przez internet, sterowniki bezprzewodowe, przewodowe oraz tzw. sterowniki pogodowe.
Biorąc pod uwagę sterowniki do kotłów zasypowych, miałowych pozwalają one głównie na sterowanie dmuchawą i pompą wchodzącą w skład instalacji grzewczej. Sterownik zamontowany w układzie włącza i wyłącza dmuchawę tak, aby temperatura na kotle pozostała na niezmienionym poziomie. W przypadku kotłów miałowych zastosowane odpowiednio do danego kotła sterowniki pozwolą na podłączenie dodatkowych urządzeń. Mogą to być czujniki kontroli temperatury spalin (algorytm PID) czy panel pokojowy. Można też dodatkowo rozbudowywać instalację grzewczą o drugą dmuchawę czy pompę, co pozwala na duże możliwości zindywidualizowania nowoczesnej instalacji C.O. pod potrzeby ostatecznego użytkownika.
Sterowniki do kotłów z podajnikiem pełnią głównie funkcję nadzorującą pracę podajnika. Dbają o właściwe dozowanie opału, ustalenie optymalnych przerw między jego podawaniem wraz z kontrolą czasu przedmuchu. Z tego względu standardowe modele tego typu sterowników, pozwalają na regulowanie pracą dmuchawy, pompy i podajnika, czy też drugiej pompy. W wersjach bardziej zaawansowanych jest możliwość jeszcze bardziej rozbudowania instalacji o np. kolejną trzecią pompę czy też dodatkowy zawór mieszający. Zaletą wspomnianych sterowników jest możliwość zintegrowania ich pracy z panelem pokojowym bądź czujnikiem pogodowym. To pozwala np. na znaczne oszczędności zużycia paliwa. Zdalne sterowanie instalacją poprawia zaś komfort użytkowania instalacji grzewczej.
Jak przygotować się do zakupu sterowników?
W przypadku modernizacji instalacji grzewczej warto pomyśleć o udogodnieniach, dodatkowych rozwiązaniach, które zamontowane sprawią, że instalacja C.O. będzie sprawniejsza. Takie kroki w ostatecznym rozrachunku prowadzą do zmniejszenia wydatków na ogrzewanie. Przyczyniają się również do zmniejszenia emisji spalin, co pozwala poprawić lokalnie jakość powietrza. Aby jednak odczuć w pełni wygodę użytkowania instalacji grzewczej działającej na podstawie sterowników grzewczych, trzeba wiedzieć jakie sterowniki wybrać. Trzeba je dobrać odpowiednio do swoich potrzeb, swoich oczekiwań i rodzaju instalacji grzewczej. Chcąc zakupić odpowiednie modele regulatorów kotłów grzewczych, należy się do tego odpowiednio przygotować. Dobrym sposobem jest odpowiedzenie sobie na takie pytanie, jak np. czy potrzebujemy sterowania do zarządzania ogrzewaniem grzejnikowym, podłogowym, a może do kominka? Ważne jest również zdecydowanie, ile źródeł ciepła będzie pracowało w układzie? Czy będzie to jedno, czy np. dwa źródła ciepła? Jakie znaczenie ma dla nas forma sterowania układem? Aż w końcu, z jakich dokładnie funkcji sterowników chcemy skorzystać?
Biorąc pod uwagę ostatnie pytanie, mamy bowiem szereg możliwości. Sterowniki nie tylko pozwalają na optymalne rozprowadzenie wytwarzanego ciepła po systemie grzewczym. Umożliwiają również zarządzanie pracą pompy C.O. i wentylatorem. Dzięki nim można skutecznie wpływać na tempo spalania, temperaturę na grzejnikach w poszczególnych pomieszczeniach. Co ważne, sterowniki utrzymują konkretną temperaturę, tą zadaną przez użytkowników instalacji grzewczej. Temperatura ta może być ustalana osobno do każdego pokoju w zależności od pełnionej funkcji w domu.
JAKIE OSŁONY OKIENNE ZEWNĘTRZNE WYBRAĆ DO DOMU?
JAKIE OSŁONY OKIENNE ZEWNĘTRZNE WYBRAĆ DO DOMU Koszty klimatyzowania pomieszczeń...
JAK PODEJŚĆ DO PROBLEMU WIĘŹBY DACHOWEJ?
JAK PODEJŚĆ DO PROBLEMU WIĘŹBY DACHOWEJ? Więźba dachowa jest bardzo...
DRZWI LEWE CZY PRAWE -JAK WŁAŚCIWIE USTALIĆ KIERUNEK DRZWI
DRZWI LEWE CZY PRAWE -JAK WŁAŚCIWIE USTALIĆ KIERUNEK DRZWI? Lewe...
REKUPERACJA- CZY WARTO W NIĄ ZAINWESTOWAĆ?
Właściwa wentylacja budynku jest niezwykle ważna i ma ogromny wpływ...