przez admin

PODŁOGI DREWNIANE

Planując wykończenie posadzek w domu, rozważamy różne materiały jak kamień, terakotę, panele, żywicę, wykładziny czy podłogi drewniane. Bez wątpienia te ostatnie należą do najbardziej prestiżowych, ponadczasowych i miłych w obcowaniu podłóg. Choć podłogi z drewna są droższym rozwiązaniem niż panele czy terakota, inwestorzy coraz częściej decydują się na podłogi z drewna.

podłogi drewniane

Za co cenimy podłogi drewniane?

Niejednokrotnie stoimy przed decyzją, co wybrać droższe, wyższej jakości panele, terakotę czy drewno? Jeśli chcemy cieszyć się podłogą naturalną, pasującą do np. domku eko, wykonanego z naturalnych materiałów – podłogi drewniane są idealnym rozwiązaniem. Naturalna podłoga może przybrać formę parkietu lub deski warstwowej. W przeciwieństwie do podłóg z paneli, które trzeba po paru latach wymienić, drewno można odnowić. Rozróżniamy dwa rodzaje podłóg drewnianych:

  • podłogi z litego drewna najczęściej przygotowane pod cyklinowanie i lakierowanie u klienta po zakupie,
  • podłogi warstwowe wykończone na gotowo, które po montażu możemy niemalże natychmiast eksploatować po upływie czasu, jaki producent klejów przewiduje na wiązanie.

Podłoga z drewna musi być dobrze ułożona

Decydując się na podłogę z drewna, nie wystarczy tylko dobrać odpowiedni gatunek drewna, aby dobrany był on do sposobu użytkowania pomieszczeń, trzeba również zdecydować o sposobie montażu desek drewnianych. Wybór jest pomiędzy podłogą pływającą (montaż na klik), podłogą klejoną lub przybijaną.

W przypadku podłogi drewnianej pływającej zaletą z pewnością jest łatwy montaż. Wadą jednak podstawową jest fakt, iż słabo tłumi ona odgłos kroków. Mimo zastosowania różnego rodzaju pokładów wyciszających, pogłosu kroków nie da się wytłumić całkowicie. Układając podłogę z drewna na klik, trzeba uważać, aby jej nie zblokować ciężkimi przedmiotami, meblami, szafą wnękową. Obciążenie miejscowe wybrzuszy podłogę, co w konsekwencji popsuje zarówno walory estetyczne podłogi, jak i jej walory użytkowe. Z pewnością sprawdzi się w mało uczęszczanych pomieszczeniach, jak dajmy na to sypialnia. Jeszcze jedna sprawa, podłoga na klik nie nadaje się pod podłogówkę, generuje zbyt duże straty ciepła.

Lepszym rozwiązaniem do pokoi dziennych, salonów będzie podłoga klejona. W tym wariancie podłogi zyskujemy pełną stabilizację podłogi z podłożem, zatem ma ona lepsze parametry izolacyjności akustycznej. Pamiętać jednak należy, by dobrać klej do rodzaju podłoża, a kleić możemy zarówno deski warstwowe (polecane przy ogrzewaniu podłogowym), parkiet, jak i inne rodzaje podłóg z drewna.

Zalety podłóg dwuwarstwowych

W porównaniu z podłogami z litego drewna, podłogi dwuwarstwowe lepiej przewodzą ciepło, co w przypadku ogrzewania podłogowego ma horrendalne znaczenie. Co ważne nie wymagają dodatkowych prac wykończeniowych jak wspomniane z litego drewna.

Podłogi dwuwarstwowe są bardzo solidne i pozwalają na zastosowanie ciekawych wariantów wykończeniowych, jak np. bardzo szerokie i długie deski, które ciężko jest pozyskać w litym materiale. Wiele z takich warstwowych podłóg można bez problemu odnawiać poprzez cyklinowanie. Wszystko zależy od grubości warstwy wierzchniej deski.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Obecnie coraz częściej mówi się o montażu podłóg z desek fazowanych, które sprawiają, że praca podłogi i szczelin jest mniej widoczna. Jeśli interesuje nas podłoga drewniana i zamierzamy ułożyć ją w miejscu o dużym natężeniu ruchu, dobrze wybrać podłogę z dębu, czy też wersję luksusową z drzewa egzotycznego, które dodatkowo można zabezpieczyć przed zniszczeniem specjalnie dobraną do drewna powłoką ochronną. Ciekawym i praktycznym pomysłem jest wykonanie podłogi drewnianej szczotkowanej, która sprytnie skryje wszelkie rysy na podłodze.

podłogi drewniane

Stojąc przed wyborem podłoga drewniana olejowa, czy lakierowana, trzeba zastanowić się nad efektem, jaki chcemy uzyskać oraz czasem, jaki możemy poświęcić podłodze w codziennej eksploatacji. Podłogi lakierowane nie wymagają od nas żadnych nakładów czasowych w trakcie ich używania, dają efekt różnego połysku (w zależności od sposobu nakładania lakieru, ilości jego warstw). Podłogi olejowane to podłogi matowe. Wymagają niestety olejowania 2 razy w roku, co może odstraszać tych, którzy szukają trwałych, eleganckich podłóg, które w pielęgnacji wystarczy tylko myć, bez konieczności wykonywania prac konserwacyjnych.

Podsumowując, podłogi drewniane pasują do wszystkich wnętrz. Nadają ciepło nawet surowym pomieszczeniom, są bardzo przyjemne w kontakcie z gołą stopą. Możemy na nich leżeć gołą skórą, nie odczuwając dyskomfortu.